REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Radioaktivní plast pomohl stvořit odolnější beton

Ve spojených státech amerických se ročně s recyklačními zařízeními nepotká okolo 40 milionů plastových lahví, které původně obsahovaly pitnou vodu. Studenti z MIT (Massachusettský technologický institut) proto přišli se zajímavým nápadem, jak se této nezpracované frakce odpadů zbavit. S pomocí plastové štěpky „vylepšili“ beton. Za pomoci radioaktivity!

Studenti na MIT se možná dost nudí, protože je napadlo pár takových prázdných plastových lahví mírně ozářit gama paprsky. Ano, výsledek byl decentně radioaktivní, ale dal se také mnohem snadněji nadrtit mechanickou cestou až na prach. Tato plastová příměs se pak bez problémů začlenila do betonu, který už byl obohacen o popílek ze spaloven. Až potud by to nebylo nic extrémního. Jenže jak potvrdily testy v laboratořích, výsledný beton s plastovou příměsí si v testech strukturní odolnosti stál až o 15 % lépe, než konvenční.,

Klasické pokusy s běžným nadrcením až pulverizací plastů nevedly k zamýšlenému cíli,“ potvrzují studenti. „Beton byl nekompaktní a slabý. Ozáření ale proměnilo krystalickou strukturu plastů. Výsledná substance byla hutnější, s vyšším množstvím molekulárních vazeb. Jinými slovy, stala se soudržnější a pevnější.“ Podstatné pro běžné použití je, že po zapracování do betonu už materiál nevykazoval žádnou zbytkovou radiaci. „Paprsky gama jsou tak trochu jiný druh záření, který za sebou ve většině případů zbytkovou radiaci nezanechává,“ doplňují studenti.

Zdroj: Sarah - Flicker.com

Jak velký je podíl plastového prachu v novém druhu betonu? Překvapivě, nejlepších výsledků je dosaženo při relativně skromném objemu, který se pohybuje kolem 1,5 % podílu ve směsi. Je to málo? Jak upozorňuje docent inženýrských studií MIT Michael Short, beton je globálně odpovědný za produkci 4,5 % všech vznikajících emisí oxidu uhličitého. Zmíněný přídavek plastů do betonu snižuje tuto bilanci v celosvětovém měřítku produkce emisí o nějakých 0,0675 %. Vypadá to jako dost nepatrné číslo, ale jsou to „miliony tun oxidu uhličitého mizející jedním krokem“.

Pokud budeme i nadále řešit proaktivní přístup ke snižování emisí skleníkových plynů, neměli bychom stranou nechat ani tuto oblast,“ dodává Short. Pokud by se mělo lidstvo rozhodnout, jestli bude zaplaveno plasty na souši nebo v mořích, anebo bude mít k dispozici kvalitnější stavební materiál, je odpověď jasná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Tomas

Vynález, který může změnit svět: Toaleta, ve které se o odpad postarají žížaly

Obyvatelé v rozvojových zemích se nesjpíš ještě dlouhá desetiletí nedočkají funkční kanalizace. Jak jim tedy pomoci? Nadšený vynálezce přišel s originální myšlenkou, ve které zásadní roli pro likvidaci nepříjemného odpadu sehrály žížaly. Nápad zaujal světové nadace, a tohle nenáročné zařízení nevyžadující…

Stavební odpad: Z čeho se skládá a kam s ním?

Stavební odpad: Z čeho se skládá a kam s ním?

Stavební a demoliční odpady v ČR představují přibližně polovinu všech produkovaných odpadů vůbec. Většina z nich (téměř 98 %) se dále využívá, to znamená, že se třídí, upravují a potom opět využijí ve výrobě, na stavbách či při úpravách terénu. Kam se stavebním odpadem co nechememe využít? Stavební odpad do popelnice…

Jak třídíme plasty a jak se dále využijí?

Jak třídíme plasty a jak se dále využijí?

V druhé polovině dvacátého století došlo k obrovskému vzestupu použití plastů . Plasty se staly fenoménem naší doby. Jsou všude, plastové tašky a plastové obaly jsou toho příkladem. Rostoucí spotřeba plastů má svá negativa. Plasty zamořují krajinu, oceány, jejich rozklad na skládkách trvá v lepším případě i několik…

REKLAMA