REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

EXPO 2025 bude mapovat společnost 5.0. Čím se pochlubí Česká republika?

V architektonické soutěži na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2025 vyhrála skleněná spirála od studia Apropos Architects. Kancelář generálního komisaře vede v současné době jednání, z něhož vzejde multioborový tým zajišťující celý projekt českého pavilonu včetně programu pro návštěvníky. Požádali jsme Ondřeje Sošku o rozhovor.
Zdroj: kancelář EXPO 2025

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. V Ósace by se měla prezentovat nejenom tím, co Japonci dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména aktuálními českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a novými talenty v oblasti vědy a umění. Rozpočet české účasti na EXPO 2025 počítá s částkou přibližně 500 milionů korun s tím, že vláda ČR schválila rozpočet ve výši 290,2 milionu korun na období 2023 až 2026. Další finanční krytí bude pocházet ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170 až 220 milionů korun.

Předpokládá se i širší zapojení do japonské vize nazvané Společnost 5.0., jenž bude jedním z témat světové výstavy. A jak vidí Japonci Společnost 5.0.? Podle zveřejněných prací je hlavním cílem zpříjemnit běžnému obyvatelstvu život pomocí umělé inteligence. Představuje nový model růstu od „informační“ k „superchytré“ společnosti, nabízející inteligentní řešení nejenom pro sociální problémy Japonska, ale předkládá komplexní způsob, jak dosáhnout trvale udržitelného rozvoje celé společnosti i samotné planety Země. Základní principiální změna je v tom, že vývoj již není orientován pouze na technické aspekty a na dosahování neustálého růstu zisku – do centra pozornosti se dostává člověk, celková kvalita života, klimatické, ekologické a bezpečnostní otázky. Vytipováno je sedmnáct cílových stavů, kterých má „superchytrá“ společnost dosáhnout (více informací ZDE).  

V čem se podle vás liší EXPO 2025 od předešlých ročníků? Je tam posíleno nějaké aktuální téma či přímo poselství? 

Každé EXPO má svou originální podobu, místo a náplň. Je to největší světová výstava, kterou lidstvo pořádá, s nejdelší dobou konání (6 měsíců) a největším počtem vystavujících zemí a návštěvníků z celého světa. Podobně jako olympijské hry spojují sportovce, je pro účastníky – tedy jednotlivé země – EXPO skvělou příležitostí ukázat to nejlepší, co v oblasti společenské, kulturní a obchodní mohou nabídnout. Pro návštěvníky je to pak jedinečná možnost navštívit celý svět na jednom místě, inspirovat se, objevovat i ochutnávat. V tomto duchu bude probíhat i EXPO 2025 v japonské Ósace. A čím bude opravdu speciální? Jednak tím, že se po 55 letech vrací do stejného města, byť na jiné místo. Navazuje na zcela mimořádnou první světovou výstavu v Japonsku v roce 1970, kdy výstaviště v Ósace představovalo svět technologické budoucnosti a vyspělosti budoucího světa a navštívilo jej přes 60 milionů lidí. Ósaka roku 2025 vidí budoucnost především v člověku, a proto je hlavním mottem Designing Future Society for our Lives. Život se prolíná všemi možnými tématy budoucí světové výstavy. Společnost 5.0, jak ji vidí Japonci, bude žít ve zcela jiném světě. Je proto důležité, aby to byl stále svět, kde je člověk na prvním místě, a veškeré technologie, včetně umělé inteligence, byly pouze nástrojem, který to podporuje.

Vizualizace EXPO 2025 Zdroj: kancelář EXPO 2025

Prezentace v Dubaji se nesla ve znamení vody a excelovala zde unikátní technologie SAWER z díly UCEEB při ČVUT Praha. Na čem stojí tentokrát koncept českého pavilonu? Budou zde opět zastoupeny vysoké školy a český výzkum?

Unikátní technologie S.A.W.E.R. v Dubaji (EXPO 2020) byla specifická právě pro výstavu v pouštní krajině a přinesla velké uznání českým vědcům. Tak jako v minulosti české pavilony, které dostávaly ocenění za exteriéry a expozice (např. Ósaka 1970) či umělecká vystoupení a vynálezy (Laterna Magika - Brusel 1958, Kinoautomat - Montreal 1967) a další. Je tedy rozhodně na co navazovat. Koncept českého národního pavilonu EXPO 2025 Ósaka se představí veřejnosti ještě v letošním roce, ale již teď můžeme prozradit, že bude originálním způsobem prezentovat naši zemi, jako zemi talentovaných a kreativních lidí v různých oborech života. Nedílnou součástí bude proto i spolupráce s českými vizionáři, vědci a umělci v nejrůznějších oblastech, včetně špičkových oblastí z akademického světa.

