REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou těla.

Tradice saunování na severu sahá dalece za paměť psané historie, do časů téměř pravěkých. Tehdy totiž lidé obývali ve svahů vykopané sluje, zemnice, ve kterých zatápěli a rozpalovali kameny, jež pak polévali vodou. Horká pára byla cestou, jak přežít extrémně nízké teploty. Podobně jako v našich podmínkách představoval oheň jistotu, že z úkrytu obyvatelné jeskyně vyženete medvěda a ten se pak nevrátí zpět, na severu byla sauna tím, čemu jste vděčili za přežití. Dodnes je tu saunování chápáno jako hluboce niterný zážitek, a pro pobyt v sauně platí podobný kodex chování, jako pro návštěvu kostela.

Pozor na ducha sauny!

Od zdvořilé úklony (kterou musíte místu složit, protože dveře bývají úzké a s vysokým prahem), až po to, že se musíte odhalit a býti si rovní s dalšími partnery uvnitř. Nebo že se máte zříci vulgarit a klení, protože tím můžete urazit ducha sauny. Tím prý disponuje každá dobře vedená sauna. Sauna byla také dříve místem k urovnávání sporů: dovnitř musíte beze zbraně, a se svými protějšky jednáte tak dlouho, než vypotíte výsledek. Sauna je prostě fenomén, a zůstává jím dodnes. Je symbolem pohostinnosti, obřadnosti, atmosféry. A moderní sauny na to dodnes navazují. Čistě z praktického hlediska má ale každá sauna jeden provozní háček.

Foto: Jakob Gate

Nemusíte stavět. Stačí zastavit

Je svými základy nedílně spjata vždy jen s jedním místem. Což sice odráží onu duchovní hloubku saunování, ale po provozní stránce je to trochu škoda. Příhodných míst k saunování je po celé Skandinávii spousta, ale ne všude se vyplatí saunu budovat. Architekti z dánského studia Native Narrative se rozhodli tento neduh odrušit praktickým designem. Vytvořili místo, které po všech stránkách vyhovuje nárokům na saunování, ale přidali mu do vínku pohyblivost. Výsledkem je mobilní sauna, řešená jako přívěs za auto, díky níž si můžete požitek sauny dopřát kdekoliv. Tedy, s důrazem spíše na přírodní prostředí, které vám po očistě teplou párou nabídne chladivé vlny.

Moderní design tradice nepopírá

Projektové zadání spočívalo ve vytvoření „vysoce kvalitní mobilní sauny, nabízející optimální prožitek, komfort a stylovou funkčnost, provázanou s chytrým designem“. Nabízí pobyt 8-10 lidem současně, a přitom jim otevírá širokým oknem panorama okolní krajiny. Jaké? To už si saunující mohou zvolit sami, podle toho, kde tento zázrak na kolech zaparkují. K tomu nepotřebují žádné stavební povolení a také negativně nezasáhnou do místa: až se osvěží, odjedou a nezůstanou po nich žádné stopy.

Foto: Jakob Gate

Autoři projektu původně zvažovali poněkud odlehčenější „barelovou“ verzi, ale mobilní sud by nevyhovoval optimálnímu uspořádání, výhledu, posazení saunujících. A tak nakonec přišli s nápadem, který saunám dodává doslova nový obzor. Skandinávská mobilní sauna disponuje „horkou“ částí, a šatnou, která částečně tlumí únik tepla do vnějšího prostředí.

Skleněné dveře s termální vložkou oddělují vnitřní a přechodovou část, a vpouští do interiéru dostatek světla. Když zapadne slunce, mohou uživatelé využít vnitřního podsvícení LED světly, ovládanými skrze dotykový panel. Anebo si mohou užívat intimního příšeří.

Foto: Jakob Gate

Zázrak na kolech

Materiálové řešení spoléhalo na kvalitní dřevo. Vnější fasádní obklad je řešen modřínovým dřevem, které odolává vlivům počasí i rozpínání teplot. Interiér a jeho integrované zařízení je ze smrkového dřeva, místy doplněného o minimalistický nábytek (skříňky, stoličky) ze dřeva topolového. Doplňky jsou vyrobeny s důrazem na skladnost a jednoduchou funkčnost, v opracování příjemném na omak. Minimalistickou estetiku podtrhuje i tvarové vyvedení „ostrého“ střešního zářezu, který zvyšuje světlou výšku pro sedící uvnitř, a dodává potřebný nadhled.

Mobilní sauna pochopitelně vychází z návrhu Native Narrative, samotné provedení pak ze zkušeností výrobce, který se pyšní tím, že za posledních 15 let vyrobil 1300 saun. Hodí se doplnit také často proklamované blahodárné účinky na zdraví: pravidelné saunování prý podporuje vaši imunitu, snižuje riziko infarktu. Což je možná další dobrý důvod, proč na nějakém hezkém místě s mobilní saunou zastavit.

Foto: Jakob Gate

Údaje o projektu

Název projektu: Scandinavian Sauna
Typ projektu: mobilní sauna
Architektonické studio: Native Narrative
Lokalizace: Gedser, Dánsko
Vedoucí projektu: Jakob Gate
Dodavatel stavby: Harvia
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2020
Počet podlaží: 1
Užitná plocha: 10 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Rebecca Zeller

Když saunu tak plovoucí! Schladit se můžete přímo ve fjordu

Finové možná mají světové renomé národa saunujících se otužilců, ale Norové za nimi příliš nezaostávají. Ještě před dvěma stoletími bylo v centru Osla více saun, než dnes stojí v Helsinkách. Pravda, norské hlavní město si tenkrát ještě říkalo Kristiana, a voda v Oslofjordu byla o poznání čistější.

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Foto:  Stephen Tierney

Moderní rodinný dům v neolitickém stylu: Dřevo, kámen, vegetační střecha

V posledních letech začíná v evropské architektuře jednoznačně dominovat severský, skandinávský styl. Charakterizuje jej zapracování přírodních materiálů a jednoduchá čistota forem. Je snadné jej replikovat, a proto se stává velmi oblíbený. Trochu ale při tom pozapomínáme, že tu existují i jiné předvěké pra-formy,…

Lázeňské sauny architekti zpracovali jako malou vesničku

Lázeňské sauny architekti zpracovali jako malou vesničku

Původní areál venkovních lázní s otevřenou saunou v biberbašském Jordanbadu měl být podle plánů rozebrán a postupně nahrazen novým, modernějším areálem. V zásadě se mělo jednat o výstavbu uzavřeného areálu „vesničky“, která by na svém území hostila několik propojených lázeňských objektů se saunami.

Velké ocenění pro stavby s malými rozpočty

Velké ocenění pro stavby s malými rozpočty

Letos už potřinácté rozdával Americký institut architektů (AIA) populární Ceny malých projektů. Oceněno jich bylo celkem devět a jeden každý přitom dokládá, že dobrá a nápaditá architektura nemusí být vždy nutně doplněna o desetimilionové rozpočty. Ostatně, nejlevnější oceněný projekt přišel jen na devět stovek dolarů.

REKLAMA