Když se krása spojí s matematikou
Neexistuje proto sice racionální vysvětlení, ale lidskému oku vyhovuje konkrétní kompozice rozměrů. Má být symbolem božské krásy. Označuje se jako zlatý řez a jde o poměr stran 1:1,681. Přirozeně na něho narazíme všude kolem sebe, ve vesmíru, v přírodě, v umění i architektuře. Právě na zlatý řez se zaměřili vědci, kteří pro společnost Roofing Megastore sestavovali nový řebříček těch nejkrásnějších staveb světa.
Žebříčku, který publikoval list Daily Mail, kraluje monumentální katedrála svatého Pavla v Londýně. Zlatému řezu dle výpočtů odpovídá ze 72,28 procent. V Londýně je situované i Westminsterské opatství, které v žebříčku zaujalo bronzovou pozici. Zlatý řez odráží v 70,5 procentech. Na druhém místě se umístil moderní resort Marina Bay Sands v Singapuru. Zlatému řezu odpovídá ze 70,88 procent. V první pětce našel své místo i Ósacký hrad v Japonsku a Chrám Vasila Blaženého v Moskvě.
Tančící dům obsadil v žebříčku nejkrásnějších staveb světa devátou pozici. Až za ním se umístil mj. i americký Bílý dům, Velká pyramida v Gíze, španělský chrám Sagrada Familia, pařížská Notre-Dame nebo Opera v Sydney. Dle vědeckých propočtů odpovídá Tančící dům zlatému řezu z 66,87 procent. Vedle Tančícího domu se v první desítce nejkrásnějších staveb světa umístila i budova Antonia Gaudího Casa Milà v Barceloně. Zlatému řezu odpovídá z 68,64 procent. Jiné novodobé stavby se do první desítky nedostaly.
Umění a krása má své místo v každé době
Dům připomínající slavný taneční pár Freda Astaira a Ginger Rogersovou vyrostl na pravém břehu Vltavy teprve v devadesátých letech. Na místě původního činžovního domu, který však byl za války zničen, byla dlouho proluka. Bývalý prezident Václav Havel, který svého času bydlel v sousedství, spolu se slovinským architektem Vlado Milunićem plánoval místo propojit s kulturou. Chtěl navázat na kulturní linii vedoucí od Rudolfina přes Národní divadlo k Mánesu. Investor v podobě pojišťovny Nationale Nederlanden však byl jiného názoru a trval na komerčním využití nové budovy. Také investor prosadil spoluúčast světového architekta, kterým se stal Frank O. Gehry.
Autoři dům pojmenovali Ginger a Fred, ačkoli první oficiální název zněl Nationale Nederlanden Building. Základní kámen byl položen 3. září 1994. Vizi Václava Havla začala konečně naplňovat až společnost PSN, která Tančící dům koupila v roce 2013. Zpřístupnila dům široké veřejnosti a otevřela kultuře, dnes mj. slouží i jako umělecká galerie.
Společnost PSN jako významný český investor dlouhodobě hledá zajímavé nemovitosti, aby mohl naplnit a rozvíjet jejich potenciál. Ke všem domům přistupuje s respektem k originální architektuře, umění i historii. S ohledem na autentický charakter staveb se stará o jejich nejlepší využití. Tančící dům je důkazem.
Jste vlastníkem lukrativní nemovitosti a hledáte spolehlivého investora, který ji nechá rozkvést? Kontaktujte akviziční tým PSN.
Sdílet / hodnotit tento článek