Ve starších domech představuje energie spotřebovaná na teplo největší část, ale tento historicky zažitý vztah se mění. Přibývá domů, které jsou dodatečně zateplovány. Nové domy se stále více staví v energetickém standardu budov s téměř nulovou potřebou energie – NZEB.
Plyn, elektřinu, uhlí, pelety?
Dodavatelé energií pochopili, že na trhu nemohou dlouhodobě udržovat vyšší cenu jednoho druhu zdroje energie, protože spotřebitelé tepla mají dnes možnost velmi rychle přejít k jinému zdroji energie. Rozhodnutí, zda zvolit tuhá paliva, plyn nebo elektřinu, není vhodné udělat jen na základě krátkodobé situace na trhu. Vedle místní dostupnosti zdroje energií, například plynové nebo elektrické přípojky, skladu na tuhá paliva, je třeba zvážit i perspektivu cenového vývoje v řádu životnosti zařízení, přibližně deseti až patnácti let.
Podklady pro vyřešení této komplexní úlohy každý nemá. Lze je získávat konzultací s dodavateli zařízení pro vytápění. Ideálně a s nejnižší časovou náročností tam, kde je jich více pohromadě. Příležitost k tomu vytvoří veletrh FOR ARCH 2018 v areálu PVA EXPO PRAHA. A to zejména v pátek 21. září, který jako Den vytápění bude obohacen o odborný program složený z přednášek nezávislých odborníků a zástupců výrobců.
Energetická účinnost, rekuperace a regenerace tepla
Pokles spotřeby tepla na vytápění umožňuje snižovat maximální výkon kotle, tepelného čerpadla, ale přitom musí být zachován maximální komfort v dostatku teplé vody. „Toto je velmi dobře vidět na moderních kondenzačních plynových kotlích dosahujících stupně využití paliva až cca 98 %, které disponují modulovaným rozsahem výkonu okolo 1:10, například od 2,4 do 24 kW, kde 24 kW je nutné minimum pro přípravu teplé vody průtokem, bez zásobníku,“ říká Ing. Josef Hodboď, vedoucí redaktor oboru Vytápění na portále TZB-info.
Nižší spotřebu tepla pro vytápění podporují systémy řízeného větrání vybavené rekuperací, která do budovy vrací část tepla, které by jinak bylo z budovy odvedeno. Technicky nejvyšším stupněm je propojení větrání s tepelným čerpadlem, ve kterém je teplo regenerováno na vyšší teplotu a umožňuje přípravu teplé vody. Moderní kotle na tuhá paliva oproti starým zvýšily účinnost o desítky procent. A ty automatické, na spalování pelet nebo hnědého uhlí, zásadně zvýšily komfort svého provozu.
Vytápění, příprava teplé vody a stále častěji i chlazení
„Trend snižování potřeby tepla pro vytápění neznamená, že budovy s téměř nulovou potřebou energie, pasivní domy až nulové domy tepelnou energii nebudou potřebovat. Budou, ale mění se poměry mezi potřebou tepla na vytápění a potřebou tepla pro přípravu teplé vody. Obecně lze sledovat i růst potřeby chladu, tedy energie dodávané nikoliv do budovy, ale ven z ní. Nová zařízení umožňují, aby část energie, která se v budově nachází, byla vícenásobně využita,“ doplňuje Josef Hodboď.
U moderních systémů proto není správné mít na mysli jen vytápění. Je nutné komplexně uvažovat o vytváření tepelné pohody a zdravého prostředí v budově. Stále častěji se lze setkat například s velkoplošnými systémy stropního, stěnového a z části i podlahového vytápění, vhodně řešenými konvektory, které v teplých obdobích místnosti chladí. Na trhu se nabízí nové kombinace zařízení umožňující maximální využití energie v budově, které ke správné aplikaci vyžadují konzultaci dodavatelů se zákazníky. První krok ke konzultaci budoucího řešení je možné udělat právě na veletrhu FOR ARCH.
Tepelné čerpadlo Buderus - Logatherm WLW196i AR
Vše o peletách a tepelných čerpadlech
Součástí Dne vytápění bude odborný program, v jehož rámci vystoupí například Ing. Vladimír Stupavský, který mimo sledování cen dřevních paliv pro portál TZB-info také zastupuje Českou republiku v mezinárodní organizaci European Pellet Council. Seznámí účastníky s posledním vývojem na světových trzích s dřevními peletami a prozradí plány na další rozvoj domácího peletového byznysu. „Tento rok Česká republika vyrobí okolo 400 tisíc tun dřevních pelet a 200 tisíc tun briket. Výrobní kapacita je přitom v krátkodobém horizontu schopna produkce až jednoho milionu tun vysoce kvalitních dřevních aglomerovaných paliv. Stále však platí, že se 2/3 domácí výroby vyváží do zahraničí, tento nepoměr trochu vylepšují kotlíkové dotace a o nich budu ve svém příspěvku také hovořit," upřesňuje Vladimír Stupavský. Třetí vlna kotlíkových dotací by se měla spustit během roku 2019 s tím, že podmínky se budou od nynější 2. vlny v řadě případů lišit. Jaké rozdíly by to měly být, má být vyjasněno do podzimu 2018 a již nyní začíná být zřejmé, že největší změny nastanou v sektoru kotlů schopných spalovat uhlí.
Jaký program připravuje Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), to přibližuje Ing. Milan Poláček: „V rámci bloku přednášek v pátek 21. září od 15 do 16:30 hodin seznámí přednášející návštěvníky veletrhu s aktuálním vývojem trhu a trendy spojenými s jejich využitím.“ Současně bude AVTČ zastoupena výstavním stánkem v Hale
7, kde budou návštěvníkům k dispozici zástupci z řad jejich členů pro poskytnutí informací k problematice tepelných čerpadel. AVTČ je jediná profesní organizace v oboru tepelných čerpadel v České republice a její členové dodávají na český trh až 70 % všech instalovaných tepelných čerpadel.
Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.
29. stavební veletrh FOR ARCH 2018, PVA EXPO PRAHA v Letňanech v pěti tematických dnech:
Úterý 18. září | TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie, diskuze ke Stavebnictví 4.0 |
Středa 19. září | Cesta za komfortem: Wellness & SPA |
Čtvrtek 20. září | Chytrá a bezpečná domácnost |
Pátek 21. září | Den vytápění
|
Sobota 22. září | Den stavby |
Sdílet / hodnotit tento článek