Salon dřevostaveb založili v roce 2005 architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček. Dodnes je hlavním organizátorem jejich architektonická kancelář Prodesi/Domesi. Těžištěm projektu lze nazvat výběrovou výstavu realizovaných dřevostaveb a publikaci nazvanou Ročenka dřevostaveb, představující všechny stavby prezentované na výstavě. Do roku 2018 byl Salon doprovodnou akcí veletrhu dřevostaveb, od roku 2019 se osamostatnil a rozšířil téma moderní architektury ze dřeva o prezentaci moderních a ekologických materiálů, technologií a odpovědného životního stylu.
Festival, který boří staré mýty
Organizátoři hlásí, že letošní festival má za sebou úvodní dny plné přednášek zahraničních architektů, jako byl například Helmut Dietrich z Rakouska, autor rezidenční čtvrti ve francouzském městě Toulouse, nebo Reiulf Ramstadt, jehož studio v Norsku postavilo unikátní Romsdal Folk Museum. Oba projekty jsou bezesporu velkou inspirací pro české architekty, stavitele a investory. Jedná se o stavby velkého rozsahu a jejich hlavním stavebním materiálem je dřevo. Boří tak mylnou představu, že velké budovy nelze z tohoto přírodního materiálu vůbec stavět.
„Mnohé z postulátů pro regulaci výstavby, zejména protipožární opatření, neodpovídají současnému stupni poznání a odkazují na poznatky z dob již dříve uplynulých,“ zaznívá unisono na každé přednášce s odkazem na zahraniční stavby, které by v tuzemsku nemohly být nikdy postaveny. Na stejné téma během úvodního dne v centru CAMP v Praze hovořil český architekt a autor knihy Dřevo! Matyáš Cigler či zakladatel Salonu dřevostaveb Pavel Horák. „Masivnost a high-tech zpracování konstrukce jistě rozptýlí obavy každého, kdo by mohl mít pochybnosti o vhodnosti dřeva ke stavbám rozsáhlejších projektů administrativních budov či vyšších bytových domů,“ dodávají k výše uvedenému tématu.
Zdroj: Salon dřevostaveb, Prodesi/Domesi
Program pokračuje výstavou nejlepších dřevostaveb
20. dubna se v proskleném sále v přízemí Nové scény při piazzettě Národního divadla uskutečnil Den dřevěné architektury. V jeho rámci si publikum vyslechlo prezentace nejzajímavějších staveb ze dřeva z poslední doby od českých a slovenských architektů. Během této akce měli návštěvníci možnost seznámit se též s novinkami v technologiích a materiálech.
„Věřím, že se nám povedlo odbornou i laickou veřejnost podpořit v tom, že používat dřevo coby ekologický přírodní materiál ve stavebnictví, je správné rozhodnutí. To je ostatně cílem celého Salonu dřevostaveb,“ podotýká Pavel Horák.
Zdroj: Salon dřevostaveb, Prodesi/Domesi
Ve stejný den u Národního divadla začala venkovní výstava instalovaná na výrazné dřevěné konstrukci, která prezentuje to nejlepší, co se poslední rok v oblasti dřevostaveb urodilo. Podle slov organizátorů má informovat o aktuálních trendech, ukázat, co všechno je možné ze dřeva postavit a inspirovat všechny zúčastněné, včetně těch, kteří dřevostavbu teprve zvažují. Výstavu bude možné navštívit do 17. května. Osmatřicet vystavených dřevostaveb představuje rovněž tradiční Ročenka dřevěné architektury 2023, jejíž křest zakončil Den dřevěné architektury.
Sdílet / hodnotit tento článek