Co má společného irské studio Common Knowledge a velkokapacitní producent konopných vláken Margent Farm? Zájem o pokročilý design a současně snahu transformovat stávající podobu bydlení. Ti první se věnují komunitní práci, vzdělávání a nazývají sami sebe sociálním podnikem. Ti druzí pak v průmyslových měřítcích dodávají materiál, k němuž se minulost zachovala nehezky, ale přesto má před sebou velkou budoucnost. Dohromady pak spoluvytváří nízkouhlíkové mikrodomy, jež mají být – alespoň podle nich - cestou ven z bytové krize.
Irsko má problém s bydlením
Češi možná patří k evropské špičce ve vlastnickém bydlení, ale v Irsku je tomu přesně naopak. Ceny nemovitostí tam meziročně rostou o 11 %, a tento trend následují i ceny nájemného. V praxi to znamená, že kdo na bydlení ve vlastním nemá teď, už na něj nejspíš nikdy mít ani nebude. Splácet nájem a šetřit na hypotéku si Irové prostě nemohou dovolit, jednou vydané peníze je proto mrzí hned dvakrát. Navíc bydlení - dostupného nejen finančně, ale i fyzicky - je tam nedostatek.
Takže celá neutěšená bytová situace v Irsku připomíná zaoceánský parník, který se tmou řítí k ledovci. Studio Common Knowledge nabízí záchranný kruh.
Vychází z toho, že Irové ve vlastním bydlet chtějí, jen to nedokáží uplatit. A tak jim nabízí osobité úsporné řešení. Mikrodomy Tigín. Mají podobu lehce nadrozměrných karavanů, s užitnou plochou 20 metrů čtverečních. Určené jsou primárně pro ty, co mají problém pořídit si vlastní bydlení. S výslednou cenou – v přepočtu 1,25 milionu korun – jsou o poznání dostupnější, než klasické nemovitosti. A to ještě s jejich cenou může pohnout, jak dalece dohotovené si je klienti budou chtít pořídit.
Buď jako dodanou hotovku, skládačku v předchystaných dílech anebo jen jako materiál s dodanými stavebními plány a postupy. Margent Farm tu sehrává roli dodavatele staviva. Mikrodomy Tigín jsou totiž postaveny z přírodních materiálů, mezi něž patří vlnité konopné obkladové panely, korkové izolace a podlahové dlaždice, linolea z přírodního kaučuku. Studio Common Knowledge nepopírá, že: „Není to nic moc, jen malé bydlení. Ale zato dostupné pro každého.“
Cenově dostupné bydlení
Český čtenář se bude nejspíš mikrodům z konopí považovat za dvojnásobnou kuriozitu, ale realita na trhu s realitami je v Irsku je nyní natolik trudná, že se projektu Tigín dostává nebývalé pozornosti médií. Jako progresivní, ekologická, inovativní a nízkonákladová forma bydlení. Když už nic jiného, jsou představovány jako efektivní model „startovního“ bydlení, přechodové fáze mezi bydlením u rodičů a bydlení ve vlastním, bez hypoték nebo mezistupně s utrácením za nájem.
Metr čtvereční vlastního obytného prostoru v Dublinu vyjde na 5000 eur, v Londýně pak nejméně 15 000 eur (tedy cca 120 000 a 360 000 korun). I ten nejrozmařileji koncipovaný Tigín pak nepřesáhne 60 000 korun za metr čtvereční. „Vyplňuje to mezeru, která existuje na realitním trhu v celoevropském měřítku,“ dodávají Harrison Gardner a Erin McClure, kteří za projektem Tigín stojí.
Popularitě domům z konopných obkladových desek přitom hodně pomáhá propracovaný marketing, v němž se každý další majitel a stavitel takového mikro-bydlení stává realitním makléřem, obchodním zástupcem a smluvním dodavatelem stavby. Common Knowledge si totiž zakládá na své sociální sounáležitosti a tom, že propaguje komunitní projekty. Takže například uspořádá workshop (jsou zatím zarezervované na rok dopředu), na němž se 200 lidí učí Tigín stavět. Hezky prakticky, takže na konci kurzu jsou čtyři postavené mikrodomy, které Common Knowledge nabídne k prodeji.
Tím se pokryjí náklady. Každý z účastníků workshopu pak dostane slevu na nákup materiálu, případně procenta z další zprostředkované zakázky. A ještě se může smluvně zavázat ke stavební práci, protože už potřebné know-how má. Tím, že Tigín propagují, nabízí a staví, šíří ideu - snižují cenu dostupného bydlení pro sebe. Je v tom trocha revoluce, trocha letadla. Ale dohromady to zatím funguje velmi slibně, a zájemců o hotové mikrodomy v Irsku zatím neubývá.
Specifickou skupinou zájemců jsou rodiče, kteří podporují své dospělé děti, aby se mohly propracovat na „realitní žebříček“. A také ti, kteří pro práci nemají čas pustit se do vlastního většího stavebního projektu, a učí se stavitelské dovednosti - například zednické, tesařské a svářečské práce – svépomocně. Jinak ale živý zájem vyjadřují nadšenci, fandové ekologického bydlení a volnějšího životního stylu, neupoutaného k jedné lokalitě. Tigín totiž může být plně mobilní.
Co čekat od dvacetimetrového domu?
Jinak se toto bydlení vyznačuje úsporným, ale chytrým designem, které se snaží stírat nedostatek prostoru. Zdání otevřenosti umocňuje velkorysé prosklení (tvoří až 25 % stěn) a neobvykle vysoké stropy. Na úrovni přízemí se nachází kuchyňský kout, koupelna se sprchou a kompostovací toaletou, skládací okenní sedačka - která příležitostně slouží jako postel či gauč - a systém úložných polic. Žebřík pak vede nahoru do mezipatra na spaní, které je dostatečně prostorné pro jednu manželskou postel.
Konopí, respektive vlákna konopných rostlin spolu s pryskyřicí na bázi cukernatých látek, vyzískaných ze zemědělského odpadu, jsou tu jednak kvůli svým strukturním a tepelně-izolačním vlastnostem, ale také pro svou lehkost, usnadňující mobilitu. Výsledkem je materiál, který je recyklovatelný, nenáročný na údržbu a přitom principiálně udržitelný. Izolace z tuhého korku je pohledová. Volitelné řešení se týká elektrického systému, který může být buď ostrovní, anebo připojitelný k elektrické síti.
Common Knowledge chápe bydlení jako nezadatelné lidské právo, a zasazuje se o to, aby ho lidem pomohlo dosáhnout. Cenová dostupnost bydlení je pak stavěna na roveň udržitelnému přístupu k životu, napojení na komunitu, přístupu k přírodě. Ekologický stavební materiál tyto filozofie odráží. Není to mnoho, ale pro mnohé to může být to první bydlení, které si budou moci skutečně dovolit.
Údaje o projektu
Název projektu: | Tigín |
Typ projektu: | mikrodům, alternativní bydlení |
Architektonické studio: | Common Knowledge |
Lokalizace: | Dublin, Irsko |
Vedoucí projektu: | Harrison Gardner a Erin McClure |
Dodavatel materiálu: | Margent Farm |
Rok dokončení (finalizace): | 2022 |
Užitná plocha: | 20 m2 |
Klient: | The Tiny House Project |
Sdílet / hodnotit tento článek