REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zimní chata jako nenápadné hřejivé hnízdo s výhledem do přírody

Architekti z chilského Santiaga mají jasno v tom, jak uprostřed drsné mrazivé scenérie vytvořit kouzelné útočiště před nepohodou. V jejich Winter Cabin si budete přát přečkat celou zimu.

Některé věci se prostě nemění: když přijde pořádná zima se záplavou sněhu, a teploměr se vychýlí pod dvouciferný horizont pod nulou, stáváme se rázem skromnějšími a nenáročnějšími. Vlastně už nám ke štěstí stačí jen příjemné teplo. Architekti ze studia MC2 arquitectos dokázali na této prosté lidské potřebě vystavět celý projekt. Nutno dodat, že velmi úspěšně. V roce 2013 nabídli totiž lidem útočiště v pustině, zimní chatu minimalistických rozměrů i uspořádání, která na kontrastu mezi drsným zimním klimatem a komfortem hřejivého zázemí staví svůj osobitý charakter.

Bod, ze kterého uvidíte vše

Projekt „Winter Cabin“ reaguje na podmínky okolního prostředí, a to jak po stránce realizace objektu postaveného „do zimy“, tak i z hlediska zasazení do krajiny. Dobře zvolená lokalita pak nahrazuje vpravdě minimální rozměry užitné plochy: tím, že se stavba širokým pásovým oknem otevírá krajině (v záběru 180°), vizuálně působí prostorněji. Zasazení objektu do svahu umožnilo autorům z chilského Santiaga rozpracovat víceúrovňový prostor loftového střihu, a do relativně malého objemu tak vtěsnat více členěných místností. Součástí celého projektu je intenzivní (a přesto pasivní, spočívala v přijmutí reality prostoru) práce s krajinou: terén byl ponechán prakticky bez zásahů, protože utváří scenérii.

Zimní chata jako nenápadné hřejivé hnízdo s výhledem do přírody Foto: Alejandro Morales, MC2 arquitectos

Minimální rozměry, maximální pohoda

Architekti ji jen „dokreslili“ s pomocí dřevěného schodiště, které vede z parkoviště až na prostranství u zimní chaty.  Ta je obstoupena neprostupným porostem, a tak mají lidé uvnitř zajištěno absolutní soukromí. Byť je jejich izolace od okolního světa jen zdánlivá, její efekt je silně patrný. Ve Winter Cabin se nacházíte „na malém hřejivém ostrově“ uprostřed zuřící vánice oslepujícího sněhu. MC2 arquitectos navíc obsáhli schopnost vtěsnat do 48 metrů čtverečních všechny potřebné prvky interiéru, aniž by nějak narušovaly členění „místností“. Jídelní a kuchyňský kout, hygienické zázemí se sprchou a toaletou, dvě ložnice posazené nad úrovní přízemí. A přitom vysoký strop otevřené místnosti, která umožňuje kontakt obyvatel.

Zimní pohádka, jak ji neznáte

Zázraky se nedějí přes noc, a úspěch Winter Cabin vychází z důsledné znalosti architektů místních podmínek v Malalcahuello, kde je objekt situován. Jižní Amerika, to totiž nejsou jen tropické džungle nebo pláně plné skotu. V Chile, konkrétně pak v regionu Araucarias, jsou zimy pořádné. S Andami šplhajícími do výše 6000 metrů nad mořem se není čemu divit. V zemi, která se zatím po stránce zimních sportů otevírá spíše zahraničním turistům, tak vyrostlo hned několik lyžařských středisek. Winter Cabin v Malalcahuello přináleží k jednomu z prvních, v Corralco, ale drží se spíše stranou. Nemá být tím uspěchaným centrem sjezdovek, front na lyžařské vleky a horký grog. Sází spíše na klidné pojetí dovolené, v rámci které jen příležitostně vyrážíte mimo chatu.

