REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejvyšší dřevěná stavba na světě má stát v New Yorku. Víme, k čemu bude sloužit

Lákavá kombinace přitažlivé moderní architektury, nový rekreační prvek města, maják turismu a také stavba, která podpoří ekologickou stabilitu metropole. Zhruba těmito slovy popisují architekti ze studia DFA svůj nový projekt tzv. Central Park Tower. V New Yorku je možné ledacos, a proto je na místě otázka, čím má být konkrétně tato věž unikátní. Odpověď je prostá: tím, že bude nejvyšší dřevěnou stavbou světa.

A právě kombinace zmíněných popisných kvalit záměru a faktu, že by se jednalo o další světové nej New Yorku, nyní dává lidem ze studia DFA ty nejlepší šance na skutečnou realizaci. Je totiž senzací, a zároveň může být i užitečným funkčním prvkem. Ale všechno popořadě. Začněme výškou, která se má vyšplhat do výše 215 metrů. Už tento údaj poněkud vyvolává pochyby o proveditelnosti záměru, pokud má být hlavním stavebním materiálem dřevo. Není to zase tak divoké. Architekti ve svém projektu účelně pracují i s jinými materiály, a důmyslným kotvením. Dřevo vytváří vnější skelet.

Špice věže v Central Parku bude zachycena v zemi základy sahajícími do 145 metrů, kterými se napojí na stávající síť rozvodných kolektorů. Její středovou osou povede jádro ocelové konstrukce, a dřevo (přesněji glulam – lepené laminované dřevo), seskládané do podoby superstabilní šroubovice, bude instalováno po vnějším obvodu. Ve výšce 115 a 145 metrů nad zemí pak budou z konstrukce vybíhat kotevní lana, zapevňující stavbu v zemi. A spekuluje se o kotevních prvcích, které by objekt „připoutaly“ i k blokům domů po obvodu nejrozsáhlejšího městského parku v New Yorku.

A dál? Dřevěný vnější skelet bude hostit rampu, která nabídne turistům 360° výhled. Minimálně tedy do osmi oddělených segmentů parku, které díky výšce z věže hravě přehlédnete. Porézní instalaci má doplnit i několik turbín integrovaných větrných elektráren. Jejich účel je spíše demonstrativní. Mnohem podstatnější je zařízení, které se bude vinout středem celé jehly. Jednat se má o speciální model vertikální čističky odpadních vod.

Přečišťovat by měla kontaminovanou vodu z rezervoáru nesoucího jméno Jacqueline Kennedy Onassisové, který v parku zabírá plochu 106 akrů, a momentálně je oplocen, protože představuje pro návštěvníky hygienické riziko. „V současnosti tato vodní nádrž představuje nebezpečí pro návštěvníky i zvířata, a brzdí rozvoj využití celého parku,“ tvrdí architekti. „Nová dominanta parku by mohla tento problém adresně řešit, a přitom nabídnout i další exkluzivní funkce.“

Central Park Tower zatím žije jen v nákresech projektové dokumentace a přitažlivých vizualizacích, ale k uvedení „do života“ mu mnoho neschází. Předchystány jsou objednávky na prefabrikované díly z glulamu, stejně jako harmonogram stavebních prací. Pokud městská rada na tento projekt kývne, realizace by mohla být dokončena v průběhu šesti měsíců. Z glulamu výzkumníci staví i silniční mosty. Podívejte se!

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - Rastislav Sedlak SK

Nejvyšší stavby světa? Egypt, Evropa, Amerika. Již dlouho vládne Asie

Výškové budovy jsou asi nenápadnějším výtvorem v městské architektuře. Jsou výkladní skříní bohatství a prosperity města. Staví se po celém světě, dokonce i tam, kde není výstavba vynucena nedostatkem prostoru, také v České republice. Prvenství patří ovšem již dlouho Asii.

Central Park Tower: Nejvyšší obytná budova světa

Central Park Tower: Nejvyšší obytná budova světa

Nejvyšší obytná budova světa roste v New Yorku na okraji Central Park. Pokud máte zájem si zde pořídit byt, pospěšte si, první uzávěrky se chystají na rok 2020. A připravte si naditou peněženku, ceny aktuálně dostupných bytů v Central Park Tower začínají na 6,9 milionu USD.

REKLAMA