REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Útulná dřevěná chata pro architektovu rodinu je ukrytá v divočině

Architekti jsou taky jenom lidi. Občas prostě potřebují rodinnou dovolenou, ideálně v místě, kde je nedostihne telefonní signál nebo Wi-Fi, ta zvěstovatelka pracovních e-mailů. Chilský architekt Felipe Lagos si takové místo našel, a vybudoval tu působivou chatu. Místo, které na něj počká.

Ideálně někde daleko od civilizace, kde člověk zase může být chvilku sám se svými myšlenkami, přírodou, a samozřejmě, blízkými. Přesně takové místo hledal známý chiský architekt Felipe Lagos (ze studia Te Croquis) několik let. Když jej nalezl, nezapřel v sobě praktika: bylo mu jasné, že tam kde je lidem dobře, je jich za chvíli spousta. A tak si pojistil soukromí svého vysněného útočiště tím, že hned raději preventivně skoupil 30 000 metrů čtverečních okolních pozemků. Uprostřed této své soukromé rezervace pak navrhl a nechal postavit dům, určený k sezónnímu obývání.

Klima a nedostupnost, s tím se musí počítat

Tedy, svými parametry (96 metrů čtverečních) a zvoleným materiálem je to spíše chata. Kompaktní provedení a poměrně vysoká míra vybavenosti sice nahrává možnému celoročnímu obývání, ale tehdy by už izolace od okolního světa nejspíš začala činit problémy. Lagos v rámci tvorby projektu nespecifikoval, zda je dům stavěn spíše na zimní nebo letní sezónu. Chtěl, aby sídlo mohl využít kdykoliv, jakmile ucítí potřebu „volání divočiny“. A proto má nezjevná prostornost Casa R umožnit nekomplikované ubytování celé jeho rodiny, včetně malých dětí. Z toho ovšem vyplývaly vyšší nároky na provedení stavby. Oblast Vilches je totiž proslulá svými extrémními klimatickými výkyvy.

Foto: Felipe Lagos

Na samotě u lesa. Na Chilský způsob

Stojí na samém pomezí Chile a Argentiny, na úpatí And v nehostinné Patagonii. Ne že by tu toho bylo málo ke koukání. Od Casa R je to jen kousek k hraničnímu přechodu Pehuenche, stejně jako k laguně Maule a jezeru Colún či národním parkům. Idylka? Jistě, má to ale jeden háček. Existuje tu jediná asfaltová silnice, zbytek infrastruktury zajišťují jen neudržované lesní cesty a trekingové stezky. Dům, který si naplánoval, je vlastně na severní straně řeky Coral jedinou lidskou stavbou, a do civilizace města je to dobrých šedesát mil. Proto se Lagos musel hodně krotit při výběru materiálu, a zrovna tak bylo zapotřebí zhodnotit reálné možnosti dopravy stavební techniky.

Nedotknout se krajiny

Felipe Lagos přitom nebral izolaci svého stavení jako nějakou nevýhodu, ale jeho největší klad. On i jeho rodina mají pobyt v divočině rádi, milují dlouhé túry po horách a večery strávené v lesích. A společně oceňují, že tu nemají žádné sousedy. Chtěl také zachovat co nejvíc z přírodní scenérie. Zařekl se, že v místě stavby nenechá pokácet jediný strom. A tak je pozice Casa R vlastně určena bezprostředním okolím, s orientací výhledů ze severního svahu do zalesněného údolí. Tato snaha nezasahovat a neovlivňovat životní prostředí šla tak daleko, že dotek stavby se zemí je minimalizován na patky zasazené do podloží. „Nechtěli jsme tu omezit jediný původní strom nebo rostlinu,“ dodává Lagos. „Jsme tu jen hosté.“

Foto: Felipe Lagos

Sedlová střecha? Viděl jsem to v Evropě

Ovšem hosté, kteří si umí pobyt hezky užít. Dvě patra se totiž „rozpadají“ do jedné desítky malých místností, s nepříliš zřetelně vyznačenými hranicemi. Jsou fluidní, jako celý prostor domu. Jak toho architekt dosáhl? Vytvořením dominujícího prvku sedlové střechy, která vytváří celistvou obálku. Vysoké podkroví umožňuje pohodlný pohyb i pobyt, a je plnohodnotnou součástí Casa R. Střecha je přitom mírně předsazená, a kryje tak garážové stání na jedné straně a vnitřní terasu na druhé. A také zastiňuje balkon, na který navazuje celostěným proskleným oknem. Na chilské poměry je sklon střechy nezvykle příkrý, ale jedná se prý o evropskou inspiraci. Stavba se totiž musí vyrovnávat s přívaly sněhu. „Je jistě lepší, když jej shodí, než aby jej kumulovala.“

Stavba jako dětská skládačka

Přízemí je tedy vůči objemu střechy vizuálně o třetinu menší („dotýká se povrchu na ploše 48 m2). Je to ale jen dojem, protože celá stavba je rovnoměrně rozložena do čtyř prefabrikovaných stavebních bloků o rozměrech 2x4 a 3x4 metry. Ty byly na místo stavby dopraveny postupně, v létě. A pak byly zasazeny do ocelového nosného rámu, podle toho, jak do plánu zapadaly svým otevřeným (mezi patry) prostorem. Modul A tak hostí koupelnu a sanitární služby, B nabízí prostor k volnočasovým aktivitám a odpočinku s výstupem na terasu, v Céčku se nachází ložnice a D nabízí obývací pokoj se spirálním kovovým schodištěm.  Separátní části byly odděleně, a posléze ve spojeném kompaktu, zaizolovány.

