Bednění a lití pozedního věnce
Pro vytvoření ŽB věnců potřebujeme zhotovit bednění (například prkenné, OSB desky, tepelná izolace, věncové tvárnice), do kterého vložíme výztuž věnce, která se skládá z podélné nosné výztuže a konstrukční výztuže, takzvaných třmínků. Standartní věnec má obvykle 4 pruty podélné betonářské výztuže a třmínky v předepsaných vzdálenostech (2 pruty se užívají např. u nízkých atik).
Následně se provede vylití betonu spolu s jeho hutněním. Jednotliví výrobci zdících prvků mají k dispozici i prefabrikované hotové výrobky, například U profily, věncovky, věncovky s tepelnou izolaci, které zároveň tvoří bednění a vymezují tak betonový průřez věnce. Detaily jsou k dispozici u jednotlivých výrobců.
Zde chci upozornit, že některé výrobky jsou v rámci čistého průřezu pro beton tak úzké, že vyvázat do nich výztuž věnce s třmínky je velmi složité, problémy jsou s dodržením předepsaného krytí výztuže betonem. Výztuž se tak často po vložení do daného prvku opírá o stěnu daného bednícího prvku a není tak dodrženo krytí výztuže betonem. Polohu výztuže je nutné v bednění vymezit distančníky, či jiným podobným prvkem.
Pozor na správnou betonáž celého profilu
Na stavbě jsem se setkal s věncem, který byl součástí překladu a šířka betonové části byla pouze 10 cm. Při provádění drážek elektroinstalace a odstranění části bednící tvarovky, se následně zjistilo, že spodní část překladu nebyla vůbec probetonována, a to z důvodů velmi omezeného prostoru pro zatečení betonu kolem výztuže. Jednalo se o typizovaný detail, ovšem proveditelnost je velice náročná a často bez možnosti ověření, což je u nosného prvku velmi důležité.
Chyby v napojení betonářské výztuže
Napojování betonářské podélné výztuže věnců v rozích a kolmých napojeních je poměrně jednoduché, ovšem i zde se dělají chyby. Typickou chybou je napojení věnce v rozích průběžnou výztuží tak, že se zahne kolem vnitřního okraje. To stejné se děje i u kolmého napojení věnců. Zde hrozí vlivem nepatrného průhybu věnce k tahovým napětím ve výztuži blíže k vnitřnímu líci věnce (na obrázku 1 čárkovaně) a ta má tendenci vytlačovat beton směrem dovnitř – viz šipka na obrázku. Správné napojení viz obrázky 2 a 3 se provede pomocí příložek.
Tento článek je součástí série o ztužení stavby a železobetonových věncích. Nenechte si ujít ani další díly seriálu a ostatní obsah portálu ESTAV.cz. Aktivujte si týdenní zpravodaj, jeho odebírání je zdarma, odběr můžete kdykoli zrušit.
Sdílet / hodnotit tento článek