REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stínění je cesta k příjemnému vnitřnímu prostředí, úsporám, ale i udržitelnosti

Dnešní doba klade velké nároky na úspory energií i financí, ale myslet musíme i na životní prostředí a jeho udržitelnost pro budoucí generace. Jde o složitou problematiku. Jedním z důležitých řešení je důsledné stínění prosklených ploch všech budov.
Foto: Maron

Udržitelnost je pojem z ekologie, je to schopnost biologických systémů udržovat diverzitu a produktivitu do budoucnosti.  Ohrožení biodiverzity, tedy různorodosti života a fungování ekosystémů, znamená problém pro populace všech druhů včetně lidského.

100 miliónů lidí v Evropě trpí přehříváním. Vlivem horka vznikají požáry a stále častěji se opakují vlny veder. Pokud to s naší planetou myslíme vážně, je na místě se zamyslet.

Klimatizace je jistě skvělá věc, bez které se dnes již úplně neobejdeme, ale měli bychom jí užívat rozumně a s mírou, ať už převládají důvody ekologické, finanční nebo zdravotní.

Odborníci se shodují, že o pohodě a pocitu spokojenosti uživatele nerozhoduje pouze teplota, ale i zdravé klima vnitřního prostředí. Je dnes již také známo, že delší pobyt v klimatizovaných prostorách může přivodit zdravotní problémy – suchý vzduch vysušuje sliznice a tím zhoršuje imunitní bariéru člověka.

Některé evropské státy už regulují používání klimatizací. Důvody jsou jednak ekonomické, ale důležitý je i faktor produkce oxidu uhličitého, který nesmírně zatěžuje ovzduší a přímo se podílí na oteplování klimatu. Nejrůznější opatření se odehrála v řadě evropských zemí. Nejčastěji jde o nastavení limitu chlazení, např. v Itálii se nesmí chladit pod 25 °C.

Reálný odhad je, že 2/3 všech domácností na světě budou v roce 2050 používat klimatizaci. Ta prostor ochladí, ale jedná se o energeticky náročnou a nákladnou alternativu, která vzhledem ke své vysoké spotřebě energie má za následek další emise CO2 a tím i další nárůst teploty. V důsledku toho se více otepluje a zase jsme u vyšší potřeby chlazení. Vzniká tak začarovaný kruh.

Ale jak z toho bludného kruhu ven? Všichni milujeme přírodní světlo, je to důležitá součást budov, a tak máme stále větší okna. A z oken se stávají celé prosklené fasády. Jenže nechceme, aby se nám interiéry budov přehřívaly a klimatizaci chceme používat jen omezeně, nebo vůbec ne.

Řešením je důsledné používání stínicí techniky! Jedná se o pasivní spořič energie.

Stínění je investice do budoucnosti, do úspory energií, udržitelnosti životního prostředí, ale i do vašeho pohodlí v každém ročním období.

Stínění má vliv na:

  • Chlazení – snižuje potřebu
  • Vytápění – snižuje potřebu
  • Osvětlení – kontrola a úspory
  • Izolaci – kontrola a úspory
  • Zasklení – může být větší

Automatizovaná stínicí technika by mohla do roku 2050 v Evropě snížit produkci CO2 o 100 miliónů tun.

Stínění má smysl v létě:

  • stažené stínění přes den → úspora chlazení;
  • vytažené stínění v noci → budova se ochladí přes noc.

Stínění má smysl i v zimě:

  • některé stínicí systémy mají vliv na udržení teploty uvnitř budovy → úspora tepelné energie.

Je velmi důležité, abychom si uvědomili, že stínicí technika je pro udržitelný život základním řešením pro všechny budovy, ať už soukromé nebo komerční.

Pokud mluvíme o stínicí technice, jedná se především o exteriérové stínění, které nám umožňuje využívat zmíněné výhody – venkovní žaluzie, screenové rolety, hliníkové rolety, markýzy i pergoly. Interiérové stínění může samozřejmě také pomoci, ale efekt na snížení teploty již není tak výrazný.

Na venkovní stínění je proto důležité myslet už ve fázi projektu. Musí být vytvořen prostor nad oknem, kam se integruje nábal žaluzií nebo navíjecí mechanismus hliníkových či screenových rolet.  Rovněž je nutné připravit přívod elektrické energie pro motory stínicích prvků. Ovládat je můžete nástěnnými tlačítky, dálkovými ovladači nebo si pořídit automatické řízení, které ve vhodnou chvíli, podle intenzity světla, nebo požadavku na teplotu vnitřního prostoru, samo nastaví jednotlivé stínicí prvky.

Takže myslete komplexně, myslete na budoucnost, ale i na svoje pohodlí a pořiďte si venkovní stínění. Obraťte se na odborníky z firmy Maron, kteří vám rádi a dobře poradí.

Maron CZ s.r.o.

logo
Teplárenská 601/7
108 00 Praha 10 - Malešice

telefon: +420 725 928 503
e-mail: info@maron.cz

web: www.maron.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA