REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Realitní výsledky bude komentovat nové sdružení – Asociace pro český kancelářský trh

Sběr dat z trhu kancelářských prostor, jejich analýza a komentování aktuálních trendů pro veřejnost. Takové jsou cíle nově vzniklé Asociace pro český kancelářský trh (COMA - Czech Office Market Association).
Zdroj: Fotolia.com - Ralf Gosch

Zakládajícími členy jsou mezinárodní realitní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate Česká republika a realitní a konzultační společnost OFFICE HUNTERS. „Chceme zajistit komplexní a transparentní data o výkonnosti trhu s kancelářskými nemovitostmi. Zveřejňovat je budeme na čtvrtletní bázi,“ shrnuje Asociace Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství z BNP Paribas Real Estate ČR.

"Značným vývojem procházejí i starší administrativní objekty, a proto se v naší nové platformě budeme věnovat i tomuto segmentu," vysvětluje vznik COMA Filip Veselý, ředitel OFFICE HUNTERS. Informace, které obě společnosti schraňují, dále třídí a analyzují, jsou důležité pro developery, investory i samotné nájemce. Na základě stovek transakcí je COMA schopna na kvartální bázi pojmenovávat nosné trendy na tuzemském trhu nemovitostí.

Asociace pro český kancelářský trh jako první zpracovala data za první pololetí roku 2017 pro kanceláře v Praze. Zatímco vloni bylo v Praze dokončeno pouze 33 000 m2 nových kanceláří, letos developeři ohlásili dokončení projektů s celkovou plochou cirka 170 000 m2. Ve druhém čtvrtletí byla dokončena budova Five by Skanska (13 400 m2) a Rustonka 1 (11 200 m2) od společnosti J&T. „Kromě nových projektů také výrazně přibývá rekonstrukcí starších kancelářských objektů, což je jasným trendem i do budoucna. Děje se tak vzhledem k nedostatku připravených projektů v zavedených kancelářských lokalitách,“ dodává Filip Veselý.

Celková plocha kancelářských prostor kategorie A a B činila ke konci června v Praze 3,2 milionu metrů čtverečních z toho budovy třídy A představovaly 70 % a budovy třídy B 30 %. Absorpce volných kancelářských ploch je vysoká, během druhého čtvrtletí se jich obsadilo 70 000 m2. Celkově tak neobsazenost poklesla ve druhém čtvrtletí na 8,2 %.

Mezi nejvýznamnější nově uzavřené transakce patřil pronájem Moneta Money Bank v BB Centru A a pronájem Accenture v budově Visionary na Praze 7, která se nachází ve fázi výstavby. "Pronájem Accenture ukazuje, že developeři a za nimi i nájemci se stěhují i do nových lokalit v rámci Prahy, které doposud nepatřily k zavedeným kancelářským zónám,“ říká Lenka Šindelářová.

COMA díky vysokému zájmu nájemců v posledních měsících zaznamenala zvýšení nejvyššího požadovaného nájemného v centru města, ale i v některých dalších lokalitách s nižší neobsazeností. Nejvyšší nájemné dosahuje 19-21 EUR/m2/měsíc. Asociace očekává, že v centru města by mělo nájemné i letos zaznamenat ještě mírný nárůst. Již nyní eviduje na některých budovách nájemné nad výše uvedenou úrovní.

"V tomto roce neočekáváme dramatický nárůst volných prostor ani u starších objektů. Řada z nich díky investicím do interiéru a technického vybavení zvýšila svou atraktivitu, což vidíme na stoupajícím zájmu nájemců. Záleží však velmi na lokalitě a flexibilitě vlastníka přistoupit na často individuální požadavky zájemců," doplňuje údaje Lenka Šindelářová.

Podle Filipa Veselého se firmy v rámci relokací nebo expanzí nejčastěji zajímají o lokality, jako jsou centrum Prahy, Smíchov, Karlín nebo Holešovice. Poptávka se u starších kanceláří obvykle pohybuje do 500 m2 a pochází nejčastěji z IT sektoru. „Na trhu evidujeme také několik větších poptávek nad 10 000 m2, které by se mohly realizovat v tomto roce a přispět tak opět vysoké realizované poptávce,“ uzavírá Lenka Šindelářová z BNP Paribas Real Estate.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

REKLAMA