Laboratoř ticha v českém pavilonu na EXPO 2015 Miláno Zdroj: kancelář EXPO 2025

V minulosti býval stánek spíše "líhní" české kultury, scénografie a vědy a podílelo se na něm široké spektrum umělců. Vy jste tentokrát vsadili na mladé architekty. Kdo dále posílí jejich řady, kdo se dále představí (alespoň rámcově, pokud již víme)?

Co se týče sázky na mladé architekty, rád bych zdůraznil, že jejich práce oslovila především mezinárodní porotu. Ta byla zcela nezávislá, obsazená světově uznávanými odborníky z různých oblastí (například česko-britská architektka Eva Jiřičná, automobilový šéfdesignér Jozef Kabaň nebo Balázs Bognar, partner světově uznávaného architektonického studia Kengo Kuma & Associates) a zejména všechny návrhy hodnotila zcela anonymně. Nikdo z porotců nevěděl, kdo je za jednotlivými návrhy, zda se jedná o renomovaná studia či kanceláře, nebo mladé týmy, které se do takto významné soutěže přihlásily poprvé. Podmínky, které byly velmi náročné, měli všichni stejné. Byla to tedy naprosto férová, a po více než 20 letech otevřená, architektonická soutěž. Jednotliví členové poroty zodpovědně prostudovali všech 38 přijatých návrhů. Následně proběhla mnohahodinová diskuse a náročné diskuse jednotlivých členů. Pro jednotlivé oceněné  návrhy hlasovala naprostá většina porotců. Pomyslné rozdíly mezi jednotlivými oceněnými návrhy byly naprosto minimální a všechny považujeme za kvalitní. S oceněnými tvůrci jsme zahájili další jednání, abychom co nejdříve mohli uzavřít potřebnou smlouvu. Vynasnažíme se, aby se český národní pavilon zařadil v Ósace mezi ty nejúspěšnější. A toho lze dosáhnout jen úzkou spoluprací architektů, projektantů a designérů s dalšími kreativci a odborníky z různých oborů. Všichni ocenění autoři jsou si toho dobře vědomi a těší se na spolupráci se všemi, kteří k této spolupráci budou vybráni. Konkrétnější informace budeme zveřejňovat postupně.

vizualizace vítězných návrhů 1. místo_ Apropos Architects Zdroj: kancelář EXPO 2025

Jak velkou plochu zaujímá česká expozice, s kým sousedí a jak lze využít blízkost vodní hladiny?

Japonští organizátoři nám na základě předloženého konceptu Talent a kreativita pro život přidělili prestižní pozemek o rozloze téměř 1 000 m2, který se nachází v samotném centru dění – na křižovatce hlavního bulváru a promenády na nábřeží, hned vedle futuristického pavilonu Forging Lives od kreativního umělce Yoichiho Ochiaie. Z horního patra by měl být krásný výhled na vodní hladinu i tančící fontány. A to je pro velká výzva!

Technologicky je český pavilon poměrně složitý, je dostatek času na přípravu, kdy se začíná se stavbou a jak práce probíhají? 

Času je tolik, kolik zbývá do zahájení světové výstavy, která začíná 13. dubna 2025. Termín je tedy velmi náročný, ale nejsme pozadu oproti organizátorům, ani ostatním účastnickým zemím s vlastním pavilonem. Stavět by se mělo začít v příštím roce. Celý můj tým, všichni partneři, spolupracující odborníci a dodavatelé o náročném harmonogramu vědí a intenzivně pracují na tom, aby se pavilon podařilo postavit včas a otevřít před zahájením světové výstavy.

vizualizace vítězných návrhů - Speciální odměna poroty_Plus One Architects Zdroj: kancelář EXPO 2025

Jak je zajištěna statika tohoto objektu, nehrozí zde nějaké seizmické nebezpečí?

V Japonsku je třeba počítat s přírodními riziky, ať už seizmického původu, nebo například s tajfuny. Všichni účastníci, a český národní pavilon není výjimkou, musí splňovat japonské stavební předpisy, které s těmito možnostmi počítají. V tomto bodě nejsou kompromisy možné a národní pavilon bude odpovídat regulím pořadatelské země.

Který pavilon z dílny jiných států byste ocenil (pokud jste viděl ty letošní, případně v jiných letech)?

Je mnoho pavilonů z minulosti, které patřily ke skvostům architektury (viz obrazová příloha). A je i mnoho takových, které dokázaly zaujmout návštěvníky interiérem a bohatým programem. My si pochopitelně přejeme, aby český národní pavilon, dokázal obojí – zaujmout stavbou (a proto se nám výběr poroty líbí), ale i vnitřní expozicí a programy pro návštěvníky. No a samozřejmě i českou pohostinností. Organizátoři očekávají, že přibližně  85 % z předpokládaných téměř 30 milionů návštěvníků budou Japonci, a tomu také částečně přizpůsobujeme celkové pojetí národní prezentace. Konkurence v podobě dalších 150 zemí světa bude pochopitelně obrovská. Jednotlivé státy v těchto týdnech začínají své pavilony postupně představovat – své pavilony ukázaly země, jako například Švýcarsko, Brazílie nebo Polsko. Ale jenom z vizualizací hodnotit nelze. Teprve za dva roky se v Ósace naživo projeví kvalita jednotlivých projektů a věřím, že Česko obstojí.

vizualizace vítězných návrhů - Speciální odměna poroty_Plus One Architects Zdroj: kancelář EXPO 2025

Jak se mění výstavní expozice v průběhu let a co byste označil za současný trend?

Všeobecné světové výstavy EXPO vznikly jako místo, kde se představovaly inovace a výdobytky průmyslové revoluce. Za více než 170 let, kdy se tyto akce konají, se svět zásadně změnil a zrychlil. A stejně se změnilo i pojetí výstav. Dnes se jedná o největší světovou kulturně-byznysovou platformou, podporující rozvoj mezinárodní spolupráce i značky účastnické země. Příští světová výstava se ještě víc než kdy dřív zaměří na člověka a na společnost, ve které žijeme. A na společnost, ve které žít budeme. Je zřejmé, že se nacházíme v náročné době plné nových sociálních výzev a geopolitických změn. Na jedné straně narůstají ekonomické rozdíly, vznikají nové společenské, a dokonce i ozbrojené konflikty. Na straně druhé nám enormní rychlost inovací a vývoje dává nové technologie, včetně umělé inteligence a biotechnologií, jež do lidských životů přinášejí a nadále budou přinášet nebývalé změny. Cílem je tedy přimět návštěvníky zamyslet se nejen nad tím, jak bychom chtěli žít v budoucnosti, ale také nad tím, jaké individuální možnosti každý máme, abychom co nejvíce rozvinuli svůj osobní potenciál. My chceme při řešení těchto výzev nabídnout světu to nejlepší, co máme – tedy český talent a kreativitu, což je ostatně tématem i české účasti na EXPO 2025.

Děkuji za rozhovor

Ondřej Soška Zdroj: kancelář EXPO 2025

Ondřej Soška

Generální komisař české účasti na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Má více než 15 let praxe v tvorbě firemních strategií. Mezi lety 2011 až 2015 řídil největší zahraniční pobočku sklářské společnosti Preciosa Lighting. V roce 2014 spoluzakládal sdružení českých firem, podnikatelů a manažerů Czech Business Council v Dubaji. V roce 2022 zvítězil jeho koncepční návrh s názvem Talent a kreativita pro život ve výběrovém řízení Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV ČR) pro EXPO 2025.

Více informací naleznete na webových stránkách české účasti na světové výstavě EXPO 2025. Noviny lze průběžně sledovat také na Twitteru a LinkedIn.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Česká republika na EXPO 2015

Foto: Kancelář generálního komisaře EXPO 2025, Česká centra

Jak se staví český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace

Generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška komentuje prostřednictvím svého zápisníku několik podzimních dnů na stavbě českého národního pavilonu. Výstavba běží podle stanoveného harmonogramu a již nyní je co obdivovat. Podívejte se s námi v komentované fotogalerii. Brány světové výstavy…

Zdroj: UCEEB

Český vynález: Zařízení na výrobu vody ze vzduchu je v ostrém provozu v poušti

Zařízení vědců z buštěhradského univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB), které vyrábí vodu ze vzduchu, vstoupilo ve Spojených arabských emirátech do ostrého provozu. Testování v tamějších podmínkách potrvá šest měsíců, vyhodnocení provozu budou mít vědci k dispozici na konci roku, řekl to…

ROZHOVOR: Pavilon České republiky pro EXPO 2020 bude vyrábět vodu ze vzduchu

ROZHOVOR: Pavilon České republiky pro EXPO 2020 bude vyrábět vodu ze vzduchu

Česká republika už ví, jak bude vypadat jejich pavilon na EXPO 2020 v Dubaji. Autory návrhu pavilonu jsou architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl, zakladatelé tvůrčího studia R/FRM a architektonického ateliéru Formosa AA. Oba autoři jsou doktorandy na Fakultě architektury ČVUT. Díky tomu je jejich práce propojena s…

český pavilon

Vláda bude rozhodovat o účasti ČR na výstavě Expo v Astaně

Vláda bude příští týden rozhodovat o účasti Česka na výstavě Expo v kazašské Astaně. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které má odpovědnost za realizaci převzít, zatím počítá s pavilonem o rozloze 320 metrů čtverečních. Rozpočet má dosáhnout 98 milionů korun.

Nenechte si ujít užitečné informace ze světa stavebnictví

Nenechte si ujít užitečné informace ze světa stavebnictví

Stavíte rodinný dům? Rekonstruujete byt? Řešíte majetkové problémy se sousedem? Hledáte informace o dotacích na stavbu? Potřebujete inspiraci pro váš interiér? Na ESTAV.cz radí odborníci z praxe. Nenechte si utéct jejich články.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA