Nůžky bouracího stroje se třicet minut po osmé hodině zakously do nejvyššího patra objektu, jenž byl postaven v roce 1912. Kromě dělníků se bourání účastní i hasiči, kteří zkrápí prach. "Složité to není, ale nebezpečné, proto tu máme ochrannou zónu. Museli jsme také zabezpečit přilehlý panelák," řekl novinářům Vladislav Cícha z firmy Stavmart, která demolici provádí. Ještě před samotnými pracemi musela městská policie vykázat z budovy bezdomovce. "Bydleli tu na hromadách odpadu, odvezli jsem 25 aut bordelu," řekl Cícha.
Zchátralý objekt býval chloubou Trnovan, kdysi samostatného města, jež mělo ambice vyrovnat se sousedním Teplicím. Multifunkční budovu s kavárnou, kinem, tanečním a koncertním sálem navrhl architekt Wilhelm Palme. "Budova podobně jako další utvářela charakter města. Zatímco okolní padly už za minulého režimu, Imperátor zůstal a sloužil až do počátku 80. let jako škola," uvedl architekt Jan Hanzlík.
S přesunem školy do nových prostor začal objekt pustnout. "Dům je v tragickém stavu, vybrané jsou ocelové nosníky v klenbách, takže tam nesmí nikdo vstoupit. Před pár dny se stalo, že část jednoho toho stropu se zřítila. Lidi ze sousedního paneláku ohlásili, že se bojí o své zdraví, proto byla nařízena neodkladná demolice," uvedl Cícha.
Bourání hotelu potrvá zhruba tři dny, další tři až čtyři dny se bude odvážet stavební suť. Majitelkou hotelu je Rumunka, která ještě před nedávnem nabízela budovu na prodej za tři miliony korun. Náklady na demolici jsou podle Cíchy zhruba dva miliony korun, fakturu pošle firma nejprve majitelce. "Jakmile nezaplatí, bude muset uhradit náklady město a to je pak může vymáhat po vlastníkovi," uvedl Cícha.
Teplice podle Hanzlíka zbouráním budovy hodně ztrácejí, ale demolice už je jediným racionálním řešením. "Problém je legislativní, nedaří se včas zachytit, že se něco takového děje. Úřad může konat až ve chvíli, kdy nezbývá nic jiného než demolice," poznamenal architekt.
Sdílet / hodnotit tento článek