REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa chladná.

Podle organizace Green Building Council je 40 % globální uhlíkové stopy navázáno na sektor stavebního průmyslu a bydlení, s tím, že vytápění budov tvoří přibližně desetiprocentní podíl této bilance. Na tyto informace pak originálním způsobem reaguje Matyas Gutai z Univerzity v Loughborough, který neotřelým nápadem řeší problémy horka, zimy, izolace i vytápění obytných budov. Jak? Speciálním WFG systémem, v podstatě konstrukcí vyplněnou vodou.

Okno plné vody

WFG, neboli water filled glass, sklem naplněným vodou, představuje podle něj zásadní příležitost, jak vyřešit tepelnou bilanci domácností, a příhodně zajišťovat ochlazování či vyhřívání interiéru, a současně snižovat energetickou/ uhlíkovou provozní bilanci staveb. Kde začít? U oken, které jsou povětšinou tím největším problémem domů, když přijde na termální izolaci. Pokud nemáte upravená a dobře vychytaná vícevrstvá okna, přicházíte tady až o 25 % energie z celé budovy. Jak to změnit, pokud nechcete rovnou pořizovat nová? Přídavkem dvojité duté skleněné formy, rámu, který vyplníte vodou. Je průhledný, takže vizuální rozdíl nepoznáte.

Voda v systému není uzavřená, pohybuje se a cirkuluje mezi vnitřním a vnějším prostředím. To znamená, že v zimě se ohřívá a v létě ochlazuje. Je tedy velmi nenápadnou klimatizační jednotkou, která navíc šetří energii na provoz HVAC systémů. Gutai testoval provozní vlastnosti skleněných a vodou vyplněných oken v různých biogeografických podmínkách, od Maďarska po Írán.

Dospěl k názoru, že v extrémně suchém klimatu dokáže snížit energetické náklady domácností s jeho okny až o 72 % (pro Teherán, 68 % v Brazílii). A zrovna tak i v klimatu chladném (o 70 % v kanadském Torance). Idea je nová a potřebuje ještě další provozní testy, které by vyladily lokální specifika.

Nicméně nápad s vodou na oknech má něco do sebe. Ostatně, Gutai momentálně experimentuje s celými vodními fasádami. I ty se jeví být inspirující. Rozvádí totiž teplo/chlad napříč celým domem, a ze slunci exponovaných, přehřívaných částí, odvádí teplo do stinných a chladných koutů. Dům pak funguje jako celek, který vyrovnává teplotní rozdíly, bez potřeby dodatečné klimatizace.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

REKLAMA