Přestože zpočátku neměla soutěž širší ambice, oslovila široké spektrum lidí z oboru, které začali projekt podporovat, nebo s ním spolupracovat. Z této spolupráce vzešel nápad postavit dva čistě ostrovní domy, které by byly schopny stejného provozu, jako běžná domácnost a tak ukázat, že to jde. Projekt zatím nevydělává žádné peníze, ani to v tuto chvíli není jeho účel.
Český ostrovní dům ze změnil na soběstačný
Původně se projekt jmenoval Český ostrovní dům. Změna názvu na „soběstačný“ poukazuje na to, že škála soběstačnosti může být velmi široká, nemusí se nutně jednat o ostrovní systém. „Na elektřině je tato společnost závislá, a pokud ji máme možnost vyrobit tak, že spálíme méně uhlí, dává mi smysl o to usilovat,“ říká Pavel Podruh. Energetická spotřeba domu dopovídá pasivnímu standardu, ale nebyl to požadavek, ten prostě zněl „co nejlépe hospodařit s energií.“ Jestli si student podle zadání dojde k pasivnímu domu, je na něm.
Mezi další technologie, které první české soběstačné domy budou využívat, patří 22kWh baterie vlastního vývoje, fotovoltaika, ale i třeba peletová kamna se Stirlingovým motorem, který pomáhá baterii dobíjet v zimě. Ohřev vody v létě zajišťuje fotovoltaika, v zimě peletový kotel. Další řešení pro vyšší soběstačnost jsou například čistírna odpadních vod, skladování dešťové vody a její využití na splachování a sprchování, dům má za tím účelem dvoje rozvody.
V rámci projektu vznikají další nápady, jedním z příštích výstupů by mělo být malé bateriové domácí úložiště připojené k síti. Širší síť těchto baterií bude pomáhat balancovat soustavu a tak přinášet zisk svým majitelům.
Sdílet / hodnotit tento článek