Foto: Felipe Lagos

Cíl: Útulnost a pohoda

Zamezit tepelným ztrátám bylo prioritní. Jak se tu říká, sedm ze dvanácti měsíců v Patagonii za moc nestojí. Permanentní dešťové a sněhové srážky, teploty kolísající kolem nuly, silný vítr kladou na zajištění kvality obývání nemalé nároky. Pokud jde o programové členění: na úrovni přízemí se nachází chiflonera, krytý vstup. Ten vytváří prvotní předěl mezi vnějším prostředím a interiérem, a je místem kde ze sebe oklepete sníh a zujete promrzlou obuv. Za prosklenými dveřmi vás vítá sympaticky vyhřátá kuchyně (tedy spíše kuchyňský kout), a nezbytné posezení. Zamířit odtud můžete do koupelny s toaletou, anebo můžete projít zúženým prostorem až do společenského pokoje (který se stává jídelnou) či navazující kryté terasy.

Je libo jednu ložnici, nebo tři?

V patře vás čeká obývací pokoj, který je částečně pracovnou. Poznáte to podle pracovního stolu a příruční knihovny. Hlavním posláním druhého patra je ale nabídnout lidem zázemí ke spánku. K tomu slouží vcelku prostorná hlavní ložnice. Jenže pozor, chytrou úpravou, vložením předchystaného předělu, můžete v patře eliminovat pracovnu a vytvořit až tři oddělené ložnice. Tuto variantu obyvatelé preferují hlavně v letních měsících, kdy se do Casa R sjíždí i širší rodina. Dům je velmi nenáročně zařízen, přeci jen, místa tu není nazbyt. V interiéru působí nápadně černá ocel (trámoví krovů, schodiště, lemování nábytku), která je ale odpovědí na místní klimatické podmínky. Snadno odolá ohni právě tak jako vlhku.

Foto: Felipe Lagos

Nezávislý dům, který nepotřebuje obyvatele

O úpravu designu interiéru se postaral návrhář Ramón Vallejos, který vycházel hlavně z požadavku na „přírodním vlivům vzdorujícího nábytku“. Proto je tu k vidění WLC překližka a laminované plochy potažené dlaždicemi carbonileo, případně doplňky z materiálů nepodléhající tolik plísním. Finální detaily zajišťují obklady z betonových hlazených dlaždic, v kombinaci se zinkovými deskami. Prioritou bylo, aby Casa R mohla „přežít“ i několik měsíců bez nutnosti návštěvy majitele, a neutrpěla jeho nepřítomností škody. Objekt je před odjezdem vždy zakonzervován, a v této inertní atmosféře přetrvá až do návratu svých obyvatel, bez ohledu na drsné klima.

Údaje o projektu

Název projektu: R House/ Casa R
Typ projektu: projekt chaty k celoročnímu obývání
Architektonické studio: Felipe Lagos
Lokalizace: Vilches VII Región, Chile
Vedoucí projektu: Felipe Lagos
Design interiéru: Ramón Vallejos
Dodavatel stavby: TuCroquis Ltda
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2018
Stavební parcela: 30 000 m2
Využitelná plocha: 96 m2
Zastavěná plocha: 48 m2
Počet pater: 1+1

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: David Grandorge

Celoročně obytná chata stojí ve výšce stromů, v noci ji hlídají ovce

Vystavět si dům na stromě? Pár takových projektů už tady bylo. Jenže cesta, jakou se vydali architekti z Akin Studio, se ubírá výrazně jiným směrem. Předně, nenavrhovali „domek“ jen tak pro parádu, ale cílili na trvalou obyvatelnost jimi vytvořeného díla.

Foto: Rafael Gamo

Archa v horách. Dva bratři si postavili chatu kvůli vzpomínkám

Hluboce osobní vztah klientů k lokalitě, kterou sami pomáhali po dlouhá léta spoluvytvářet, si vyžádala od architektů z PPAA velmi citlivý přístup. Jejich projekt měl zhodnotit mimořádný potenciál izolovaného místa, které teď slouží jako vítané útočiště před ruchem měst a civilizací. Místa, kde můžete být se svými…

Foto: Åke Eson Lindman, James Silverman

Starý mlýn rekonstruovali do podoby romantického ubytování

Početná rodina získala do vlastnictví historickou zemědělskou usedlost, a její objekty dnes přestavují do nové podoby. Ze starého rozpadajícího se mlýna se rozhodli vytvořit romantické útočiště. A po vzoru japonských čajových ateliérů z něj vytvořili místo pro dokonalý „rituál sauny“.

Foto: Laura Stamer

Dřevostavba stará 115 let stojící v chráněném území je jako nová

Zachovat z původní dřevostavby, co se jen dá, a přitom nekompromitovat její historický styl. Tedy alespoň zvenčí, kde turistická chata Bakkedraget vypadá stejně jako před sto lety. Uvnitř je to ale o něčem jiném: překvapí vás útulný a vzdušný interiér moderního obydlí, který nezklame ani ty nejnáročnější obyvatele.