Teplovodní krbové vložky jsou stále populárnější alternativou vytápění. Krbovou vložku posouvají směrem ke klasickému kotli, přičemž ale zachovávají požadavky na vysokou estetickou hodnotu krbu v interiéru. Stejně jako u teplovzdušného krbu platí, že aby se krása prolnula s funkčností, je třeba vybírat spotřebič pečlivě a po poradě s krbařem a topenářem.
Na produktech českého výrobce BeF Home vám představíme několik zásad pro správný výběr teplovodního krbu.
Teplovodní vs. teplovzdušný krb
Krbové vložky lze rozlišit podle toho, jakým způsobem předávají tepelnou energii ze spalování dřeva do prostoru. I dnes je nejběžnějším řešením teplovzdušná krbová vložka, která energii předává jednak sáláním přes krbové sklo, jednak ohřevem konvekčního vzduchu nebo akumulace přes povrch těla krbové vložky.
Teplovodní krbová vložka se liší od teplovzdušné tím, že má okolo ocelového pláště, nad topeništěm a v dalších částech topeniště soustavu výměníků, které jsou napojeny na systém ústředního topení. Energii, která není předána do interiéru sáláním přes krbové sklo, tak krbová vložka použije k ohřevu vody. Teplovodní krbová vložka je vlastně mezistupněm mezi krbovou vložkou a kotlem.
Médiem, které ve výměnících zpravidla přenáší teplo do otopné soustavy, je voda. Protože ta má přirozeně vysokou měrnou tepelnou kapacitu (množství energie potřebné k ohřátí látky o 1° C), pracují teplovodní krbové vložky zpravidla s větším celkovým výkonem z hoření, než teplovzdušné krby. Bývají tedy vybaveny silnější vyzdívkou a většinou jsou vyrobeny i ze silnější oceli.
BEF AQUATIC WH 450 E Zdroj: BeF Home
Konstrukce teplovodního a teplovzdušného krbu se v řadě na první pohled nepatrných detailů liší. I proto nelze dodatečně přestavět teplovzdušný krb na teplovodní. Výběr správného spotřebiče je třeba provést hned na začátku a uzpůsobit mu potřebnou infrastrukturu: Tedy mít k prostoru krbu přivedené napojení na otopnou soustavu, mít postavený komín o správném průměru a výšce a také mít ke krbové vložce přivedený přívod externího vzduchu.
Výkon: Čím víc, tím líp?
Základním parametrem při výběru krbové vložky je její výkon, v případě teplovodní krbové vložky jak výkon celkový, tak výkon pro natápění vody. Především v novostavbách a rekonstruovaných domech platí, že méně je někdy více.
Stejně jako u teplovzdušných krbů může i příliš vysoký výkon z topení teplovodním krbem interiér takového domu rychle přetopit. Je proto nezbytné výběr spotřebiče konzultovat s krbařem a topenářem a mít jasnou představu, kolik energie bude potřeba z topení teplovodním krbem a kolik z ostatních zdrojů.
Specifickou kategorii realizací pak představují pasivní domy. Dobrou zprávou je, že teplovodní krbovou vložku je možné instalovat i v nich. Výběru vhodného spotřebiče je však třeba věnovat mimořádnou pozornost a zvolit si krbovou teplovodní vložku pro pasivní domy. Víceméně jediným na trhu dostupným vhodným řešením je BEF AQUALITE 6 PASSIVE s vylepšeným dotěsňováním topeniště testovaným na zvládnutí blower door testu blower door testu.
Akumulační obestavba?
Pokud jde o stavbu krbové obestavby, zásadním způsobem se neliší od klasického teplovzdušného krbu. Kvalitní spotřebiče mají zpravidla dobře tepelně izolovaný plášť, který pomáhá teplo odrážet zpět do teplovodních výměníků. Díky tomu může mít spotřebič menší požadavky na minimální velikost odstupu krbové obestavby od vložky – jednoduše proto, že svým povrchem vyzařuje řádově méně energie než klasická teplovzdušná krbová vložka.
V důsledku toho ale není možné kolem teplovodního krbu postavit akumulační obestavbu, která by stejně jako u teplovzdušného krbu akumulovala teplo ze sálání. Akumulačním médiem je zkrátka voda, která obíhá v otopném systému. Při plánování vytápění krbem je dobré na to pamatovat a rozhodnout se předem, zda se vydat cestou teplovodního, akumulačního nebo konvekčního krbu. Všechny tři dohromady zkombinovat nelze.
Revize
Je potřeba pamatovat na to, že při provozování teplovodní krbové vložky s příkonem nad 10 kW podléhá provozovatel povinnosti nechat provést odborně způsobilou osobou revizi spotřebiče. Seznam odborně způsobilých osob je k dispozici na stránkách Ministerstva životního prostředí.
Příkon spotřebiče vypočítáme jako podíl jmenovitého výkonu a účinnosti. Obě hodnoty zjistíme z technického listu výrobku (výrobci je mají běžně na svých internetových stránkách).
Pozor! Ne všechny krbové vložky musejí povinnosti revize podléhat! Podívejme se například na krbovou vložku BEF AQUATIC WH 450:
- Spotřebič má jmenovitý výkon 7,8 kW
- Účinnost spalování je 83 %
- Příkon = 7,8/0,83 ≐ 9,4 kW
Povinné revize se tedy netýkají výrobků z řad BEF AQUATIC 450 a krbových vložek BEF AQUALITE 6 a 6 PASSIVE.
Tolik ke stručnému úvodu do tématu teplovodních krbů. V následujícím textu si blíže představíme konkrétní modely BeF Home a vysvětlíme si jejich silné stránky i omezení, na která můžete jako budoucí uživatel narazit.
Sdílet / hodnotit tento článek