REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Pasivní dům jako dřevostavba s hliněnými omítkami. Zkušenosti z praxe

Cílem projektu domu v Habrovanech u Vyškova bylo dosáhnout pasivního standardu s maximálním použitím přírodních materiálů. Dům se nachází ve stávající zástavbě, na pozemku se nacházel starý hliněný dům, který byl z jedné třetiny zbourán a zbylá stavba čeká na rekonstrukci tradičními postupy hliněného stavitelství. Nový objekt dostavěn v roku 2012 je řešen jako dvojpodlažní dřevostavba s mírnou sedlovou střechou v pasivním standardu.

Nosná konstrukce domu je navržena jako klasická sloupková dřevostavba. Kvůli úspoře betonu a jednoduššímu odstranění po dožití, byla zvolena konstrukce podlahy na betonových základových patkách s větranou mezerou pod podlahou. Tvoří ji dřevěné I-nosníky na modřínových roznášecích prazích. V původním návrhu bylo uvažováno s použitím slaměných balíků jako izolace u všech konstrukcí. Nicméně balíky slámy však nebyly na jaře, v době výstavby, k sehnání a také při energetické optimalizaci na pasivní dům a dotace zelená úsporám, nebyla pouhá izolace slaměnými balíky dostatečná.

V podlaze a střeše tudíž byla nahrazena sláma foukanou celulózou do připravených dutin. Ve stěnách byly na sloupky přivazovány slaměné balíky s vnější hliněnou omítkou přímo na balíky a vrchním hliněno-vápeným štukem. Z vnitřní strany OSB desky tvoří protivětrovou zábranu konstrukce a spolehlivou vzduchotěsnou vrstvu, s ohledem na dosažení těsnosti pro účely dotací a funkčnosti pasivního domu. Jako povrchová úprava jsou použity hliněné omítky a vnitřní stěny hrázděné nepálenými cihlami. Celkem bylo zabudováno do konstrukce přes 30 tun hlíny, u omítek byl z velké části použit recyklát z vepřovic z odstraněné části stavby. 

Pro zajištění kvality vnitřního prostředí je použita větrací rekuperační jednotka Paul s účinností zpětného zisku tepla 93 %, doplněna o kapalinový zemní výměník tepla, který funguje jako předehřev proti zamrzání rekuperačního výměníku v zimě nebo v létě jako předchlazení. Jako zdroj tepla je zde zvolen kotel na dřevo nebo pelety zapojen samotížně do akumulačního zásobníku o objemu 2000l, do kterého jsou zapojeny i solární kolektory na ohřev teplé vody. Toto umožňuje provoz domu i v případě výpadku elektřiny a postačuje zde ze záložního zdroje pohánět 15W úsporné čerpadlo, které žene vodu ze zásobníku do stěnového vytápění. 

Zkušenosti z praxe s provozem a výstavbou

  • slámu je nutné mít připravenou již rok předem, uskladněnu nejlépe pod střechou
  • pro svépomocnou nebo komunitní výstavbu může být sláma vhodná volba, při dodavatelské výstavbě může být vhodnější volit jiné přírodní izolace, případně částečná prefabrikace - např. ecococon
  • při použití vnější hliněné omítky je nutné dodržovat stejné směsi a technologické postupy (to se zde úplně nepovedlo)  
  • nesmírně důležité je spolehlivé a dlouhodobě funkční řešení detailů, což nebývá u slámy a hlíny jednoduché
  • přírodní stavby obzvlášť je nutno chránit proti zaplavení vodou a vlhkostí (např. poruchou)
  • u přírodních staveb je důležitá kontrolní činnost odborníkem (pro svépomocnou výstavbu zejména)
  • cena přírodních staveb je stejná nebo vyšší jako u klasických staveb
  • nízké provozní náklady za vytápění a teplou vodu (pelety + soláry) asi 6000 Kč/rok
  • návštěvy i uživatelé si pochvalují kvalitu vnitřního vzduchu a dům bez průvanu – větrací jednotka je i pro přírodní stavbu dobrá volba

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Eva Neumayerová

Zájem o ekologické a hliněné stavebnictví roste i mezi studenty stavebních škol

Z výsledků anket, soutěží a workshopů je patrné, že studenti stavebních fakult mají velký zájem o inovace a stále častěji poptávají ve výuce ekologické stavebnictví. Chtějí kombinovat moderní technologie z různých oborů a zároveň vítají praktickou výuku v oblasti přírodních materiálů a tradičních postupů. Dobré…

Foto: Armel ISTIN photographer

Dřevěný rodinný dům dbá na pohodu obyvatel

Idea udržitelnosti je hezká, ale aby se z teorie ekologické stavby stala fungující praxe, chce to ale víc než jen náhodně zkombinovat přírodní materiály. Neobejde se to bez chytře pojaté architektury, dobrého projektu. A právě tím vyniká RT House.

Fasáda z jihu Zdroj: Ekodům z.s.

Slaměný rodinný dům Na palouku v Davli postavili svépomocí

Dům Na Palouku v Davli navrhl a postavil pro sebe a svou rodinu sám projektant Jiří Ryšavý. Téměř pasivní moderní dřevostavba rodinného domu z přírodních materiálů je zateplená z exteriéru slámou a v detailech dřevovláknitou izolací. Konstrukčním systémem je nosný dřevěný skelet zavětrovaný z interiéru OSB deskami. V…

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Sen mnoha lidí. Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije.

Zdroj: Fotolia.com - bennnn

Skladování slaměných balíků pro stavbu rodinného domu

Chcete si postavit dům za použití slámy jako tepelné izolace? Mít dům, který nevyužívá žádné nebezpečné materiály a je šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Dům spjatý s přírodou? Je to možné, ale nekonvenční stavební materiály vyžadují dobrou znalost problematiky a řemeslnou zručnost. Již skladování…

Za nákup chytré omítky chytré hodinky. Berete?

Za nákup chytré omítky chytré hodinky. Berete?

Využijte jedinečné nabídky pro stavitele a vybírejte a nakupujte fasádu s chytrým bonusem. Při nákupu 10 ks kbelíků (300 kg) chytrých pastovitých omítek v termínu od 9.9. do 10.10. nakupující získá chytré náramkové hodinky limitované edice. Prodejní akce je časově omezená, na rozdíl od nadčasové kvality chytrých…

REKLAMA