![Náchod, Ilustrační obrázek, zdroj: jan, Fotolia Náchod, Ilustrační obrázek, zdroj: jan, Fotolia](/img/_/13429/fotolia_60738510_subscription_monthly_m_jan.jpg)
"Zahájení rekonstrukce kolonády IDA je pro Náchod velkým krokem k obnovení lázeňské tradice, která k našemu městu historicky patří. Kolonáda se stane nejen místem pro setkávání a odpočinek, ale také symbolem oživení Bělovse jako atraktivní destinace pro obyvatele i návštěvníky," řekl starosta Náchoda Jan Birke (SOCDEM). .
Rekonstrukci dnes na místě zahájili symbolickým přípitkem minerální vody IDA zástupci náchodské radnice, partnerských polských měst Kudowa-Zdrój a Polanica-Zdrój, zástupců Euroregionu Glacensis, stavební firmy a dalších institucí.
Kolonáda se změní v místo s hygienickým zázemím a výstavním prostorem, přičemž její původní hmota a architektonický ráz zůstanou podle radnice zachovány. Prameník, dominantní část objektu, stavbaři obnoví, včetně pítka minerální vody IDA a jeho charakteristické věžičky s ozdobnou špicí. Rekonstrukce zahrnuje také obnovu fasád, včetně ozdobných prvků, které budou laděny do světle okrových odstínů, střešní krytina bude z kvalitních materiálů šablonovitého tvaru.
Proměna čeká také prostor kolem budovy. Krajinářské úpravy propojí okolí kolonády s okolním parkem. Zpevněné plochy budou doplněny parkovacími místy. Před budovou kolonády vznikne zvýšené kruhové pódium pro kulturní akce. Obnova přilehlého lázeňského parku by podle radnice mohla přijít na řadu ještě letos, odhadované náklady na úpravy parku jsou zhruba 80 milionů korun.
Součástí zchátralé historické kolonády je také nová technologická přístavba z roku 2023, ve které vzniklo za 11,5 milionu korun technické zázemí pro úpravu a distribuci minerální vody IDA. Minerálku je možné od loňska opět čerpat v nedalekém opraveném prameníku Jakub.
Lázeňská budova IDA z konce 19. století v neoklasicistním stylu hrála dlouho klíčovou roli v běloveských lázních. Sloužila jako kolonáda s prameníkem minerální vody a zázemí pro lázeňské hosty. Po ukončení provozu v 90. letech minulého století začala chátrat a její původní funkce i architektonický lesk postupně mizely, uvedli zástupci radnice.
Historická kolonáda je na levém břehu řeky Metuje v areálu Velkých lázní, kde loni město získalo do svého vlastnictví vrty minerálních vod IDA I a IDA II. Město tím v Bělovsi dostalo pod kontrolu všechny čtyři vrty přírodní minerální kyselky.
Lázeňských budov ve Velkých lázních bylo původně více. Kolonáda a nedaleký zchátralý dům Helena, který také patří městu a v příštích letech by měl také projít rekonstrukcí, jsou posledními historickými objekty lázní, které zbývají. Vznik běloveských lázní spadá do začátku 19. století a jejich novodobá historie se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století. Město usiluje roky o jejich obnovu.
Sdílet / hodnotit tento článek