Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zkušenosti s bydlením v dřevostavbě po deseti letech

V domě bydlí dvojice starších lidí a tomu je přizpůsobena stavba i okolní terén. Objekt je proto přízemní o velikosti kolem 120 m2 a je umístěn ve svahu. Již při vstupu na pozemek je jasné, že v domě bydlí šikovný zahradník. Dům samotný má zelenou fasádu z obkladových desek, velikou prosklenou stěnu do obytného prostoru a krásný výhled na úpatí Brd.

Na otázky nám odpovídal pán domu Zbyněk Kolář:

V první řadě, jak se Vám v domě bydlí?

S bydlením jsme stále maximálně spokojeni. Jsme taková stará škola, moc netopíme a v tomto domě máme skutečně malé účty za topení, kolem pěti tisíc, a to máme jen přímotopy. V létě naopak dokážeme v domě udržet díky stínění a nočnímu větrání snesitelnou teplotní úroveň. Jsme tady opravdu spokojeni, to se těžko popisuje, je to o našem pocitu. Člověk dělá vlastně jen takovou běžnou údržbu – čistí okapy, seřizuje okna, uklízí a občas kouká, jestli jsou všechny silikony v koupelnách na svém místě.

Jaká byla Vaše cesta k dřevostavbě?

Musím říct, že jsme měli štěstí. Nechali jsme se přesvědčit naším známým, bez něj bychom asi skončili u cihly. Dnes už si lidé na dřevostavby zvykli, před deseti lety to tak běžné nebylo. Dům nám postavila společnost Dumrazdva.cz a z jejího přístupu ke stavbě a i následné spolupráci jsme úplně nadšení. V současné době musím říct, že už bych v cihlovém domě bydlet nechtěl. Tady máme jakoby všechno hned, dům je hned vytopený, dá se rychle vyvětrat. To se ostatně v průběhu bydlení nezměnilo. Člověk se jen podle mě musí naučit s domem žít – kdy má smysl topit, větrat, kdy naopak nechat spuštěné žaluzie. Nás vlastně na začátku velmi překvapilo, jak se dům chová v zimě. Když byl jasný lednový den, dokázal se dům (přestože venku mrzlo) vyhřát jen sluncem a nebylo již potřeba dále topit.

Je něco co, byste změnil, nebo řešil dnes jinak?

Ani nevím, taková klasika je, že zásuvka někde chybí, někde přebývá. Stále čekám na nějaký skutečně zajímavý, nenáročný, šetrný systém vytápění. Šetrný jak k přírodě, tak k mé peněžence.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: MWA Hart Nibbrig

Dřevostavba z lesa mile překvapuje. Vsází na eleganci černé

V Nizozemsku aby pořádný les jeden pohledal. Ale když už tam na nějaký narazí, umí zužitkovat potenciál dotyku přírody naplno. Skrze architekturu, která přírodní krajinu respektuje a funguje v souladu s ní. Třeba i tím, že pro stavbu volí udržitelné stavební postupy a obnovitelné…

Zdroj: Sdružení Baobaby, z.s.

Právě probíhá konference o přírodním stavitelství, šanci máte ještě do neděle

Konference zvaná Natural Homes Conference & Příběhy domů 2025 začíná dnes odpoledním programem a potrvá po celý víkend (4. až 6. dubna). Během tří dnů plných přátelských setkání, workshopů, exkurzí a přednášek se v pražském kulturním zařízení Domovina sejdou stavitelé, architekti, výrobci…

Foto: Jim Stephenson

Rodina měla dost života ve městě. Bydlení na samotě pojali ve velkolepém stylu

Na počátku byla pětičlenná rodina, která už měla dost života ve městě. A proto se jim zachtělo vyzkoušet něco trochu jiného. Zatoužili po bydlení blíže přírodě, v režimu soběstačnosti, udržitelnosti a nezávislosti. Pokud byste ale předpokládali, že se s takovým odhodláním přestěhují do nějaké…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA