Pro koncepci bylo 42 zastupitelů, nikdo nebyl proti a jeden se zdržel. Podle primátorova náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL), který družstevní bydlení navrhl, má vstup do družstva několik podmínek. Lidé české národnosti nebo z členského státu Evropské unie musejí být ve věku od 18 do 36 let. Příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35 000 do 50 000 korun čistého. Zájemce také nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti, například z finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny.
Vklad do družstva bude od 400 000 do 700 000 korun. Původní vklad družstevníka se odečte od ceny bytu a zbylou část budou muset lidé v měsíčních splátkách doplatit. Po zaplacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem. Domy se budou stavět na pozemcích města.
"Chceme pomoct mladým rodinám, které mají omezené příjmy a nedosáhnou na hypotéky. Založením bytového družstva bude město garantovat lepší podmínky vyjednané s bankou nebo dodavateli pro výstavbu domů," uvedl Hladík.
Jako místa vhodná pro družstevní bydlení označil lokalitu Na Kaménkách v městské části Černovice, na Kamenném vrchu v Novém Lískovci nebo na Západní bráně ve Starém Lískovci. Podle Hladíka v těchto místech může vzniknout do roku 2030 až 1500 bytů, z nichž by například polovina mohla být pro družstevní bydlení. Kromě toho chce Brno mít byty i pro seniory, handicapované a další. První družstevní byty by měly být hotové do čtyř let, doplnil náměstek.
Brno vlastní skoro 30 000 bytů. Je to asi 15 procent z celkového počtu bytů ve městě. Většinu spravují městské části, kterých je v Brně 29.
Sdílet / hodnotit tento článek