Materiál zdi
Než začnete kutit, zkuste si zjistit z čeho je zeď vyrobena. Nejen, že je to třeba vědět kvůli výběru hmoždinek a vrutů, ale i k tomu, abyste použili správné nářadí. Pokud vyberete špatně, hmoždinka se ve zdi nemusí udržet (například sádrokarton), nebo naopak, nemusíte být schopni otvor pro ni ani vyvrtat (beton).
Základní rozlišení lze provést zaklepáním. Pokud zní materiál dutě, jde o děrované nebo dutinové cihly. Pokud zvuk dutý není, odvrtejte malý kousek zdi a prozkoumejte prachové částice. Pórobeton má hrubozrnnou šedou drť. Sádrové desky mají charakteristicky jemný bílý a mírně lepkavý prach. Betonová zeď má od šedé po bílou barvu a prach z ní je sypký a jemný. Jednoznačně ji poznáte, že s vrtáním postupujete velmi obtížně. Cihlové zdi prozradí sytá červená barva.
Nářadí
Vrtačka je univerzální pracovní nástroj a patří nejen do každé dílny, ale i domácnosti. Nejpohodlnější je zajisté aku vrtačka, kdy díky akumulátoru nemusíte pracně operovat s kabelem.
Vrtání do zdiva, jako jsou cihly, pórobeton, či další měkčí minerální materiály lze použít klasickou vrtačku bez příklepu. Do tvrdších materiálů volte vrtačku s příklepem. Do betonové zdi se dostanete pouze za pomoci pneumatického kladiva.
Výběr vhodné hmoždinky
Typ hmoždinky vybírejte vždy primárně dle materiálu zdi. Pro specifické materiály, volte raději hmoždinky pro konkrétní druh materiálu. Na výběr máte různé typy od hmoždinek do sádrokartonu, polystyrenu, pórobetonu i klasického zdiva, až po natloukací hmoždinky, jež unesou poměrně velkou váhu a jsou vhodné pro sádrokarton, beton i klasické zdivo. Pokud si nejste jisti materiálem zdi, existují i univerzální hmoždinky.
Velikost a délku volte dle toho, co chcete připevnit.
Také věnujte pozornost montážnímu návodu na obalu a volte šrouby, které jsou v něm doporučeny.
Šrouby, vrtáky i lustrháky
Záleží na účelu, kvůli kterému potřebujete upevňovat.
Při výběru vrutu nebo šroubu dbejte na to, že každý typ hmoždinky vyžaduje jiný typ. Vždy se řiďte údaji na obalu.
Správnou délku spočítáte pomocí jednoduchého pravidla: délka hmoždinky + tloušťka montovaného předmětu + průměr šroubu/vrutu. Hloubka vrtaného otvoru by pak měla odpovídat délce hmoždinky + 1cm.
V hutných a tvrdých stavebních materiálech odpovídá průměr vrtáku hmoždince. V porézní zdi vyberte průměr otvoru o číslo menší.
Postup
Zahajte vrtání vypnutým příklepem a nízkým počtem otáček. Až vrták zabere, zvyšte počet otáček. Pokud vrták nezabírá, zapněte vrtačce příklep.
Z vrtaného otvoru vždy odstraňte prachové částice ideálně vysavačem a umístěte hmoždinku. Pokud nejde vsunout, můžete ji opatrně zatlouct kladivem. Když je hmoždinka na pozici, umístěte vrut do hmoždinky.
Vyzkoušejte kvalitu upevnění a máte hotovo.
Sdílet / hodnotit tento článek