REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Blíží se topná sezóna a s ní i výkyvy vlhkosti – jak se bránit?

Podzimní počasí se vybarvuje a hřejivé teploty střídají studená rána. Topná sezóna je za dveřmi a společně s ní přichází ruku v ruce i nepříjemné výkyvy vlhkosti. Během zimních měsíců trávíme většinu času doma a právě vlhkost vzduchu může mít velký vliv na naše zdraví i celkovou pohodu. Jak se bránit výkyvům vlhkosti během topné sezóny?
Zdroj: Pexels.com - ricardo_esquivel
Zdroj: Pexels.com - ricardo_esquivel

Jaká je doporučená vlhkost vzduchu v místnosti?

Za normální a tedy ideální vlhkost vzduchu v místnosti je považována hodnota okolo 50 %. Doporučení platí pro teplotu vzduchu 21 °C – tedy běžnou pokojovou teplotu. Dojde-li k poklesu, je potřeba více vlhkosti, a když se vzduch otepluje, je žádoucí o to méně vlhkosti. Ideální hodnoty pro různé pokojové teploty vypadají následovně:

Teplota vzduchu Ideální vlhkost
18 °C 60–70 %
20 °C 45–70 %
22 °C 40–60 %

Co když je vlhkost vzduchu vysoká?

Nadměrná vlhkost v bytě s sebou přináší zvýšená zdravotní rizika. Vlhké prostředí je ideální pro vznik a následné šíření roztočů, bakterií a plísní. Právě proto je výskyt plísní během zimních měsíců daleko častější. 

Pokud jste dlouhodobě vystaveni vlhkému prostředí, mohou se u vás objevit problémy s dýcháním, alergie nebo třeba kožní problémy. Ohroženi jsou úplně všichni, nejvíce však starší osoby a malé děti

Teplota by měla být konstantní 

S příchodem topné sezony zažívá rok co rok mnoho domácností a jeden a ten samý problém – střídá se u nich teplo a zima. Během topení se vzduch příjemně ohřeje, jakmile se topit přestane, stěny rázem vychladnou a mění se i vlhkost vzduchu v místnosti. Hodně lidí netopí v noci nebo v době, kdy nejsou doma.

Jednou z možností, jak se bránit nadměrné vlhkosti, je udržovat konstantní teplotu. Jednotlivé místnosti v bytě či v domě byste neměli nechat zchladnout, zároveň je ani jednorázově nepřetopit. 

Mnoho lidí také dělá tu chybu, že v rámci úspor jeden den doma doslova přetopí, vyženou teplotu hodně vysoko a následující den, aby ušetřili, netopí vůbec. Právě kvůli tomuto přístupu dochází k výkyvům teplot a stejně tak i vlhkosti. Pro zdraví to rozhodně není ta nejlepší cesta.

Jak se bránit výkyvům vlhkosti?

Proti vlhkosti v domě či v bytě se dá bojovat po celý rok. Vhodnou prevencí je větrání. Zatímco v létě není problém mít okna dokořán klidně 24 hodin denně, v zimě se naopak doporučuje kratší a intenzivnější větrání. Okna otevřete třeba jen třikrát během dne, ale alespoň na 15 minut.  

Nejlépe uděláte, když doma vytvoříte průvan. Díky němu se do místností dostane čerstvý vzduch velmi rychle a vlhkost se vyvětrá. Nespoléhejte se na mikro ventilaci.

Někdy je dobré sáhnout po technice

Je-li vlhkost v bytě vysoká, mnohdy nestačí jen spolehnout se na pravidelné větrání. Někdy je potřeba sáhnout po profesionální technice. Řešením může být profesionální vysoušení zdiva. Dneska si můžete pořídit speciální odvlhčovače vzduchu – ty pracují tiše, jsou ve většině případů skladné a úsporné.

Děsí-li vás představa, že na jejich pořízení nemáte finance, nevěšte hlavu a rozhodně nenechávejte váš problém s vlhkostí u ledu. Snadno dostupná nebankovní půjčka pokryje náklady na pořízení potřebné techniky a pomůže vám zbavit se nadbytečné vlhkosti. 

Další rady, jak předcházet výkyvům vlhkosti

Určitě doporučujeme pravidelně kontrolovat vlhkost v bytě. Dohlížejte na ohrožená místa, kterými jsou zejména kouty a rohy místností, stěny ukryté za nábytkem i místa kolem balkonu nebo dveří vedoucích třeba na terasu. 

Nevytvářejte zbytečně další vlhkost. Máte-li tu možnost, sušte prádlo v sušičce nebo venku, pokud to počasí dovolí. Po sprchování nebo koupeli vždy místnost pořádně vyvětrejte. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA