Loni měl Designblok v Gabriel Loci premiéru, letos se do členitých prostor bývalého beuronského kláštera vrací. Kromě tohoto prostoru, kde bude umístěno Superstudio, Openstudio, Designérie a v kostele sv. Gabriela i Art House, se pořadatelé rozhodli otevřít také výstavní dům nazvaný RENESANCE 21, který představí české projekty splňující kritéria kurátorského výběru. Dům bude umístěn v budově Uměleckoprůmyslového muzea na Starém Městě (UPM). Na instalace v rámci Designbloku mohou ovšem návštěvníci narazit takřka po celé Praze.
Mimo hlavní prostory se otevře například nový BOMMA Atelier v kubistickém Domu Diamant v centru Prahy, Holešovický Design Port, podolský ateliér designéra Ondřeje Stáry nebo zcela nový showroom mladé hodinářské značky Bohematic v Maiselově ulici. Součástí programu festivalu bude také panelová výstava na Kampě, která vyzdvihne to nejlepší z letošního ročníku Designbloku.
Nový projekt RENESANCE 21
„V novorenesanční budově Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, jehož posláním je schraňovat a prezentovat poklady českého uměleckého řemesla a designu budou k vidění výstavy současného českého designu, které představí produkty mající předpoklady stát se v budoucnu, díky svému vynikajícímu uměleckému a řemeslnému zpracování, součástí sbírek této významné instituce. Jsme velice potěšeni, že letos můžeme otevřít muzeum i pro část Designbloku a doufám, že zvolené téma bude zde plně rezonovat – jak renesance, tak štěstí – obé potřebujeme i jako společnost,“ říká ředitelka UPM Helena Koenigsmarková a dále odkazuje na bohatý program festivalu.
Organizátor slibuje, že ve dvou patrech muzea budou vystaveny projekty špičkových českých designérů a výrobců, kteří kladou velký důraz na propracovaný design a stejně tak na řemeslné zpracování svých výrobků. Kromě jednotlivých expozic předních českých designérů a výrobců bude součástí RENESANCE 21 také výstava nazvaná Masters. Zde budou formou obrazárny vystaveny jednotlivé ikony současné české produkce. Tato část je dle naznačeného konceptu určena zejména pro výrobce, kteří vlivem pandemie museli odložit vývoj novinek, ale jejich kolekce z posledních let obsahují mimořádné kusy, které stojí za to si připomenout a ukázat je v kontextu vynikajícího designu a řemesla široké veřejnosti, stejně jako výrobky, které jsou dosud ve fázi prototypu.
Co je to štěstí?
Jak již bylo řečeno, tématem, které propojí jednotlivé části Designbloku, bude v letošním roce ŠTĚSTÍ. Ředitelka festivalu Jana Zielinski v rozhovoru tvrdí, že dobrý design může tyto hodnoty přinést. „Uplynulý rok byl velmi složitý. Jedno však nabídl zcela určitě – čas na přemýšlení. A obnažil touhy staré jako lidstvo samo – touhy po štěstí a po zdravém, naplněném životě. Vyvolal otázky, zda žijeme správně a opravdu naplno; zda jsme šťastni. Designblok nemůže stát v této diskusi stranou. Bude sledovat trendy, které jsou v designu patrné – návrat k přirozenosti, k přírodě, k člověku a jeho potřebám. Bude hledat Optimismus – Opravdovost – Odvahu, nastolí taková témata, jako je renesance hodnot lidskosti, hledání štěstí, návratu k sobě samému, ke svým potřebám. Jsem přesvědčena, že tyto hodnoty může dobrý design pomoci přinést,“ podotýká ředitelka Designbloku Jana Zielinski a zmiňuje i další hlavní trendy současného designu.
Biofilní design ve středu zájmu
Pořadatelé Designbloku věří, že druhá polovina roku 2021 bude obdobím začínající obrody. Hovoří o renesancí lidských měřítek, o cestě k sobě samým, k vlastní odpovědnosti, k životu, který nebude odtržen od živé přírody. Biofilní přístup zde hraje klíčovou roli – a to v tvorbě věcí i budov. Klade si za úkol bytostné propojení s přírodou, tvrdí, že i uprostřed města musí mít člověk možnost dostat se do kontaktu s rostlinami a přírodou. Nejenom kvůli kvalitě životního prostředí, ale i kvůli vlastnímu psychickému stavu.
„Důležitá budou měřítka, ve kterých člověk žije a materiály, z nichž jsou vyrobeny nebo postaveny věci, které pravidelně užíváme. To vše je součástí biofilního designu a architektury; imitace forem, které se nacházejí v přírodě a souznějí s ní. Proto je i design pro renesanci kvalitního plnohodnotného života velmi důležitý. Pro funkčnost věcí, kterými se obklopujeme; pro krásu prostředí, ve kterém žijeme, pro místo na světě, kde budou vyrůstat další generace. Design dokáže pomoci řešit důležité civilizační problémy a vyvádět z krizí. Renesance našich životů přichází skrze biofilní design,“ přibližuje současné trendy Jana Zielinski.
Holešovický Design Port plný štěstí a pohody
V rámci Desingbloku otevírá své brány také holešovický Design Port. Láká na design, šperky, zajímavé hosty, na dobré jídlo a pití. Hlavní prostor se věnuje hned několika designérům, kteří spojili své síly dohromady a vytvořili společnou instalaci. Do netradičního počinu se zapojil například držitel ceny Czech Grand Design Jakub Pollág se svojí značkou Zeitgeist.limited, konceptuální sklář a designér Lukáš Novák a nábytkoví a interiéroví návrháři spolupracující se značkou Cappellini Cyril Dunděra a Matěj Jánský. Proběhne zde řada zajímavých přednášek a diskusí s výraznými osobnostmi. Svou přítomností potěší například Lukáš Hejlík s přednáškou o hledání štěstí napříč gastronomií, fotograf Tomáš Třeštík nebo Olga Trčková z DSC Gallery. Chybět nebude ani panelová diskuse na téma Je smysluplné dělat design v Česku a na Slovensku? Diskutovat budou aktéři hlavní společné instalace, ke kterým se přidá přední česká designérka Lucie Koldová. Přednášky i diskuse bude možné sledovat i na instagramovém a facebookovém streamu (www.designport.cz).
DIY dílna pro každého
Program festivalu láká kromě jiného i na slavné duo Herrmann & Coufal, kteří promění srdce Designbloku, centrální bod festivalu, ve velkou DIY dílnu. Celý prostor ambitu Gabriel Loci, kde se původně nacházela rajská zahrada, proměnili ve velkou Do It Youself oázu. Fenomén DIY je jim vlastní – za tento přístup k designu získali hlavní cenu Czech Grand Design za rok 2020.
„Designérie je dynamické místo setkání, odpočinku a zážitku. Zůstává proto otevřeným centrálním prostorem bez bariér. V jeho srdci stojí kruhová oáza tvorby – laboratoř, kde si může každý vyrobit vlastní produkt. Prostor osvětluje velký dynamický lustr, který udává autentickou atmosféru svým nastavením. V Designérii si můžete vychutnat kávu, klevetění i záhadu samotné tvorby. Štěstí tak prochází pohybem, žaludkem i rukama,“ popisují svůj koncept Eduard Herrmann a Matěj Coufal.
Zmíněný lustr vznikne ve velkém měřítku přímo na míru ambitu Gabriel Loci. V rámci workshopu si bude moci každý návštěvník vytvořit pod vedením designérů světlo Tension, které je jedním z oceněných projektů této dvojice. „Designérií můžete pouze projít nebo se zastavit na kávu a vybrat si nejpříjemnější místo. Místa k sezení lze libovolně přemisťovat podle potřeby. Zastavit se můžeme i v oáze a vyrobit si vlastní produkt, nebo se jen s kávou dívat na ostatní,“ shrnují letošní Designérii její autoři.
Není to však pouze fenomén DIY, ale také různé formy recyklace, upcyklace a hledání nových materiálů a technologií. Ceny Designbloku, tradičně vyhlašovány v kategoriích móda, šperk, nábytek či nejlepší instalace, se budou týkat i udržitelného designu. Samostatná porota pro tuto kategorii zvolí projekt, jehož vítěz získá 50 tisíc korun a účast na příštím ročníku Designbloku. O vítězích se rozhodne v sobotu 9. října při slavnostním vyhlášení Cen Designbloku a Diploma Selection.
Sdílet / hodnotit tento článek