REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Těžba štěrkopísku a stavebního kamene ve Zlínském kraji s otazníkem prohlubuje stavební surovinovou krizi

Stavební firmy, betonárny a výrobci betonových prefabrikátů se zde potýkají s kritickým nedostatkem štěrkopísku. Dovoz štěrkopísku ze Slovenska roste. Velmi podobná situace jako u štěrkopísků je ve Zlínském kraji i v oblasti stavebního kamene, který je nezbytnou surovinou do asfaltu, betonu i kolejových loží.
Zdroj: ceske-sterkopisky.cz
Zdroj: ceske-sterkopisky.cz

Stavební firmy, betonárny a výrobci betonových prefabrikátů se zde potýkají s kritickým nedostatkem štěrkopísku

Nejobtížnější je sehnat hrubé frakce od 4 do 32 milimetrů, které se používají jako plnivo do betonu. Protože v sousedních krajích mají těžaři plné ruce práce uspokojit poptávku pro regionální odběratele, Zlínský kraj se musí spoléhat na drahé dodávky ze zahraničí. V minulém roce tu vzrostl dovoz štěrkopísku ze Slovenska o 40 %. 

„Do Zlínského kraje ročně vozíme řádově statisíce tun štěrkopísku, což odpovídá produkci jedné střední pískovny. Nijak zvlášť nás to netěší, ale je to za dané situace to nejlepší ze špatných řešení. Jedinou alternativou je omezit výstavbu. A k tomu už částečně došlo před dvěma lety, když musel region krátkodobě přejít na přídělový systém. Ceny štěrkopísky dováženého přes hranice mohou být kvůli dopravě až dvojnásobné, ale pořád je to lepší než nemít nic,“ říká Petr Dušek, mluvčí společnosti České štěrkopísky.

Ve Zlínském kraji nedávno ukončili těžbu v několika významných ložiscích – Ostrožská Nová Ves, Police či Hustopeče nad Bečvou. Podle analýzy České geologické služby, Těžební unie a Sdružení pro výstavbu silnic se může v následujících letech situace ještě zhoršovat. Stávající ložiska mají velmi nízkou plošnou roztěženost, a pokud se nepodaří otevřít žádná nová, zůstanou na konci 20. let v regionu pouze tři aktivní pískovny, z nichž pouze dvě disponují zásobami nad 10 let.

Obavy místní obyvatel o zdroje pitné vody

„V tomto kontextu je nám velmi líto, že diskuze o našem záměru u Uherského Ostrohu se tak vzdálila věcné podstatě a seriózní argumentaci. Geologické průzkumy před deseti lety prokázaly, že ložisko vykazuje dostatečný objem velmi kvalitní suroviny s hrubou frakcí od 4 do 16 mm. Jde tedy přesně o materiál, který kraj potřebuje. Obavám místních obyvatel z ohrožení zdroje pitné vody sice rozumíme, na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že ložisko leží v dostatečné vzdálenosti od jímacích vrtů a že uvedené riziko se na našem území dosud nikdy nikde nenaplnilo,“ říká Petr Dušek, mluvčí společnosti České štěrkopísky.

Velmi podobná situace jako u štěrkopísků je ve Zlínském kraji i v oblasti stavebního kamene, který je nezbytnou surovinou do asfaltu, betonu i kolejových loží. Deficit kamenolomů problém ještě zhoršuje, protože neumožňuje náhradu štěrkopísků v oblastech, kde jsou tyto suroviny zaměnitelné. V důsledku se jak drcené, tak přírodní kamenivo vozí do Zlínského kraje z velkých vzdáleností a silnice a obce jsou zbytečně zatěžovány značným objemem kamionové dopravy. Zejména silnice první třídy od Zlína na Hodonín či Břeclav je kvůli tomu velmi přetížená.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: České štěrkopísky

Těžba štěropísku a zároveň postupná rekultivace

Přestože je pískovna Otradovice u Brandýsa nad Labem stále ve fázi intenzivní těžby štěrkopísku, některé její součásti již chytají punc atraktivní přírody. Těžební společnost České štěrkopísky letos předala Lesům České republiky třetí z plánovaných jezírek a jižní stráň o výměře cca tři hektary.

Suť, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Kameniva pro stavby bude nedostatek, řešením je recyklace betonu

Kameniva pro stavebnictví bude brzy nedostatek, řešením je recyklace betonu. Uvedly to velké stavební firmy. Aktuálně nedostatkem netrpí, většinou mají vlastní lomy. Jak ale upozorňují, od roku 1989 v Česku nebyla povolena žádná nová hornická činnost. Podle odhadu firmy Skanska do devíti let vyčerpá své zásoby více…

Zdroj: Fotolia.com - giadophoto

Nová krize na obzoru: Kdy dojdou zásoby písku?

Trojice nejčastěji spotřebovávaných přírodních zdrojů na světě? Vzduch, voda. A taky písek. S odhadem těžby 25 miliard tun ročně za sebou hravě zanechává štěrk a písek ropu, uhlí, vápenec nebo třeba fosfáty. Stačí se rozhlédnout kolem sebe: domy a silnice kolem nás se bez písku neobejdou. Což začíná být trochu…

Štěrkovna Náklo je útočištěm pro ohrožené druhy zvířat a rostlin

Štěrkovna Náklo je útočištěm pro ohrožené druhy zvířat a rostlin

Společnost CEMEX iniciovala přírodovědný průzkum v místě a okolí štěrkovny v Nákle v Olomouckém kraji. Odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO) sledovali vliv dobývacího prostoru a rekultivovaného území na flóru a faunu štěrkovny. Zjistili, že těžba štěrkopísku na pískovně Náklo vytváří druhově bohatý…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA