Senát omezení předpisů, stejně jako nové podmínky individuálních kontrol části solárních elektráren, odmítl. Novelu tak bude muset znovu posoudit Sněmovna, která obě sporná ustanovení vložila do vládní předlohy.
"Schválení této novely by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, zejména v oblasti plánování veřejných prostranství, dopravní infrastruktury a opatření proti přehřívání. Pokud bychom totiž přišli o možnost stanovovat vlastní stavební regulace, výrazně by se omezila výsadba nových stromů ve veřejném prostoru, neboť by se musela přizpůsobit pouze zbytkovým místům, kde by nebránila technické infrastruktuře," sdělila Vaňková.
Podle radního pro územní plánovaní Petra Bořeckého (ANO) by novela způsobila právní nejistotu. "Urbanismus měst by byl nově diktován převážně technickou infrastrukturou namísto tradičních plánovacích nástrojů, jako jsou uliční a stavební čáry. Vedlo by to k nejasnostem v územním plánování, a mohlo tak negativně ovlivnit přípravu tisíce nových bytů," míní.
Brněnské stavební předpisy jsou účinné od loňského července a závazné pro všechny stavebníky, projektanty i úřady zapojené do povolovacího procesu. Vedení města si od dokumentu slibuje zajištění kvalitní výstavby a kultivovaný veřejný prostor. Nyní apeluje na poslance, aby při nadcházejícím hlasování přijali úpravu zákona ze Senátu, nebo zákon jako celek zamítli. Zástupci Brna jsou připraveni situaci dále vyjasnit na chystaném osvětovém semináři k tomuto tématu. Stavební předpisy se kromě Brna týkají také Prahy a Ostravy.
Sdílet / hodnotit tento článek