Vývoj cen nemovitostí
Loňský rok byl v mnoha pohledech vážně neopakovatelný. Pandemie koronaviru se však do prodejů nových bytů příliš nepromítla, poptávka je totiž stále nesmírně silná. Dle ČNB jsou nemovitosti nyní nadhodnocené až o 25%. Co se mění, jsou požadavky zájemců.
Žádanější jsou nyní především větší byty, přičemž součástí bytu chtějí mít lidé čím dál častěji také např. pracovnu. Byty v novostavbách jsou zase v hledáčku investorů. Pořízení takového bytu totiž považují za formu bezpečného uložení peněz.
Zajímavým fenoménem také je, že zatímco v uplynulých letech se na realitním trhu odehrávala bitva o městské byty, nyní jsou v kurzu chaty a chalupy. Místo víkendových výjezdů jsou ale trendem mnohem delší pobyty v komfortních obydlích s kvalitním připojením k internetu, kde se dá plnohodnotně žít i pracovat. Češi, které vyhnala pandemie na home office, v nich hledají druhý domov a nezřídka jsou za ně ochotni utratit milionové částky.
Vývoj hypoték
Realitní trh zažívá opravdu turbulentní období a nejinak je tomu na hypotečním trhu. Hypotéky neustále zlevňují, přičemž úroková sazba pokořila na konci roku magickou 2% hranici. Hypoteční trh tak zlevňuje už osmý měsíc v řadě a banky každý měsíc atakují rekordní objemy nově poskytnutých hypoték.
Objemy hypotečních úvěrů v roce 2020 dosahovaly rekordních výsledků. A to i přesto, že ceny nemovitostí stále rostou. Prozatím ještě nejsou k dispozici přesná data, ale očekávaný výsledek prodaných hypoték se za rok 2020 pohybuje kolem 230 miliard korun, přičemž v doposud naprosto nejsilnějších letech 2016 a 2017 se prodalo hypoték v objemu za cca 225 miliard korun.
Získání hypotečního úvěru má nově i svá úskalí spojené s opatrností bank, které si nyní dávají mnohem větší pozor, komu peníze opravdu půjčí a komu už nikoli. Mnohem choulostivěji tak zkoumají např. obor, ve kterém žadatel vykonává svou činnost, vyhodnocují jeho perspektivu vzhledem k vývoji epidemie apod.
Pokud tedy máte v plánu si pomocí hypotečního úvěru v aktuální době pořizovat nemovitost, tak Vám před podpisem smluvní dokumentace důrazně doporučuji si opravdu důkladně probrat s danou bankou veškeré podmínky poskytnutí úvěru, ať se zbytečně nedostanete do nějakých potíží.
Zákon o dani z příjmů
Od 1. 1. 2021 nabyla účinnosti novela Zákona o dani z příjmu, která mění osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti.
Nejdůležitější úpravou je změna lhůt u tzv. časového testu. Ten nám říká, po jak dlouhé době od nabytí nemovitosti jste při jejím opětovném prodeji osvobozeni od platby daně z příjmu.
Pokud jste tak nabyli, nebo teprve nabudete nemovitost po 1. 1. 2021, prodlužuje se tento časový test pro z původních 5 let na 10 let.
U nemovitostí nabytých do 31. 12. 2020 platí nadále 5 let a časový test se zároveň neprodlužuje u družstevních bytů. Tam nadále zůstává osvobození po 5 letech.
Vrácení daně z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % je od září 2020 minulostí. Zrušení daně je platné zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví od prosince 2019 a později.
Kdo daň za nákup nemovitosti již zaplatil a rád by tuto částku získal zpět, musí si u finančního úřadu zažádat o její vrácení.
Osobní pohled z trhu
Stejně jako prochází určitým vývojem nálada ve společnosti vzhledem ke zvládání epidemie, tak podobným způsobem se lidé chovají i vzhledem ke koupi nemovitosti. Zatímco na jaře, kdy probíhala tzv. první vlna, byla znát mezi lidmi značná obava z neznámého a ze dne na den se v podstatě zastavily veškeré prohlídky i setkávání u příležitosti podepisovaní jakýchkoli smluv apod., tak nyní se k tomu lidé staví zcela odlišně, a i podle dosavadních čísel z katastru a bank je zcela jasné, že trh se v žádném případě nezastavil.
Otázkou ale zůstává, zda jsou ceny opravdu nadhodnocené, jak naznačuje ČNB a co se stane s českou, potažmo evropskou a světovou ekonomikou, až definitivně opadnou ta nejtvrdší opatření. Je už asi jasné, že mnoho podniků toto období nemá šanci přežít a mnohé už svou činnost zcela ukončily. Dá se tak očekávat, že čím déle budou současná tvrdá opatření trvat, tím více dolehnou i na běžné fungování lidí a pokud tito lidé při nějakém „černém scénáři“ přijdou o svá zaměstnání a přestanou být schopni splácet své závazky, bude to jistě znamenat klesání cen nemovitostí, které nově zaplaví realitní trh. Pokud se s pandemií ale vypořádáme relativně rychle, třeba k žádnému takovému scénáři ani dojít nemusí. Každopádně nás čeká zajímavá a velice těžce predikovatelná budoucnost.
Sdílet / hodnotit tento článek