Kromě nejnovějších materiálů a technologií nabídly letňanské veletrhy bohaté doprovodné programy plné workshopů, přednášek i komentovaných prohlídek; oceněny byly nejzajímavější produkty a expozice. Exponáty přihlášené do soutěže se posuzovaly z hlediska technických parametrů, progresivní technologie, netradičního nápadu, mimořádné kvality za přijatelnou cenu, materiálu, ekologie, energetické úspornosti i možnosti uplatnění na trhu. Přihlášené a vítěze je možné sledovat na internetových stránkách. Veletrh se konal se od 20. do 24. září v PVA EXPO PRAHA v Praze Letňanech a podle předběžné zprávy se těšil velkému zájmu vystavovatelů i samotných návštěvníků.
FOR ARCH řešil nejvíce úspory energie a vytápění
Obor vytápění prochází mohutnými změnami, které jsou zvláště patrné v době rostoucích cen energie. Lidé více šetří a hledají optimální řešení pro svůj rodinný dům a byt, radí se více s odborníky. Podle vyjádření vystavovatelů a členů panelové diskuse v rámci doprovodného programu se nejčastěji vracejí k obnovitelné biomase, především ke kusovému dřevu a ostatním tuhým palivům včetně hnědého uhlí. Hledat ovšem musejí pouze takové tepelné zdroje, které spalují tuhá paliva dle nejpřísnějších evropských ekologických norem (viz na TZB-info).
„Chování zákazníků se v době energetické krize významně změnilo. Přichází řada nových zákazníků, kteří neřeší výměnu starého nevyhovujícího kotle za nový ekologický. Hledají záložní nezávislý zdroj levného dostupného vytápění. Každý, kdo má komín, hledá k jinému, doposud hlavnímu zdroji vytápění, rezervní alternativní zdroj,“ uvádí Evžen Rojek, obchodní ředitel a člen představenstva společnosti ROJEK.
„Trendy mění i aktuální dotace,“ dodává v diskusi tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR Lucie Früblingová a dokládá na grafech rostoucí zájem o dotační program Nová zelená úsporám, v němž jednoznačně převládají žádosti o dotace na tepelná čerpadla. „Zatímco v roce 2021 bylo přijato 3 750 žádostí, za letošní rok se počet zvýšil na 7 738. Zvýšený zájem v letošním roce je dán především tím, že dříve nebylo možné v programu žádat dotaci na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo; tyto dotace byly poskytovány z programu kotlíkových dotací. Nově jsou cílené pouze na domácnosti s nižšími příjmy. Proto byla do nové etapy Nové zelené úsporám přidána možnost podpory tepelných čerpadel, aby i ostatní domácnosti – nejen ty nízkopříjmové – měly možnost získat finanční příspěvek na výměnu svého starého kotle za tepelné čerpadlo,“ podotýká tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR. Porovnání nákladů na vytápění, teplou vodu a elektrickou energii a výpočet provozních a investičních nákladů u rodinných domů najdete na TZB-info (viz). Využít můžete i Kalkulátor cen energií (viz).
Stále oblíbenější dřevostavby, roubenky a sruby
Stavební rozmach zažívají již delší dobu dřevostavby. Prodeje se ještě více zvedly v době energetické krize. Nicméně v oblasti typů staveb rodinných domů zůstávají podle Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) preference víceméně bez velkých změn. Ze dvou třetin se staví bungalovy, zhruba třetina jsou patrové domy. V loňském roce se rozšířily dřevostavby také v oblasti bytových domů, školek, veřejných a průmyslových budov. „Svůj podíl na oblíbenosti dřevostaveb má bezpochyby společenská snaha o udržitelnost a život s respektem k životnímu prostředí. Dřevo jednoduše nemá konkurenci – je jediným obnovitelným stavebním materiálem, který efektivně pohlcuje CO2. Zároveň má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Ruku v ruce s tím jde zájem o energetickou soběstačnost, nižší závislost na dodavatelích energií a tepelný komfort v každém roční období. Naši zákazníci mají v ceně domu fotovoltaiku a tepelné čerpadlo, což je zvláště v dnešní době veliký benefit. Priority zákazníků se soustředí i na rychlost výstavby a garanci termínů a cen,“ upřesnil Jiří Buchal, generální ředitel společnosti RD Rýmařov. Dřevostavbám podle jeho slov nahrává i fakt, že se trh potýká s nárůstem cen, problémy s dodávkami materiálů a zpožděním celé výstavby. Oproti zděným domům jsou vyrobeny a postaveny maximálně v řádu několika měsíců, což další náklady významně eliminuje.
Krása nového úsporného a chytrého interiéru
Kromě novinek na expozicích vystavovatelů ve dvou halách výstaviště mohli návštěvníci vidět i nepřeberné množství druhů nábytku, sedacích souprav, postelí, matrací, kuchyní, svítidel, bytového textilu a doplňků. Oblast interiérového designu reprezentoval významné značky a vystavovatele, jejichž originální tvorbu vídají návštěvníci v rámci jarní akce DESIGN SHAKER. Velkému zájmu se kromě samotných produktů těšily i zde diskuse v rámci doprovodného programu.
„Veletrh nabídl široké portfolio kvalitního tuzemského i zahraničního zboží, ale také unikátní možnost bezplatně se poradit s odborníky napříč obory o nejvhodnějších úpravách a vylepšeních interiérů. Na veletrhu bylo možné zúčastnit se mnoha zajímavých akcí v rámci doprovodného programu v INTERIOR CAFÉ ve Vstupní hale I. Jeho organizátoři ve spolupráci s designérkou Ivou Bastlovou mysleli na profesionály z oboru, ale i na laické milovníky interiérového designu,“ uvedla ředitelka veletrhu FOR INTERIOR Věra Špáňová.
Jaké jsou aktuální trendy v barvách a materiálech předvedl ukázkový interiér vybudovaný speciálně pro tento veletrh. Zájemci si mohli prohlédnout kuchyň spojenou s jídelnou, obývací částí a šatnou. Hovořilo se o akustických řešeních v interiérech, komentovala se nabídka veletrhu o nábytkovém designu v Miláně, který se letos v červnu konal po dvouleté koronavirové pauze. Jednou z přednášejících byla designérka Iva Bastlová, která po souhrnu nejzajímavějších exponátů z Milána spěchala do studia TZB-info a ESTAV.cz, kde odpovídala na otázku: Jak bydlet hezky s omezeným rozpočtem. Podzimní živé několikadenní vysílání TZB-info a ESTAV.cz se v době konání veletrhu stalo již tradicí. Poprvé však probíhalo z nového studia, kromě YouTube kanálu a lišty na TZB-info i na nové digitální televizi s názvem estav.tv. I zde se v rozhovorech hojně objevují úspory energie, reakce na současnou energetickou situaci, ale také komentáře situace na trhu s výrobky, ke kapacitám řemeslníků a škol (viz program).
Sdílet / hodnotit tento článek