REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lišty na hrany schodů vybírejte podle podlahy, vkusu a funkce

Běžná metráž podlahové plochy je na řešení detailů jistě méně složitá, než řešení podlahoviny a nášlapných vrstev schodiště. Nejsložitější na schodišti je pak ukončení na hraně stupně. To musí splňovat nejen estetické požadavky, ale i požadavek na pomalé opotřebení a bezpečnost. Jaké máme možnosti řešení schodových hran?

Soklovépřechodové podlahové profily jsme probrali v článcích dříve. V tomto příspěvku se zaměříme na neméně důležitou skupinu a tím jsou schodové profily, přesněji řečeno schodové hrany. Na trhu najdeme mnoho rozličných tvarů a provedení, které dozajista uspokojí každou naši představu o konečném výsledku. Stejně jako u ostatních podlahových profilů i tady platí, že schodová hrana už nemusí být nutně v odstínu použité podlahy, aby pokud možno nebyla vidět. Zvolíme-li kontrastní provedení, stává se rovněž prvkem umocňujícím atraktivní vzhled vašeho interiéru.

Nejjednodušší a nejčastěji používanou schodovou hranou je jednoduchý rohový profil “L” (obr. 1). Slouží k překrytí schodové hrany z jakéhokoliv materiálu. Plní i funkci protiskluzového prvku a je vyráběn v mnoha provedeních, lišících se zejména rozměry a povrchovou úpravou. Výběr rozměrů je opravdu široký - od hrany 20 x 10 mm až například po 65 x 42 mm (obr. 2). Důležitý je rovněž způsob upevnění, protože se jedná i o bezpečnostní prvek, který musí odolat zvýšené zátěži. Nejčastěji používaným je samolepící profil, který jednoduše po odstranění krycí pásky přilepíme na očištěný a odmaštěný povrch. Samolepící profily drží na svém místě velice pevně, ale potřebujeme-li zajistit pevnější spojení se schodem, zvolíme profil se šrouby. Jeho instalace je pracnější, protože vyžaduje vyvrtání děr, zasazení hmoždinek a následné přišroubování. Kritickým momentem může být samotné vrtání děr, protože při použítí příklepu a větším tlaku na vrtačku se nám může schodová hrana odštípnout. Musíme postupovat velice jemně a opatrně. Odborníci radí nechat vrtačku vrtat samovolně vlastní vahou, případně na ni pouze mírně tlačit. Výrobci profilů se snaží předejít tomuto problému přesunutím otvorů pro šrouby dále od hrany schodů (obr. 3). Chceme-li zajistit u schodových hran zvýšenou protiskluzovou funkci, zvolíme profil s vlepeným protiskluzným páskem v gumovém nebo “smirkovém” provedení. Vlepený pásek zároveň zakryje viditelné hlavičky šroubů a tím zlepší konečný vzhled schodové hrany (obr. 4).

Na trhu existují i profily složené z více částí - základního profilu, který se upevňuje zpravidla pod podlahu a samotného schodového profilu, který se s tím základním spojí naklepnutím nebo ve většině případů šrouby.

Další širokou kategoriií jsou profily tvaru “F”, do kterých se podlahová krytina zasouvá (obr. 5). K podkladu se připevňují šrouby a po zasunutí podlahy tvoří velice pevnou a odolnou schodovou hranu se schopností zajistit dilataci vaší podlahy (změna rozměru v závislosti na teplotě). Existují v mnoha provedeních lišících se zejména svými rozměry pro různé druhy podlahových krytin - od tenkého 3 mm vinylu (obr. 6) nebo lina až po např. 20 mm masivní dřevěnou podlahu.

Decentní lišty pro vinylové podlahy

Mezi podlahovými krytinami poslední doby je nesporným hitem vinyl. Existuje dnes již v nepřeberném množství druhů a relativní jednoduchost práce s ním umožnila i výrobcům lišt vývoj velice zajímavých a efektních provedení schodových hran. Mimo profily tvaru “F”, o kterých je zmínka v předešlém odstavci, můžeme použít profily, které bez převýšení navazují na podlahovou krytinu a tvoří velice efektní provedení schodové hrany (obr. 7). Toto provedení je náročné na přesnou práci podlaháře, ale výsledek opravdu stojí za to. Vrcholem tohoto obkládání schodů je použití vnějších i vnitřních hliníkových hran (obr. 8). U všech schodových hran, jejichž upevňovací část je pod podlahovou krytinou (linem, PVC, vinylem), doporučujeme vytmelit přechod mezi podkladem a profilem do pozvolné šikmé plochy. Jinak se vystavujeme riziku, že se nám hrana upevňovací části časem prolisuje přes krytinu a bude viditelná (obr. 9). Při použití podložky (pěnová podložka nebo korek) toto vyřešíme ukončením podložky před náběhovou hranou

Pokud se rozhodneme investovat do našeho schodiště více prostředků, můžeme jej nasvítit pomocí speciálních profilů s možností instalace moderních LED pásků (obr. 10 a 11).

Tak jako v jiných oborech se svět lišt překotně vyvíjí a sleduje moderní trendy. Doporučujeme svěřit výběr a instalaci schodových profilů odborníkovi, samozřejmě takovému, který je “v obraze” a nebude vám vaše představy vyvracet svým argumentem “takhle to dělám už 20 let”.

Lubomír Halamík

Původně strojař (SPŠS) se přes různé obchodní příležitosti dostal k oboru staveb a interiérů (zejména příslušenství k podlahám a obkladům). Již 16 let se věnuje lištám a profilům pro dokončování interiérů. Více jak třináct let je majitelem firmy PROFIL Team s.r.o., která se specializuje na tento obor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Přechodové lišty a profily pro podlahy

Přechodové lišty a profily pro podlahy

Je dávno pryč doba, kdy byly různé podlahové lišty jen nutným prostředkem při řešení přechodů, schodových hran, ukončení nebo dilatací. Lišty a profily nabraly směr k nezastupitelnému prvku moderního interiérového designu. Jaké jsou dnes možnosti? Jaké profily dnes můžeme použít?

Podlahové lišty a profily – materiálů i tvarů máme na vybranou

Podlahové lišty a profily – materiálů i tvarů máme na vybranou

Je dávno pryč ta doba, kdy byly různé podlahové lišty jen nutným prostředkem při řešení přechodů, schodových hran, ukončení nebo dilatací. Lišty a profily nabraly směr k významnému prvku moderního interiérového designu. Jaké jsou možnosti materiálů lišt? Jaké profily dnes můžeme použít?

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…