„Dotační prázdniny se týkají pouze příjmu žádostí v Nové zelené úsporám, nedotknou se nijak NZÚ Light či kotlíkových dotací a ani zpracování, schvalování a proplácení již podaných žádostí v NZÚ,“ ubezpečuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a dodává: „Zájemci o dotace mohou využít letní měsíce k přípravě svých projektů podle nových podmínek, které jsou již nyní zveřejněné na webu programu.“
„Máme za sebou historicky nejúspěšnější období Nové zelené úsporám. Od října 2021 si o některou z dotací řeklo 168 tisíc žadatelů, kteří si v souhrnu požádali o dotaci 37 miliard korun. Přijali jsme více než 117 tisíc žádostí o podporu realizace domácí fotovoltaické elektrárny a téměř 30 tisíc žádostí o instalaci tepelného čerpadla,“ informuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Zejména minulý rok, poznamenaný válkou na Ukrajině a energetickou krizí přinesl výrazný postupný růst zájmu o opatření, snižující účty za energie. „Co do počtu přijatých žádostí byl bezpochyby rekordní letošní rok, kdy jsme za pouhých šest měsíců přijali prakticky polovinu z celkového počtu žádostí,“ doplňuje Petr Hladík.
Zdroj: Aktuální data za NZÚ
Ve většině oblastí podpory zůstávají podmínky poskytování dotací od září stejné, nebo jsou ještě výhodnější. Nabídka podporovaných oblastí se rozšíří o výměnu starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo, významně se navýší podpora zateplení i dalších úsporných opatření. Zjednoduší se také požadavky na proces vyřízení žádosti a to tím, že odpadne povinnost předkládat faktury a ve většině případů i projektovou dokumentaci. Žadatelé nemusí mít obavy, pokud nestihli svou žádost podat. Léto mohou využít na přípravu nebo realizaci svého projektu a o dotaci požádat zpětně v září. Podpořena budou úsporná opatření realizovaná po 1. lednu 2021.
Přechod Nové zelené úsporám pod program HOUSEnerg Modernizačního fondu zajistí dlouhodobé financování energetických úspor v rezidenčním bydlení.
„Díky prostředkům z Modernizačního fondu budeme moci v nové etapě programu podpořit více domácností. Více se budeme zaměřovat na oblast renovací rodinných i bytových domů. Podmínky jsme nastavili tak, aby realizace úsporných opatření byly dostupné i pro ty, kteří na ně dosud nedosáhli. Finanční zdroje pocházejí z výnosu emisních povolenek, takže nezatěžují státní rozpočet,“ uzavírá ministr Hladík.
Sdílet / hodnotit tento článek