REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pracovní úrazy amerických dělníků jsou hojnější, často končí smrtí

Být stavebním dělníkem ve Spojených státech není zrovna zárukou toho, že se ve zdraví dožijete důchodu. Ve skutečnosti se v tomto odvětví každoročně odehraje jedna třetina všech evidovaných pracovních úrazů, a pětina úmrtí spojených s výkonem práce. Hůř už jsou na tom jen příslušníci ozbrojených složek. Americká Správa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OSHA) přitom dává vinu hlavně zaměstnavatelům, a jejich nedostatečné ochotě k dodržování zjevných bezpečnostních opatření.
Pracovní úrazy souvisí s podceněním bezpečnostních opatření

OSHA je na poměr požadovaného výkonu a personální vybavenosti ve skutečnosti malou administrativní organizací. V jejich deseti federálních úřadech a 85 lokálních pobočkách pracuje na 2100 inspektorů bezpečnosti práce. „A vzhledem k tomu, že v jejich působnosti se nachází 130 milionů zaměstnanců, vykonávající své zaměstnání na přibližně osmi milionech pracovištích, připadá tak na jednoho inspektora 59 000 lidí,“píše OSHA na svých stránkách. Pro organizaci s rozpočtem 550 milionů dolarů, vykonávající v průměru 40 000 kontrol ročně, to je skutečně oříšek. A není pak divu, že se jí ne vždy podaří všechny nešvary na pracovištích odhalit. V případě stavebních dělníků se už ale situace s bezpečností práce vymyká z běžného rámce.

Za průměrný pracovní den je evidováno ve všech pracovních odvětvích zhruba 93 vážných pracovních úrazů, z nichž zhruba 13 má za následek smrt,“ píše OSHA.  „Každý pátý smrtelný úraz je dnes spojen se stavitelstvím, a tento poměr bohužel dramaticky narůstá.“ V průběhu roku 2015 například zemřelo na staveništích 937 dělníků. Loni už kolem tisícovky. Drtivou většinu příčin úmrtí (62,4 %) na staveništích přitom můžeme zařadit do tzv. Fatální čtveřice (v originále „Fatal Four“). Nejvýraznější jsou přitom pády z výšek, lešení, nebo kvůli selhání jistící techniky. Ty si v roce 2015 vyžádaly 346 lidských životů, respektive 38,8 % z celkového počtu pracovních nehod ve stavebním sektoru.

Až daleko za nimi stojí pády předmětů, které zavinily úmrtí nebo rozdrcení dělníků (9,6 %), nehody způsobené elektrickým proudem (8,6 %) a přichycení/nasátí/stržení či sražení předmětem (7,2 %). OSHA proto napnula svou aktivitu k tomu, aby nehody spojené s touto Fatální čtverkou potřela. Namísto uspokojujícího výsledku se ale v posledních dvou letech „prosadila“ jen další, nová kategorie, kterou s jistou nadsázkou popisují lidé z OSHA jako Smrt v zákopech. Ve skutečnosti se jedná o výrazně rostoucí podíl vážných a smrtelných nehod, ke kterým dochází ve výkopech, při odkrývce zeminy, budování základů nebo pokládání potrubí a při sesuvu nezajištěné půdy.

Fenoménu nové kategorie příčin smrtelných úrazů na staveništích se OSHA důsledně věnovala, a dospěla k poněkud neradostným zjištěním. Stavbyvedoucí a pracovníci zajišťující dozor na stavbách mají tendence vidět rizika například při práci dělníků ve výškách, ale při práci ve výkopech ohrožení svých lidí zdaleka nevnímají. „Kopáčské práce bývají obecně svěřovány nevhodně vybaveným, a nedostatečně profesně zdatným dělníkům. Je to segment práce, ve které se nejvíce pospíchá, a o to méně se tu hledí na bezpečnost. Jeden kubík zeminy přitom může vážit i tunu a půl, a to je dost na to, aby žádná druhá šance pro zavalené už nebyla.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Zdroj: fotolia.com

České stavebnictví dál klesá, v listopadu meziročně o 6,5 procenta

Stavební výroba v Česku zrychlila meziroční pokles. Loni v listopadu se snížila o 6,5 procenta, v říjnu klesla o 0,9 procenta. Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí bohaté na srážky, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího…

REKLAMA