Vše podstatné máte stejně uvnitř, a venku je „bílé peklo“. Uvnitř je přeci tak příjemně…

Zimní chata jako nenápadné hřejivé hnízdo s výhledem do přírody Foto: Alejandro Morales, MC2 arquitectos

Winter Cabin sníh ustojí

Jak uvádí sami architekti: „Návrh počítal s minimálními rozměry stavby, tak aby nenarušovala okolní terén. Místo bylo vybráno v zájmu optimalizace vztahu mezi krajinou scenérií a požadavky realizace. Výsledkem je vytvoření „bodu pro pozorování přírody“. Celé útočiště je uchopeno jako mírně nakloněný hranol (sklon střechy slouží k omezení zatížení struktury sněhem), orientovaný k severní straně. Tato dispozice předpokládá výhled na vodopád a část říčního koryta, přes které je postaven most. Velké okno s výhledem je podsazené pod střešní profil, aby nebyla ohrožena statika objektu nebo samotné sklo během sesuvu sněhu. Série menších, strategicky umístěných oken, umožňuje ventilaci objektu, a zaměřují se na konkrétní boční výhledy.“

Tmavá v kontrastu bílého lesa

Exteriér je laděn do intenzivně tmavých tónů. Zatímco v letních měsících působí černá v araukánovém lese poněkud expresivně, v zimě se její efekt tlumí, a Winter Cabin „mizí“. I v tom je záměr architektů, kteří si přáli nenápadností objektu podpořit pocit izolace a dodatečného soukromí obyvatel. Strohé linie a tmavá barva vnější struktury je pak kontrastní s „vřelým“ interiérem.

Zimní chata jako nenápadné hřejivé hnízdo s výhledem do přírody Foto: Alejandro Morales, MC2 arquitectos

Pět dní, čtyři obyvatelé, jedna chata

„Velké dimenze malého prostoru“ jsou v pojetí studia MC2 arquitectos u Winter Cabin zachovány tím, že se prostor pro spánek přesouvá do loftových bloků v podkroví, přístupných žebříkem. „Tím se účelně oddělil prostor plánovaných denních aktivit a izolovaného soukromí obyvatel,“ říká Francisca Cifuentes. Ti se do objektu vejdou čtyři, a v případě „nedostupného zásobování“ tu mohou setrvat bez obtíží pět dní. Metrové závěje sněhu činí tuto možnost poměrně reálnou, ale jak říká šéfarchitekt Alejandro Morales: „K zimě v Araucarias takové situace prostě patří.“

Údaje o projektu

Název projektu: Winter Cabin
Typ projektu: chata, loftový byt, zimní turistika
Architektonické studio: MC2 arquitectos
Lokalizace: Malalcahuello, Corralco, Araucarias, Chile
Vedoucí projektu: Alejandro Morales
Projektový tým: Alejandro Morales, Francisca Cifuentes
Dodavatel stavby: Constructora Arriagada. Pablo Arriagada
Klient: Soukromá osoba (Rodrigo Gonzalez-Andrea Cifuentes)
Zahájení projektové a stavební činnosti: 2013
Rok dokončení (finalizace): 2014
Počet podlaží: 1
Využitelná plocha podlaží: 48 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Chata v Krkonoších je ze dřeva obložená plechem. Dali jí jméno Černá Voda

Pěkná chata nemusí být velká jako stodola nebo vyumělkovaná roubenka, aby se o ní pochvalně mluvilo. Ta na dohled od hraničního přechodu u krkonošské Pomezní je svými parametry vlastně jen kapesní. Ale její zpracování a celkově chytré provedení jí přidává na velikosti. Tahle horská chata, pojmenovaná Černá Voda, si…

Šikmá střecha soběstačné chaty slouží k sáňkování

Šikmá střecha soběstačné chaty slouží k sáňkování

V Norsku dobře vědí, jak vypadá pořádná zima, a umí si ji také patřičně vychutnat. Zvlášť, když k tomu mají dokonalé zázemí, jako Cabin Vindheim. Unikátní, soběstačné a přitom velmi nenápadné bydlení pro milovníky zimní přírody.

REKLAMA