Přední evropský výrobce prken z kompozitu dřeva a polymeru, česká společnost WPC – Woodplastic, dodává své produkty do více než 30 zemí celého světa. Každý den opustí výrobní linky závodu na šest kilometrů prken různých profilů, povrchů a barevných odstínů. Hlavním předpokladem pro jejich atraktivní design a maximální užitné vlastnosti je vedle technologie výroby především patentované složení kompozitní směsi.
Dřevo, které společnost k výrobě svých prken používá, má certifikaci PEFC. Ta vyžaduje, aby všichni, kdo s ním od počátku do konce pracují, bezpodmínečně dodržovali stanovená pravidla, která zavazují k odpovědnému a udržitelnému hospodaření s lesy. Počínaje jejich vlastníky přes těžaře, pily, dodavatele, truhláře až po zpracovatele zbytků.
Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic
Prkna z Bukovan jsou zdravotně nezávadná
V případě materiálu používaného k výrobě terasových prken WPC – Woodplastic jde nejčastěji o zbytky měkkého dřeva z udržitelně pěstovaných německých lesů, o odřezky, které by jinak skončily jako odpadové řezivo určené k vytápění. Čistá dřevní moučka se míchá v poměru 60:40 s granulemi vysokohustotního polyethylenu tuzemské výroby. Mimochodem, jde o stejný typ polymeru, jaký se používá ve zdravotnictví či gastronomii.
Finální směs připravená ke zpracování formou extruze obsahuje vedle dřeva a polyethylenu HDPE ještě další přísady, jako jsou lubrikanty, pryskyřice, barviva či mastek – vše na čistě ekologické bázi. Do výroby kompozitních prken ve středočeských Bukovanech tedy nevstupuje nic, co by mohlo představovat riziko pro životní prostředí. I díky tomu mají tyto produkty stejnou certifikaci jako například dětské hračky.
Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic
Kvalitní WPC je ideálním materiálem pro venkovní realizace
Velkou výhodou výrobků z dřevěného kompozitu je jejich odolnost. Díky kompozitu jsou prkna mnohem odolnější než čistě dřevěná, a dokážou tak nahradit i produkty z tropických dřevin. Nespornou předností je i jejich snadná péče. Řada lidí, kteří už klasické dřevo v exteriéru měli a mají zkušenosti s jeho údržbou, tíhnou postupem času ke kompozitu.
Další výhodou kompozitního materiálu je skutečnost, že se při správném návrhu hodí k jakékoli stavbě a dokáže se přizpůsobit různorodému prostředí. Jeho použití je vhodné nejen u rodinných domů a soukromých objektů, ale také v případě veřejných prostor, ať už se jedná o nábřeží, dětská hřiště, lavičky či například obklady budov.
Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic
Kompozitní terasa vyjde levněji než dřevěná
V čem naopak vidí většina zájemců o pořízení terasy jednu z hlavních předností klasického dřeva, je pořizovací cena. Ta je v porovnání s kompozitními prkny na první pohled výrazně lákavější. Odborníci však upozorňují, že při výběru materiálu terasy je třeba do kalkulace započítat vedle pořizovací ceny i náklady na údržbu. A pokud si jako předpokládanou minimální životnost terasy určíme horizont 30 let, ke vstupním nákladům musíme připočítat i náklady za 30 let údržby.
František Horký, specialista na návrhy a montáže teras z firmy Stolárna Kunovice, to upřesňuje: „Podle mých zkušeností se při cenách nátěrových hmot a materiálu, které jsou nutné pro průběžné ošetření a opravy dřevěné terasy, srovná cenový rozdíl mezi dřevěnou a kvalitní kompozitní terasou zhruba do tří let.“ Terasu z kvalitního kompozitu totiž není třeba přehnaně opečovávat, jakkoli natírat, impregnovat či brousit. Stačí sem tam vymést nečistoty ze spár a prkna opláchnout čistou vodou, mastnotu nebo šmouhy od trávy umýt saponátem.
Sdílet / hodnotit tento článek