Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, a to 11,22 Kč za kilowatthodinu (kWh). Od července se zvýší i cena plynu. Zdražení se dotkne zákazníků, kteří nemají fixovanou cenu. U tarifu, kdy odběratel používá plyn pouze na vaření, vzroste cena ze současných 2368 korun za megawatthodinu (MWh) na 3950 Kč za MWh, tedy o téměř 67 procent. Zákazníci, kteří nemají fixované ceny a mají smlouvu na dobu neurčitou, si u tarifu na ohřev vody připlatí z dosavadních 2142 Kč za MWh na 3694 Kč za MWh, tedy o 72,5 procenta více. Pokud odběratel využívá plyn i na topení, vzroste cena na 3563 až 3666 Kč za MWh, a to podle spotřeby. Dosud tito zákazníci platili 2025 až 2112 Kč za MWh.
"Většina našich zákazníků, konkrétně asi 80 %, má u plynu probíhající aktivní fixaci. Těch se tyto změny nyní nedotknou. Ceník na dobu neurčitou má přibližně pětina zákazníků. Ceníky ale upravujeme až v létě od 1. července, tedy až po topné sezoně, aby byl dopad na tyto zákazníky co nejmenší. Mrzí nás to, ale dopad ve výsledné faktuře bude v desítkách procent," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Situace je podle Gazdíka bezprecedentní. Ceny vzrostly kvůli válce na nové rekordy a jsou velmi vysoko už dlouho, s čímž se nedalo dopředu počítat. "Mnohem důležitější je i bezpečnostní hledisko. Musíme tak nyní kvůli bezpečnosti dodávek a zásobení se před další topnou sezonou dokupovat vyšší množství plynu za aktuálně nepříznivé velkoobchodní ceny," uvedl.
Podle Gavora nové ceníky ČEZ ukazují, kam až se mohou ceny energií při současných velkoobchodních cenách dostat. "Pakliže budeme optimisticky předpokládat, že i velkoobchodní ceny elektřiny a plynu jsou na svém maximu, pokud pomineme vysloveně nějaké katastrofické scénáře, tak to je dobrá indikace, že z těchto opravdu vysokých úrovní, kdy už opravdu se jedná až o čtyřnásobky proti rokům 2019 a 2020, očekávejme nasycení a potom pozvolný pokles," řekl Gavor.
Celkový energetický trh ale podle něj ještě čeká růst. "Pohybujeme se kolem toho maxima, je to špička ledovce konečných produktů. Myslím si, že ani ČEZ nebude mít potřebu jít nad tuto úroveň. Ostatní obchodníci tam budou pochopitelně dorovnávat, ale dál to už nepůjde, není pro to nijaký zvláštní ekonomický důvod," uvedl Gavor.
Další velcí obchodníci nyní podle zjištění ČTK neplánují znovu upravovat ceníky. Pražská energetika (PRE) zdražila od 1. dubna elektřinu, v květnu PRE zdražila také plyn. Pražská plynárenská již v dubu avizovala, že od června zdraží části zákazníků plyn, v průměru o 39 procent. Zvýšení ceny se dotkne domácností, které využívají ceník Standard, popřípadě produkty navázané na tento ceník. Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty a cenové produkty nenavázané na základní ceník se zvýšení ceny nijak nedotkne. Zvyšovat ceny nyní neplánuje ani E.ON nebo innogy.
Komentář analytika cen energií TZB-info, Jana Schindlera
ČEZ zveřejnil novou nabídku produktů většinou s fixací cen na jeden až tři roky s velkým předstihem, ceníky začnou platit až od 1. 7. 2022, přičemž obchodník u fixních produktů nemusí informovat zákazníky minimálně 30 dnů před účinností nových, vyšších cen.
ČEZ zároveň je naším největším dominantním dodavatelem elektřiny a nejúspěšnějším alternativním dodavatelem plynu. U těchto hlavních dodavatelů není úkolem se podbízet zákazníkům nízkými cenami, proto můžeme očekávat zvýšení cen u všech produktů obchodníka.
Za medializací a včasným zveřejněním nových cen stojí snaha posunout cenovou hladinu ostatních dodavatelů výše a ovlivnit veřejnost tak, aby se s tím za pomoci vyjádření analytiků smířila. ČEZ i ostatní dodavatelé neustále zveřejňují nové akviziční a prolongační ceníky, například Innogy to dělá každý týden, někdy zdražuje, jindy zlevňuje, ale média to nezajímá.
Termín zveřejnění nových ceníků je obvykle den předem.
Neříkám, že situace na trhu je jednoduchá, trh může nabídnout málo produktů s fixní cenou. Současná situace ve světě nedává obchodníků příliš jistotu ve vývoji a je nutné tuto nejistotu zohlednit v cenách. Proto jsou nové ceníky dražší, ale je jen na ČEZ, jakou obchodní politiku si zvolí.
Většinu zákazníků ČEZu nové ceníky nyní bezprostředně neovlivní, ale můžeme se dočkat pozdějšího nárůstu cen i vlivem této kampaně.
Problém některých zákazníků ČEZu, ale i jiných dodavatelů je ten, že na začátku energetické krize dali na komentáře analytiků, kteří doporučovali se dlouhodobě nevázat, protože podle nich tehdejší ceny neměly být dlouhodobě vysoké. Zákazníci požadovali produkty se závazkem na rok nebo na dobu neurčitou, i když produkt na dobu neurčitou v krizi ČEZ aktivně nenabízel. Teď mají tito zákazníci problém.
I v současné době je třeba každou nabídku pozorně prověřit. Dříve byly mezi jednotlivými ceníky rozdíly ve stokorunách, nyní v tisícikorunách. Určitě se vyplatí porovnat jednotlivé nabídky. Pozor, při přechodu na prodloužení smlouvy nemusí dodavatel informovat o zvýšení ceny. Zákazník si termíny musí hlídat sám. Od začátku roku je datum ukončení závazku uváděn ve vyúčtování. Zákazník může změnit dodavatele do dvacátého dne před koncem závazku. Nejlepší přehled o nabídku zájemce nalezne na stránkách Kalkulátoru cen energií TZB-info.
Sdílet / hodnotit tento článek