
Mapové servery
Nepostradatelným zdrojem informací jsou mapové servery https://mapy.cz/ a https://www.google.com/maps. Oba nabízejí také ortofoto mapy a panoramatické pohledy včetně starších dat, kde lze dobře vysledovat případné stavební úpravy a opravy nemovitosti. Mapy.cz umožňují zobrazení katastrální mapy včetně prokliku do aplikace, kde lze získat vybrané informace o parcelách, stavbách a jednotkách.
Nahlížení do katastru nemovitostí
Pro prvotní informaci postačí zmíněná aplikace na adrese https://nahlizenidokn.cuzk.gov.cz/, která umožňuje prohlédnout si katastrální mapu a zkrácený výpis z katastru nemovitostí. Použití je bezplatné a není potřeba se nijak registrovat. Mapa umožňuje měření vzdálenosti a plochy, kterým lze ověřit velikost nemovitosti nebo vzdálenost od nejbližších staveb. Porovnáním ortofotomapy a katastrální mapy lze zjistit přístavby nebo další stavby na pozemku, které pravděpodobně nejsou povoleny. Kromě základních údajů o nemovitosti a vlastních zde najdeme další podrobnosti.
Způsob ochrany nemovitosti dává informaci o tom, zda se jí dotýká ochrana podle zvláštního právního předpisu. Může se jednat například o národní park, CHKO, nemovitou kulturní památku, památkovou rezervaci nebo zónu, zemědělský půdní fond nebo CHOPAV - chráněnou oblast přirozené akumulace vod. Ochrana nemovitosti znamená, že vlastník se musí podřídit požadavkům, které z ní vyplývají.
BPEJ informuje o kvalitě zemědělské půdy. Čím hodnotnější půda, tím dražší je její vynětí ze zemědělského půdního fondu pro novou stavbu.
Omezení vlastnického práva udává informace o zástavě u banky, exekuci nebo věcném břemeni. Právní prověření nemovitosti by mělo prohnout samostatně.
Úplný výpis z katastru nemovitostí, další informace a listiny lze získat pomocí zpoplatněného dálkového přístupu nebo na katastrálním úřadě.
Webové stránky obce a územní plán
Územní plán obce je obvykle dostupný on-line na webu obce, obce s rozšířenou působností nebo kraje. V hlavním výkresu se dozvíme v jaké funkční ploše je pozemek umístěný. Plochy jsou odlišeny barvou podle legendy. V textové části územního plánu je uvedeno, jaké je přípustné využití dané funkční plochy (například stavby pro bydlení, rekreaci, občanskou vybavenost atd.). Také je zde obvykle uvedena maximální podlažnost nových staveb (například jedno nadzemní podlaží a obytné podkroví).
V dalších výkresech územního plánu můžeme najít limity území (ochranná pásma), dopravní a technickou infrastrukturu, chráněná území atd.
Pro některá území může být zpracována podrobnější regulace, která stanovuje například umístění domu na pozemku, tvar střechy, použité materiály, barevnost apod. Regulační plány a územní studie jsou obvykle zpracovány pro nové rozvojové plochy a mají zajistit jejich příznivé urbanistické a architektonické uspořádání. Dostupné jsou on-line nebo je poskytne odbor územního plánování obce s rozšířenou působností.
Dopravní napojení
Nová stavba pro bydlení musí být napojena na veřejně přístupnou pozemní komunikaci, která má odpovídající parametry, mj. je vhodná pro příjezd požárního vozu. V praxi se jedná o zpevněnou, dostatečně únosnou cestu, která je minimálně 3,5 m široká a je průjezdná nebo zakončená obratištěm. Sjezd na pozemek lze zřídit jen se souhlasem majitele (obvykle obce nebo kraje) a dotčeného orgánu (odboru dopravy).
Výše uvedené informace lze zjistit v Nahlížení do katastru nemovitostí a v ortofotomapě na mapovém serveru.
Mapové podklady správců sítí
Informace o možnosti napojení na technickou infrastrukturu poskytují jednotliví správci sítí. Dobrá zpráva je, že od těch největších, s celorepublikovou působností, lze informace získat v krátké době pomocí webového formuláře. Vyjadřování k jednotlivým sítím není zpoplatněno, lze využít ale také komerční službu, která za vás obešle všechny správce sítí v území.
- ČEZ Distribuce https://geoportal.cezdistribuce.cz/geoportal/
- Gasnet https://dpo.gasnet.cz/zadost-o-stanovisko
- Cetin https://www.cetin.cz/o-nas/sit-cetin/vyjadreni-o-poloze-site
Možnost napojení na vodovod a kanalizaci je nutné zjistit od obce nebo pověřeného správce. Prvotní informaci lze nalézt v územním plánu.
Mapa záplavových oblastí a další speciální mapy
Mapu záplavových území lze najít na Vodohospodářském informačním portálu VODA. V aktivní zóně záplavového území stavby umísťovat nelze. V záplavovém území pro stoletou vodu (Q100) lze umístit stavbu za splnění zvláštních podmínek a se souhlasem správce toku. Obecně je však lepší se záplavovým územím vyhnout.
- Mapa záplavových území https://voda.gov.cz/?page=zaplavova-uzemi-mapa
- Radonová mapa https://mapy.geology.cz/radon/#
- Geologická mapa https://cgs.gov.cz/mapy-a-data/aplikace
- Hluková mapa https://geoportal.mzcr.cz/shm/?locale=cs
Cenová mapa
V neposlední řadě lze na internetu nalézt cenové mapy bytů, domů a pozemků. Cenové mapy pracují s daty z katastru nemovitostí. Jedná se tedy o cenu, za kterou byla nemovitost skutečně prodána a nikoliv nabízena v inzerci. Kromě placených map existuje bezplatná aplikace Atlas cen, která je však aktuálně dostupná pouze pro byty.
- Atlas cen https://www.reas.cz/cenova-mapa
Sdílet / hodnotit tento článek