Novinky, ceny, dodací lhůty nazačátku stavební sezóny ve vysílání JARO 2023
Stručně data
- 46 % stavebních společností aktivně hledá dodavatele materiálů i v zahraničí
- 80 % stavebních společností neskupuje materiál do zásoby
- 69 % stavebních společností nevyužívá, anebo ani nemá možnost využít alternativní stavební materiál
- 47 % dotázaných stavebních společností očekává větší využívání alternativních ekologických materiálů
Růst cen materiálu dále zpomalí, což se v současnosti už děje
Hlavním důvodem je postupná stabilizace výroby a dodávek nabízených materiálů a snižování nejistoty na straně výrobců stavebního materiálu, která byla vyvolána zejména doznívající energetickou krizí a válkou na Ukrajině.
Největší skupina dotázaných (32 %) se domnívá, že nominální nárůst cen materiálu v následujícím roce zpomalí pod hranici 10 %, což by mělo představovat srovnání s mírou inflace a vývojem celé ekonomiky. Pouze nízké procento dotázaných (9 %) se domnívá, že ceny materiálu budou ještě více akcelerovat, nebo bude minimálně pokračovat nárůst cen tempem, jaké můžeme vidět nyní. Další nižší procento dotázaných (7 %) očekává naopak pokles cen stavebních materiálů.
„Prudké zdražování, které jsme zaznamenali před rokem, zapříčinily geopolitické události, které nabouraly plynulost dodavatelských řetězců, ale také strach a nejistota z dalšího vývoje. Tyto faktory navedly ceny strmě vzhůru. Nyní si trh na novou realitu zvyká a ceny se na trhu pomalu stabilizují, v řadě významných položek ceny klesají, ale máme indikace, že na cenu platnou před rokem 2022 se většina materiálů již nevrátí,“ osvětluje Michal Vacek, výkonný ředitel CEEC Research.
Stavební společnosti neskupují stavební materiál do zásoby
Důvodů je hned několik. Jedním z nich je složitý odhad pořizovacích cen v budoucnu nebo nemožnost skladovat stavební materiál v takové míře, aby se to vyplatilo. Většina stavebních společností spoléhá na obnovení flexibility výrobců na trhu a uzavřené kontrakty s výrobci či dodavateli.
Téměř polovina stavebních společností aktivně hledá nabídky dodavatelů stavebních materiálů také v zahraničí, pokud je to možné. Současně ale firmy poukazují na to, že levnější dodávky materiálu ze zahraničí s sebou nesou mimo jiné riziko prodloužení doby dodávky materiálu.
Více než polovina stavebních společností nevyužívá alternativní stavební materiál
Kvalitních alternativ v případě zděných budov je málo, v některých případech nejsou žádné. Stavební společnosti tak zůstávají odkázány na materiály, které jsou na trhu v současné době stále nedostatkové nebo jejichž cena stále roste, což činí obtížnější optimalizaci nákladů při výstavbě. Nejčastěji využívané alternativní materiály na stavbách jsou dřevovláknité desky, OSB desky, korek či geopolymer. Stále větší uplatnění nacházejí recyklované materiály. Velké stavební firmy provozují vlastní recyklační dvory, kde jsou schopné zpracovat většinu stavebního odpadu a navrátit tak materiál nazpátek na stavbu.
Zájem o stavby z alternativních ekologických materiálů může mít větší potenciál pro soukromé investory spíše než pro veřejné zadavatele, kde při zadávání projektů panuje konzervativní přístup a větší nedůvěra k využívání recyklovaných materiálů.
„Nedostatek stavebních surovin na trhu můžeme zmírnit efektivním nakládáním s vybouraným materiálem a jeho opětovným použitím. Důležité v tomto budou veřejné zakázky na stavební práce, které budou co nejvyšší míru recyklace zohledňovat,“ komentuje Ivan Bartoš, místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR.
Zdroj. tisková zpráva o analýze Q1/2023 CEEC Research
Sdílet / hodnotit tento článek