Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Příliš nízká vlhkost? Příliš vysoká vlhkost? Oboje je špatně a škodí zdraví

Vysokou vlhkost jednoduše poznáme podle orosených oken, vlhkých zdí a případně i nábytku či podlah. To přispívá k tvorbě plísní. Nízká vlhkost (pod 40 %) je nejspíš ještě nepříjemnější než ta vysoká.
Příliš nízká vlhkost? Příliš vysoká vlhkost? Oboje je špatně a škodí zdraví. Plíseň. Foto: Protronix
Foto: Protronix

Projevy nevhodné vlhkosti můžou být:

  • škrábání v krku po ránu, kašel,
  • suchá pleť, popraskané rty,
  • únava,
  • ucpaný nos

Navíc při nízké vlhkosti (tedy vysokém odpařování vody) se z nábytku, koberců atd. dostávají do vzduchu těkavé organické látky tzv. VOC, které jsou hlavní příčinou negativních projevů spojených se znečištěným vnitřním vzduchem.

Jak to vyřešit?

Jak snížit vlhkost v bytě

Většinou to není tak složitým úkolem. V nově zrekonstruovaných budovách a bytech je často ze začátku vlhkost vyšší – postupně však dochází k vysušení stavebních prvků, které mohly být vlivem stavby/rekonstrukce ještě vlhké.

Nejúčinnějším způsobem je samozřejmě dostatečné větrání – ať už celého domu/bytu nebo třeba v nejzatěžovanější koupelně, sušení prádla venku a používání digestoře.

Nejlepším způsobem jak dosáhnout dostatečné a efektivní větrání je na základě čidla vlhkosti. To monitoruje kvalitu vzduchu – vlhkost v bytě/domě a dle naměřených dat řídí třeba větrák v koupelně nebo celou vzduchotechniku.

Jak zvýšit vlhkost v bytě

Vlhkost v bytě můžeme zvýšit opačnými procesy. Doporučuje se právě sušit prádlo ve vnitřních místnostech, pěstovat pokojové rostliny nebo dát na topení nádobu s vodou.

Dalším řešením může být také zvlhčovač vzduchu, který dělí vodu na mikročástice a pouští je do prostoru.

Protronix s.r.o.

logo
Sídlo společnosti Protronix s.r.o.
Pardubická 177
53701 Chrudim

telefon: +420 702 003 988
zelená linka: +420 469 625 190
e-mail: obchod@cidla.cz

web: www.protronix.cz, www.cidla.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Úsporné domy, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, photosg

Nová zelená úsporám. Odborníci: změny jdou správným směrem. Záznam tiskové konference ministra Hladíka

Odborníci se shodují, že změny v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) jsou krok správným směrem. Oceňují, že stát dál podporuje úspory energií i využívání obnovitelných zdrojů. Nové podmínky navíc usnadní lidem přístup k těmto řešením, například možností získat část peněz předem. Zástupci odvětví míní, že podpora od…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ Akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Foto: Ruben Beilby

Působivý vikýř s komínem do rodinného domu přivádí světlo

Když se řekne komínový efekt, nemusí být nutně řeč jen o fyzikálním jevu. Dokládá to zajímavě řešený rodinný dům, který vyrostl u našich německých sousedů. I když respektuje všechny náležitosti a přidržuje se měřítek okolní zástavby, vyniká velmi svérázným protaženým štítem. S vikýřem –…

REKLAMA