Bankovní hypotéka
Úvěr poskytovaný bankou výhradně za účelem koupě bydlení. Vždy je jištěný kupovanou nemovitostí. Pokud nemovitost placená poskytnutým úvěrem není dostatečně vhodná jako zástava, je potřeba jistit rizika jinou nemovitostí ve vlastnictví kupujícího. Hypotéku lze částečně splatit nebo předčasně ukončit podle podmínek nastavených v úvěrové smlouvě. Většinou ke konci fixace úrokové sazby bezplatně. Mimo toto smluvně dohodnuté období to je možné za poplatek neboli penále. Nejlepší, nejlevnější, nejbezpečnější způsob financování.
Bonita
Říká, kolik vydělám, kolik jsem si půjčil, kolik splácím a kolik si mohu půjčit. Každá banka bonitu klienta vyhodnocuje podle vlastních kritérií. Zjišťuje příjmy, které je potřeba doložit.
Český bankovní registr dlužníků
Zde jsou vedené veškeré závazky fyzických osob. Banky mohou nahlédnout do úvěrové historie klienta. Nejde jen o to zjistit, zda je klient dlužníkem (má půjčené peníze), ale zjišťuje se schopnost splácet a jakým způsobem tomu bylo v minulosti (pravidelnost, plnění termínu, spolehlivost).
Finanční poradce
Osoba, která prodává finanční produkty. Má přehled o nabídkách produktů banky, se kterou spolupracuje, a na základě analýzy potřeb klienta vyhodnotí a doporučí pro něj tu nejlepší možnost s ohledem na interní nastavení banky.
Fixace
Určitá doba, po kterou jsou fixované podmínky úvěru. Po uplynutí doby fixace, se podmínky sjednávají znovu. Je možné se znovu domluvit ve stejné bance, případně hypotéku k tomuto konci fixace splatit anebo ji refinancovat u jiné banky. Splátka mimo dobu sjednané fixace podléhá penále.
Kupní smlouva
Smlouva mezi prodávajícím a kupujícím.
Nebankovní hypotéka, úvěr
Půjčované peníze pochází ze soukromého sektoru, od investora. Investor je osoba nebo společnost, o které klient neví, nakolik je spolehlivý a solidní poskytovatel. Je zde velké riziko, chybí součinnost s bankou, snaha vyhnout se bezpečnostním prvkům (například odborný odhad ceny kupované nemovitosti).
Nebankovní registr dlužníků
Zde jsou závazky klientů u různých společností poskytujících úvěry (Home Credit, Cetelem, ….)
Penále
Pokuta za předčasné splacení úvěru před vypršením doby fixace. Tato pokuta bývá dost vysoká, až 5 % za každý rok sjednané doby.
Předání nemovitosti
V kupní smlouvě je uvedený termín, do kterého je povinnost prodanou nemovitost předat novému majiteli. Tzn. vyklidit ji, umožnit převedení energií a předat klíče.
SOLUS
Zde jsou dostupné informace o placení dluhů poskytovatelům služeb (např. platby faktur telefonním operátorům nebo dodavatelům energií)
Spotřební úvěr
Peníze poskytované bankou na cokoli bez zjišťování účelu. Má nastavený vysoký úrok, a tím vysoké měsíční splátky.
Stavební spoření
Z tohoto spoření lze získat určitou částku bez nutnosti zastavení nemovitosti. Jde o dražší úvěr, než je hypotéka. Snaha spořitelny nastavit podmínky tak, aby se klient zadlužil nadlouho a nemohl tuto půjčku kdykoli předčasně ukončit. Jde tedy o závazek, který nelze jen tak zrušit.
Účel
Účelovost půjčených peněz je při žádosti o hypotéku nutno prokázat, doložit že jde o koupi nemovitosti na bydlení, případně o její rekonstrukci.
Úrok a RPSN
Peníze, které si půjčujeme, jsou „zboží“, za které platíme. Úrok v podstatě říká, kolik musíme vrátit navíc za každý rok, kdy máme půjčeno. Vyjadřuje se většinou v „p.a.“ neboli „ročně“. To platí především v bankovním prostředí. U lichvářů se také setkáte s úrokem za měsíc nebo týden nebo i den.
Pokud si tedy půjčíme 1000,- Kč na 1 rok s úrokem 10 % p.a. (ročně) pak bychom na konci roku měli vrátit o 100,- Kč více, tedy celkem 1100,- Kč. Ale často zaplatíme ještě více. Pokud bychom například platili za vedení úvěrového účtu 50,- Kč měsíčně, pak za rok zaplatíme dalších 600,- Kč. Tedy celkem 1700,- Kč. A to už není 10% z původní částky, nýbrž 70 % z ní. A k tomu mohou být poplatky za sjednání půjčky, za povinné pojištění atd.
To všechno dohromady – úrok a další poplatky – se nazývá RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Banky mají povinnost jí zveřejňovat u každého úvěru a zahrnout do ní veškeré náklady (poplatky), které s úvěrem budete mít. A jak jsme si ukázali, nízký úrok ještě neznamená, že zaplatíme opravdu málo.
Úschova peněz
Jedná se o úschovu peněz, které platí kupující prodávajícímu. Aby nedošlo k jejich případnému zpronevěření a jedné nebo druhé straně nevznikla škoda, jsou finanční prostředky uložené a po zápisu žádosti o převod nemovitosti na katastru nemovitostí jsou zaslány na účty specifikované v kupní smlouvě. Úschovu je možné provést u advokáta, notáře, v bance nebo v realitní kanceláři.
Úvěrová smlouva
Tuto smlouvu vyhotoví banka. Sjednává podmínky úvěru, práva a povinnosti dlužníka, specifikuje, jakým způsobem budou finanční prostředky čerpány. Banka postupuje podle podmínek kupní smlouvy.
Zástava kupované nemovitosti, její zástavní hodnota
Za půjčené peníze je potřeba něčím ručit. Pokud není možné ručit kupovanou nemovitostí, lze zajistit nezajištěným úvěrem na překlenutí nějakého období, případně zajistit jinou dostupnou nemovitost.
Zástavní smlouva
Vyhotoví banka, specifikuje v ní své požadavky týkající se zástavy. Podpis této smlouvy a její předání k zápisu na katastr nemovitostí je nutným krokem k čerpání peněz. Banka dříve finanční prostředky neuvolní.
Sdílet / hodnotit tento článek