REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stroj na cihly si může postavit každý

Sehnat kvalitní materiál na stavbu je v Evropě dílem okamžiku. Když se ale vydáte jen kousek za vlny Středozemního moře, do Afriky, zjistíte, že sehnat stavivo je téměř nadlidský úkol. Chicagská společnost AjarTechnology proto přichází s novým modelem výroby cihel ze stlačené zeminy, které jsou ideální pro práci v rozvojových zemích.

Podoba traktorového návěsu Liberator, jak se výrobní jednotka od AjarTechnology jmenuje, si tvarem nezadá se zemědělskou automatickou sázečkou nebo rozprašovačem postřiku. Jen na zem místo brambor nebo hnojiva NPK „sází“ hotové cihly. K jejich výrobě přitom kromě kompresní jednotky nepotřebujete nic jiného, než kvalitní hlínu (s vyšším podílem jílů) a trochu vody. O zbytek se postará sám Liberator. Nápad AjarTechnology jde přitom za hranice technického výstřelku.

Jedním tahem totiž řeší nedostatek kvalitního stavebního materiálu v rozvojových zemích, jejich transport na místo stavby, a cenu práce. Jak je to možné? S traktorovým návěsem dorazíte přímo na místo, a po pár lopatách hlíny v násypníku už můžete začít sázet cihly na prosychací plochu. Jedna je jako druhá, což je další podstatná změna oproti ručně dělaným hliněným cihličkám. Materiál je levný, odolný a tradiční, vyhovující podmínkám subtropů.

Vysokostupňové stlačení hlíny (Compressed Earth Brick Press, CEB) umožňuje vyrábět cihly bez vypalování, jež jsou ve své podstatě zvukotěsné a ohnivzdorné. Můžete je vyrobit v libovolném množství. Aspoň než vám dojde nafta v motoru. A ještě jedna zajímavost. Za projektem stojí bývalý pilot-veterán Peter Scheyer, který se na celé věci nepokouší zbohatnout. Komplexní návod na konstrukci cihlostroje Liberator zveřejnil jako open-source, volně stažitelná data. Postavit si výrobník cihel podle jeho návodu může tedy každý.

Informace o stroji naleznete zde.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Pevné cihly vyrobené přímo na stavbě. Znáte proces litifikace?

Pevné cihly vyrobené přímo na stavbě. Znáte proces litifikace?

O kalifornské společnosti Watershed Materials jsme na našich stránkách už psali. Zdá se ale, že její technici mají ještě k budoucnosti stavitelství co dodat. Dokládají to nevšední výsledky patentového zařízení CMU, které je v současnosti testováno v laboratořích v Napa. S rozpočtem 800 000 dolarů se tu možná rodí…

REKLAMA