REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Černobílý byt. Tajemná krása v podání designérky Ivanky Kowalské

Barva je pro interiér základním identifikačním znakem. Týká se to často i rukopisu interiérových designérů. Finální podobu, včetně sofistikovaných doplňků a stylového vybavení, navrhla pro majitelku mezonetového bytu v pražském Karlíně Ivanka Kowalski. Požádali jsme ji o rozhovor.
Zdroj: Ivanka Kowalski a Konsepti

O jak velký byt se jedná a jak byste jej stručně popsala? 

Jedná se o mezonetový byt v pražském Karlíně s vnitřní plochou asi 180 m2. Ve spodním patře se nacházejí obývací pokoj s kuchyní a jídelnou a master ložnice s šatnou a koupelnou. Podél obou místností se rozprostírá lodžie. V horním patře jsou pokoje dětí, pracovna, šatna, koupelna a technická místnost, úplně nahoře pak střešní terasa. Dispozice bytu, který byl v rámci developerského projektu kolaudován v roce 2020, zůstaly téměř nezměněné. Z původního standardu a vybavení jsem zachovala pouze interiérové dveře a vše ostatní jsem se rozhodla řešit nově. Vzhledem k tomu, že obývací pokoj má z části velmi vysoký strop, rozhodla jsem se vytvořit stylizovaný loftový interiér, který bude strohý, ale elegantní. Nechtěla jsem surovost, která bývá většinou s lofty spojována.

Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody loftových bytů?

Toto ale není klasický loftový byt. Vzhledem ke zvýšenému stropu v části obývací místnosti jsem se rozhodla pouze inspirovat lofty. Lofty jsou podle mého názoru velmi efektní, extravagantní a vzdušné s minimem vnitřních příček, ale určitě nejsou pro každého. Někomu může vadit velký otevřený prostor, který není dělený na klasické místnosti, mezi nimiž se nedají zavřít dveře, nebo to, že stropy jsou příliš vysoké a celý byt je pak náročný na vytápění. Je tady i celá řada dalších věcí, které budou jistě vyhovovat pouze určité klientele.

Zdroj: Ivanka Kowalski a Konsepti

Co vás vedlo k myšlence černobílého ladění a jak jsou řešeny jednotlivé místnosti?

K černobílému ladění mě asi nejvíce inspirovala prosklená fasáda s antracitovými rámy. Všechna velkoformátová okna jsou bez záclon a jejich stínění je řešeno exteriérovými žaluziemi. Dominantou obývacího pokoje se pak stalo atypicky řešené schodiště ze subtilního černého lakovaného plechu, pod nímž se rozkládá sněhobílá pohovka doplněná ikonickým křeslem UP 50 od B&B Italia. V obývacím prostoru jsme zase zvýraznili elegantní minimalistickou kuchyňskou linku Xila od italského výrobce Boffi. Ta je v provedení černý matný lak, má keramickou pracovní desku a je vybavena spotřebiči značky Gaggenau. Na stejném patře jako obývací pokoj se nachází master ložnice, kterou jsme vybavili klasickou šatnou a velmi originálně pojatou prosklenou koupelnou. Obě koupelny, na spodním i horním patře, jsou řešeny stejně – v kombinaci Carrara mramoru, bílé stěrky a lité bílé podlahy.

Rozhodovala jste se na základě již instalovaných spotřebičů, nebo jste navrhla i toto vybavení?

Navrhla jsem interiér včetně kuchyně a zvolila jsem tudíž i spotřebiče, které jsou nedílnou součástí designu kuchyně. Při vytváření interiéru jsem spolupracovala s designérem Ondřejem Rusňákem z firmy Konsepti. Interiér jsme vybavili nábytkovými prvky a osvětlením světových značek jako jsou MDF Italia, MOROSO, Baxter, B&B Italia, DePadova či Gubi.

Zdroj: Ivanka Kowalski a Konsepti

Je pro vás černobílý design nostalgií na léta šedesátá nebo spíše postmodernistickou elegancí?

Tak o tom jsem vůbec nepřemýšlela. Chtěla jsem vytvořit byt, který bude nadčasový a nebude stárnout. Postupně, jak jsem interiér zjednodušovala, dostala jsem se až k abstrakci interiéru a k černobílému řešení.

Někdo by mohl namítnout, že je to jisté odosobnění bytu. Jak se s těmito kritikami vyrovnáváte?

Interiéry jsou velmi subjektivní záležitost. Každému se líbí něco jiného. Nejdůležitější je, aby se člověk u sebe doma cítil šťastně a komfortně. Někomu vyhovuje eklektické prostředí s množstvím barev, textur, stylů a detailů, jinému naopak střídmější prostředí, v extrému úplně strohý minimalismus. Velmi mě těší, že majitelka mezonetového bytu v Karlíně byla s výslednou realizací spokojená, přestože to byl její vůbec první černobílý interiér a nevěděla, jak se v něm bude cítit.

Zdroj: Ivanka Kowalski a Konsepti

Jaké další projekty vás v nejbližší době čekají? 

Mám rozpracované projekty několika domů v různé fázi rozpracovanosti, pár větších bytů a spolupracuji také na několika developerských projektech.

Se kterými materiály nejraději pracujete?

Mám ráda kvalitní a pokud možno přírodní materiály. V každém projektu se snažím definovat omezenou škálu materiálů, které se budou používat. Těžko tedy říci, se kterým materiálem ráda pracuji, žádný z nich výrazně nepreferuji, všímám si spíše zajímavých kombinací. Vybrat například správnou kombinaci dřeva, kamene či kovu tak, aby barvy a textury lahodily oku, nebývá vždy úplně snadné. 

Zdroj: Ivanka Kowalski a Konsepti

Jak trávíte volný čas a kde získáváte inspiraci?

Volného času moc nemám, žiji svojí prací, věnuji se jí opravdu naplno. Pokud volný čas mám, trávím ho s rodinou nebo s přáteli. Ráda cestuji a objevuji krásy přírody, zajímají mě i jiné kultury. Těžko se mi definuje, kde získávám inspiraci, projekty se mi neustále honí hlavou…

Ivanka Kowalski

Ivanka Kowalski, interiérová designérka

vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze a poté získala titul Master of Science, aplikovaná matematika na Oxfordské univerzitě v Anglii. Po přestěhování z Londýna působí převážně v Praze a pracuje na nejrůznějších zakázkách pro soukromé zákazníky, firmy i developery. Pravidelně se účastní designérských a architektonických přehlídek, aktivně spolupracuje v rámci akcí tradičního Design Bloku. Více: ivankakowalski.com

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: mariashot.photo, Blue Sky

Skleněná vila na břehu jezera sází na kontakt s přírodou a černobílý interiér

Kompletně prosklený interiér soukromí obyvatel neubere, když se stavba nachází téměř na hladině jezera. A to přesně holandští architekti zamýšleli. Při pobytu v Glass Villa máte pocit, že se unášíte na klidných vlnách pohodlí. Interiér vily je koncipován do černobílé, tak aby nekonkuroval jedinečné přírodní scenérii.

Jan Hrubeš & SLIM

Černobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailu

Rodinný dům se nachází v klidné části Staré Boleslavi s krásným výhledem na barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie od Giovanni Maria Filippiho. Objekt byl postaven v letech 1964-67 a od té doby prošel několika rekonstrukcemi. Žádná z nich však nezasahovala do původního celkového hmotového řešení. Většina dílčích…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA