Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

5 nejčastějších mýtů o vytápění

Přestože vytápění řeší každý majitel nemovitosti, je tento obor stále plný mýtů a polopravd, díky kterým není vytápění efektivní a mnohdy se zbytečně prodražuje. Zeptali jsme se Ing. Jiřího Flassiga pracovníka infolinky bohumínské firmy VIADRUS, který denně zodpoví na desítky dotazů ohledně vytápění a ohřevu vody.
5 nejčastějších mýtů o vytápění

1. Čerstvé nebo vlhké dřevo kotli neškodí

Pro spalování není vhodné ani jedno. Kromě snížení výkonu dochází při spalování mokrého nebo čerstvého dřeva ke zvýšené kouřivosti a emisím, což má za následek usazování dehtu v kotli.

Čerstvé dřevo je dokonce horší než dřevo mokré, protože šťávy v něm obsažené při spojení s kondenzovanými párami vytváří extrémně kyselé prostředí, které mohou způsobit poškození kotle. Výrobci doporučují topit alespoň dva roky vyschlým dřevem pro zachování deklarovaných parametrů kotle.

2. Moderní kotle jsou bezúdržbové

Ke správnému fungování každého kotle je důležitá odborná revize. Aby moderní kotle vyhověly emisním normám a držely si nízkou spotřebu, jsou vybaveny řadou technických prvků, které zefektivňují spalování.

Odborníci doporučují servisovat kotel každý rok, nejlépe v letních měsících. Náklady na odbornou revizi kotle se pohybují v řádech stokorun a určitě jde o dobrou investici. Správně seřízený a vyčištěný kotel má nízkou spotřebu paliva a bude spolehlivě a bezpečně fungovat.

3. Čím výkonnější kotel, tím lépe

Špatné dimenzování výkonu je problém zejména u kotlů na pevná paliva. Někdy v tomto chybují i samotní topenáři, kteří spočítají tepelné ztráty na dům a vědomě nadsadí výkonovou rezervu, což bylo dříve poměrně běžnou praxí.

Výpočet se ale dimenzuje na teplotu -12 °C nebo -15 °C v horských oblastech, kdy by měl kotel dlouhodobě udržet v domě příjemnou teplotu. Takto chladných dní je ale během roku pouze několik, a pokud je kotel naddimenzován, nikdy nefunguje na plný výkon. U každého kotle platí, že účinnost i emise jsou nejlepší při horní hranici regulovatelného výkonu.

Pokud kotel funguje na spodní hranici výkonu, má paradoxně vyšší spotřebu i emise. V případě zateplení nebo výměny oken se sníží tepelné ztráty budovy a je tak vhodné upravit i zdroj vytápění. Z hlediska úspor je nejlepší využívat kotel co nejvíce na plný výkon – například ohřevem vody přes akumulační nádobu, která udrží teplotu vody mnoho hodin.

4. Po zimě je dobré vypustit vodu z radiátorů

Radiátory se vyrábí z odolných materiálů, nejčastěji jsou ocelové nebo litinové. Díky své konstrukci si zachovají těsnost, i když budou stále napuštěné vodou. Vypuštění vody z radiátorů může způsobovat korozi, protože vnitřní plocha radiátorů začne oxidovat.

Po opětovném napuštění pak voda vytéká drobnými prasklinami a koroze dále postupuje. Odolnější jsou litinové radiátory, na které renomovaní výrobci dávají záruku i dvacet let. Ani ty by se však neměly vypouštět. Tvrdost vody by navíc měla odpovídat ČSN, případně je nutné ji upravit aditivy.

5. Litina se dlouho zahřívá a rychle vychladne

Litinové kotle a radiátory byly 90. letech masivně nahrazovány výrobky z oceli, které se díky své vyšší tepelné vodivosti rychleji zahřívaly… ale ještě rychleji vychladly. Podle nezávislého měření, které provedli termovizí pracovníci VŠB, tepelná setrvačnost způsobuje, že litina se sice zahřívá déle o několik minut déle, ale získané teplo dokáže uchovat dokonce až o několik hodin déle.

Chladnutí je tedy velice pozvolné a nelze říci, že by využití litiny v topenářství bylo neefektivní. Naopak se jedná o generacemi prověřený materiál, který je prakticky nezničitelný. Podle odhadů je životnost litinových výrobků oproti ocelovým více než dvojnásobná, čemuž odpovídá i záruka, která je u některých výrobců až 15 let.

VIADRUS a.s.

logo
Bezručova 300
735 81 Bohumín

telefon: 596 088 888
e-mail: info@viadrus.cz

web: www.viadrus.cz, www.facebook.com/viadrus.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Foto: PVA EXPO PRAHA

Stavební veletrhy v Praze v plném proudu. Šanci máte ještě dnes a zítra

Veletrhy FOR PASIV, FOR THERM, FOR WOOD a STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO, které se konají od 6. do 8. února na výstavišti v Praze Letňanech, představují širokou škálu novinek a inovací v oblasti pasivního a energeticky úsporného stavění, dřevostaveb, moderního vytápění a větrání,…

Zdroj: Adobestock – Vencav

Co je spotová cena? A jak zjistit spotové ceny energií? Přehledně a zdarma!

Elektřina i plyn jsou komodity, se kterými se obchoduje na trhu. Většina zákazníků využívá fixované ceny nasmlouvané dopředu. Roste ale skupina těch, kteří mají zájem o spotové ceny, hlavně u elektřiny. Spotová cena je aktuální cena na burze. Mění se každou chvíli. Jak se v tom vyznat?…

REKLAMA