REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Umění recyklace: Staré cihly rozdrtí a tvoří z nich nové

Na začátku stál „nový“ koncept Akademie designu v holandském Eindhovenu. Jeho síla tkvěla v práci s nepotřebným odpadním materiálem, který se pod rukama umělců měnil ve využitelné a exkluzivní prvky. Postupně se z ryze estetické roviny přesunulo těžiště práce umělců k těžkým drtícím strojům, účelové recyklaci stavební suti a výrobě solidních stavebních materiálu. A tak se zrodil StoneCycling.

V ten moment, kdy jsme začali nejrůznější odpadní substrát drtit na jemné částečky a prach, získala naše činnost docela jiný rozměr,“ vzpomíná Tom van Soest, který společně s Wardem Massou v roce 2013 zavedl do praxe termín StoneCycling. Zatímco dřív vyráběli „jen“ užitné předměty a drobné stavební prvky či součásti výzdoby interiérů (z cihlového prachu, nadrceného barevného skla, roztavené oceli), nyní mohli začít vyrábět unikátní stavební materiál. „Nejlepším lokálním zdrojem suroviny pro stavební materiál ve městech jsou samy domy,“ dodává van Soest.

Z demolicí a stavebních bouraček pak převáží suť ke svým drtičům, a z prachu a jílů vyrábí suchou i mokrou cestou stavivo. Úplným trhákem se staly tzv. WasteBasedBricks, tedy laicky řečeno cihly vyrobené ze starých cihel. Holanďanům se totiž líbí, že je velmi výrazně omezen vznik přidruženého stavebního odpadu, a materiál se v uzavřené smyčce točí na jednom staveništi. Stavební materiál vyrobený ze stavebních odpadů si ale nehraje na udržitelnost jen na oko.

Zdorj: StoneCycling.com

Dokázali to například architekti ze studia Architectuur Maken, kteří při rekonstrukci obytného domu v Rotterdamu využili 15 tun zmíněného upraveného recyklátu. Výsledek v podobě čtyřpatrové budovy (s plochou podlaží 120 metrů čtverečních) je důkazem, že i sekundární materiál má něco do sebe. „Domy, které se dnes v Holandsku staví, prakticky nemají žádné nadbytečné energetické výdaje,“ dodává Massa. „A práce s recyklovaným stavivem jejich ekologickou stopu ještě snižuje.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Pevné cihly vyrobené přímo na stavbě. Znáte proces litifikace?

Pevné cihly vyrobené přímo na stavbě. Znáte proces litifikace?

O kalifornské společnosti Watershed Materials jsme na našich stránkách už psali. Zdá se ale, že její technici mají ještě k budoucnosti stavitelství co dodat. Dokládají to nevšední výsledky patentového zařízení CMU, které je v současnosti testováno v laboratořích v Napa. S rozpočtem 800 000 dolarů se tu možná rodí…

Zdroj: Fotolia.com - shefkate

Jaká taška je lepší? Papírová nebo plastová?

Zvolíte-li u pokladny papírovou nebo plastovou variantu, volíte i dopad, jaký bude mít váš nákup na životní prostředí. Je lepší papírová nebo plastová? Podobnou otázku si položili na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze v čele s docentem Vladimírem Kočím, který se věnuje posuzování tzv. životního cyklu výrobku…