REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Čas dovolených je v plném proudu a řada z nás navštíví různé exotické destinace, ubytuje se na netradičních místech ať již v hotelích či soukromém ubytování, v pevných stavbách či jurtách nebo bambusových domech. Každý dle svého uvážení. Tak či onak to bude nevšední zážitek, jeden z mnoha, pro které si na dovolenou jedeme. A jsou to právě stavby spjaté s místem, které netradiční zážitky poskytují. Dnes se proto podíváme na zajímavé stavby na zajímavých místech: V poušti, na ostrově a na nejsušším místě světa, kde se můžete i sami ubytovat.

Symetrický dům na ostrově

Místu, na kterém měli realizovat architekti ze švédského studia Tham & Videgård Arkitekter projekt dvougeneračního domu, se dá sotva co vytknout. Skála na „pustém“ ostrově, která byla dříve obývána jen sezóně rybáři, byla prostě unikát. A když se k tomu připočte, že ze skalnatého vrcholku můžete shlížet na celý přístav Göteborg? Prostě dokonalost. Tím ale dobré zprávy končí a začíná práce. Nerovný terén zprvu neumožňoval vytvořit solidní půdorys pro stavbu, a tak musel přijít ke slovu beton. Ten vytvořil základ, který do krajiny „dorovnala“ fasáda z místního kamene, s přesahem dřevěného rámu. Pravidelný profil čtverce pak architekti využili k vytvoření centrální plošiny, na které se nachází symetrický dům. Místnosti z pravé strany kopírují ty na levé, s tím, že sdílený střed je vyhrazen kuchyni a hygienickému zázemí. Klid tu naleznou jak mladí tak starší obyvatelé (rodiče klienta), kteří se mohou setkávat v podélné jídelně a obývacím pokoji.

Pouštní dům

Nemusíte dlouho přemýšlet, abyste rozhodli, že stavět dům v poušti není nejbystřejší nápad. Pokud si tedy nepočínáte jako architekt Darren Petrucci, ze studia A-I-R. Akronym názvu značí Architecture-Infrastructure-Research, a plně postihuje tvůrčí přístup k řešeným problémům. Dům v Sonorské poušti nepřežije, pokud nebude mít vybudovanou potřebnou infrastrukturu. Lokalizace stavby štědře koncipovaného rodinného domu ve svahu je určena dvojicí sezóně zaplavovaných ramen bezodtokého potoka. Ghost Wash House řeší svou pozicí, orientací i materiálem problém s přehříváním, erozí, nedostatkem stínu a také sezónní povahu přívalových dešťů, kdy se na pár týdnů v roce svah zazelená. Retenční a vodosběrné systémy jsou plně zabudovány do struktury domu, nechybí ani centrální „motýlí“ střecha, která zastiňuje profil domu ve výšce 4,5 metru (a ploše 30x20 metrů). Důmyslné řešení architekta, který je divokou a nehostinnou přírodou fascinován, vysloužilo projektu cenu americké asociace architektů.

Dovolená na nejsušším místě světa

Na pomezí instalace ve volném prostoru a nenáročné stavby s extrémně nízkou ekologickou stopou se nachází realizovaný projekt čilského studia MORAES (Camilo Moraes). Místo, které si vybrali, je skutečně jako z jiné planety. Nachází se totiž na úzkém cípu pevniny, kde moře a pláž přechází v poušť. Tu nejsušší světa, Atacamskou. Nachází se tu lokality, kde nepršelo posledních pár staletí. Naprostá měsíční krajina, která je ale nesmírně citlivá na vnější vlivy. I proto je celý projekt plážové vesničky, tedy centrálního objektu s recepcí a barem, a k tomu šestice rozvolněných plážových dómů vystavěna s ohledem na minimalizaci environmentálních dopadů. Kupole apartmánových mini-domků obsahují veškeré potřebné zázemí pro nerušenou relaxaci, a zároveň poskytují ochranu před horoucím sluncem. Padesátimetrové rozestupy zajišťují soukromí jejich obyvatelům, a zapracování místních přírodních materiálů

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Thuston Empson

Architekti se při návrhu domu na ostrově nechali vést skalami

Architekti se u této realizaci rekreačního zázemí, prostornější rodinné vilky zasazené do dramatické krajiny, nechali vést topografií stavební parcely. A pomohli si, protože když se nechali vést terénem, novostavba automaticky dosedla tam, kde jí to nejvíc sluší.

REKLAMA