REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kudy nejvíc uniká teplo a co s tím? Nechte si poradit od odborníka. Využijte konzultace zdarma

Po zdražení energií se pro většinu z nás stalo hlavním úkolem snížení nákladů na provoz domu. Zatímco ještě před dvěma lety byla elektrická energie, plyn a další paliva poměrně levná, v loňském roce se to radikálně změnilo. Energie zdražily a díky inflaci průběžně rostou i další položky rodinného rozpočtu. V těchto položkách se stává jednou z nejvýznamnějších úhrada za vytápění bytu nebo domu.
Zdroj: AdobeStock - ingo-bartussek
Zdroj: AdobeStock - ingo-bartussek

Jak hledat možnosti úspor?

Na hledání úspor je možné jít dvěma cestami. Tou první a nejsprávnější je obrátit se na odborníka. Můžete hledat odborníka ve svém okolí, na pracovišti, mezi známými, příbuznými, nebo dnes nejčastěji na internetu. Zde je nabídka nejširší. Stačí si zadat do nějakého internetového vyhledávače správně zvolené heslo a pak už jen vybírat z nabídky.

Problémem je rozsah nabídky, ze které máte vybrat toho pro Vás vhodného odborníka. Když např. do nejpoužívanějšíno vyhledávače Google zadáte jednoduchý dotaz „jak ušetřit za topení“ dostanete nabídku 1 030 000 odkazů. Některé jsou placené reklamy, jiné zase podvodné firmy, další pak již nefunkční webové stránky. Samozřejmě, že velká část jsou odkazy na užitečné informace a skutečné odborníky. Jak je ale poznat v té záplavě informací?

Konzultaci odborníka - energetického specialisty zdarma můžete využít díky dotované službě od MPO s názvem EKIS nebo mobilní M-EKIS popř. po internetu i-EKIS.

Druhou cestou je začít svojí jednoduchou, třeba i laickou úvahou. Co mohu letos udělat pro to, abych za vytápění platil příští rok méně. Před tím, než začneme uvažovat, jestli by nebylo dobré vyměnit ten váš (např. plynový) kotel za moderní tepelné čerpadlo, zkuste se zamyslet, jak můžete snížit to potřebné množství tepla na vytápění.

Nejprve menší opatření

  • Máme podkroví, které nevyužíváme, a strop nad vytápěným podlažím není dostatečně zateplený. Pak můžeme jednoduše položit tepelnou izolaci na podlahu půdy. Tloušťka izolace ať je nejméně 30 cm a tam kde potřebujeme chodit, uděláme pochůzné lávky z prken nebo OSB desek. Izolaci samozřejmě položíme i pod nimi.
  • Okna a dveře moc netěsní. Nadbytečná výměna vzduchu je vedle úniků tepla stropem další příčinou vysoké spotřeby energie na vytápění. Než zajistíme jejich výměnu, určitě se vyplatí pořídit do toho času kvalitní těsnění.
  • Dalším opatřením je snížení teploty ve vytápěných místnostech na takovou teplotu, která vytváří tepelnou pohodu. Jaká je to teplota je hodně individuální a závisí na celé řadě faktorů jako je např. teplota vnějších stěn, plocha teplota okenních skel, vlhkosti vzduchu, oblečení osob, výrazně pak druhu vykonávané činnosti. Podrobně to popisuje např. článek Tepelná pohoda a nepohoda. Nastavení zvolené teploty není často úplně jednoduché a závisí na druhu otopné soustavy. Může to být termostatický ventil u otopného tělesa. Nebo také správně nastavený (!) prostorový termostat, který ovládá elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, nebo oběhové čerpalo u akumulační nádrže ohřívané kotlem na dřevo, či pelety.
  • Hydraulické seřízení teplovodní otopné soustavy je relativně jednoduché, často opomíjené opatření. Zdánlivě nemá s úniky tepla nic společného. Velmi často ale neseřízená soustava ve výsledku vede k vyšším tepelným ztrátám, tedy větším únikům tepla. Jestliže některá otopná tělesa mají vinou nedostatečného průtoku otopné vody nižší tepelný výkon, pak pro dosažení požadované teploty v těchto místnostech se často přetápí ty místnosti, ve kterých je výkon těles jmenovitý, tedy dostatečný. Může tomu sice zabránit správně fungující termostatický ventil, ale ten je často otevřený „naplno“.

Nalepení reflexní Al folie za otopné těleso je jedno z často doporučovaných opatření, které naopak NEDOPORUČUJEME. Podle měření, provedených Ústavem techniky prostředí ČVUT v Praze, sice tato fólie nepatrně sníží únik tepla za tělesem, ale výrazně, až o 15% sníží tepelný výkon otopného tělesa. To ve svém důsledku vede k nutnosti zvýšení teploty otopné vody a snížení účinnosti kotle, nebo tepelného čerpadla.

Pomocí těchto jednoduchých opatření se dá poměrně rychle a levně dosáhnout dobrých výsledků. Nějaké zásadní úspory nákladů na vytápění ale čekat nemůžeme.

Komplexní opatření na výrazné omezení úniků tepla

Pokud ale chceme ušetřit za vytápění výrazněji, je nezbytné přikročit k nákladnějším opatřením. Před jejich realizací bych ale opravdu doporučil obrátit se na odborníka. Kromě problematického náhodného výběru pomocí internetového vyhledávače jsou ještě jiné možnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu spravuje a platí síť poradenských středisek EKIS. Zde je možno vyhledat poradenské středisko, které je nejblíže vašemu bydlišti a domluvit osobní konzultaci. Další možností je využití internetového poradenství i-EKIS

Zde můžete zadat konkrétní online, nebo vyhledat problém, který vás zajímá pomocí klíčových slov v rozsáhlé databázi odpovědí odborníků. Celá řada firem nabízí měření úniků tepla termokamerou. Měření odhalí nejen úniky tepla obvodových zdí, oken a dveří, ale může být vodítkem pro hydraulické seřízení otopné soustavy. Výsledkem tohoto měření je pak protokol s výsledky měření a souhrnem doporučení.

Na základě těchto doporučení a souhrnu dalších informací (např. z konzultace ve středisku EKIS) lze pak rozhodnout o rozsahu a pořadí komplexních opatření na úsporu nákladů na vytápění z následujících možností:

  • Výměna oken a dveří
  • Zateplení celé fasády nebo její části
  • Zateplení střechy
  • Zateplení podlahy v přízemí
  • Komplexní rekonstrukce topného systému včetně zdroje tepla

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia

Kdy je čas na výměnu starého plynového kotle za kondenzační kotel? Teď je ideální doba

Nechcete přecházet z plynu na tepelné čerpadlo, pelety, palivové dřevo, nebo jiné palivo? Takových majitelů rodinných domů je v naší republice hodně. Rozhodně to není špatné rozhodnutí. Ostatně i cena plynu postupně klesá. Část majitelů plynových kotlů ale stále používá ty běžné kotle. Kdy přejít na úspornější…

Zdroj: Fotolia.com - roman-milert

Výhody a nevýhody klasických zdrojů tepla pro vytápění domu

Zdroje tepla jsou zařízení, která se historicky vyvíjela od otevřeného ohniště až k dnešnímu tepelnému čerpadlu. Ale je otázkou, zda i do budoucna zůstane čerpadlo tím nejperspektivnějším zdrojem tepla pro vytápění. Je pravda, že v současné době je tím nejvyhledávanějším. Zkusme ale nahlédnout na výhody a nevýhody…

REKLAMA