REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavbu navrženou a postavenou studenty vytápí tepelné čerpadlo

Dům FirstLife, který demonstruje vizi nového studentského bydlení v nástavbě kolejí Větrník, je koncipován jako pasivní dům. Bude tak i testován po svém dokončení ve Wuppertalu, kde vrcholí mezinárodní soutěž Solar Decathlon.
Zdroj foto: redakce

Celý projekt představuje dvoupatrovou nástavbu studentských kolejí Větrník v Praze, kde jsou tradiční obytné prostory pro studenty doplněny také komunitními místnostmi a balkóny. I střecha nástavby je pochůzná, pobytová, opatřená pergolou a z části osázená vegetací. Konstrukčně se jedná o panelovou dřevostavbu ze sloupkového systému doplněného dřevoštěpkovými deskami. Fasáda je větraná s pohledovými cementovláknitými deskami. Dům jsme s kamerou navštívili den před montáží oken a dveří, kde dominantní budou zejména dřevěné HS portály.

Jednotka je navržena a realizována ve standardu pasivního domu. Celý projekt jako takový je optimalizován pro pražské podmínky, kdežto demonstrační jednotka, která fyzicky vzniká, je optimalizovaná na podmínky ve Wuppertalu, kde také bude zůstávat.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

O kvalitní vnitřní prostředí se stará centrální větrací jednotka s rekuperací tepla. Tepelná pohoda je zajištěna podlahovým vytápěním. Jde o první užití systému v ČR s deskami z papírových voštin, ve kterých jsou realizovány rozvody. Každý podlahový panel stavby má svůj okruh vytápění, který vede do centrální skříně napojené na tepelné čerpadlo systému vzduch-voda.

Dalším zdrojem energie budou fotovoltaické panely na střešní pergole. Celý projekt uvažuje s kořenovou čistírnou odpadní vody z objektu. Samotná jednotka bude vybavena pouze demonstračním přístavkem s ukázkou tohoto konceptu.

Zdroj: Solar Decathlon

Pro mnohé studenty z týmu FirstLife se jedná o první setkání s realizací montované dřevostavby, kterou podle podmínek soutěže musí postavit vlastními silami: „My jsme za den dokázali postavit hrubou konstrukci z panelů, ale samozřejmě se potýkáme s průběžnými problémy,“ říká Eliška Kopačková, členka soutěžního týmu. „Ne vše, co snese papír, snese stavba jako taková, takže vše dovymýšlíme za pochodu a spoustu věcí musíme také upravovat.“

Podle slov prof. Jana Tywoniaka se jedná o velkou výzvu pro celý tým. „Skutečně je to velké zatížení pro všechny, kteří se do toho boje dali. Děláme to proto, abychom se něco naučili, abychom dobře reprezentovali naši univerzitu a také porovnali naše znalosti a schopnosti v té velmi ostré mezinárodní konkurenci,“ říká prof. Tywoniak.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA