REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Úzký pozemek nebyl problém, ale příležitost. Vznikl dům, jehož předností je kompaktnost a flexibilita. Sbírá architektonická ocenění

Architektura má přicházet s atraktivními návrhy a kreativními řešeními. To si polský architekt Bogusław Barnaś bere k srdci. A na projektu rodinného domu mu dávají za pravdu i mnohá ocenění. Cenu SARP získal tento rodinný dům za flexibilitu.
Foto: Piotr Krajewski

Začneme trochu ze široka, a to u SARP. Čtveřice písmen akronymu totiž značí Cenu asociace polských architektů, a v současnosti jde asi o nejvýznamnější ocenění, které lze u našich sousedů na severu dobrou architektonickou praxí vydobýt. Za SARP stojí šedesátiletá reputace, a protože vždy hodnotí projekty s jednoročním odstupem od realizace, nemá sklony ke zbytečnému senzacionalismu.

V Polsku totiž ještě pořád věří, že s kvalitou se pojí i střídmost. A tu vnitřně i navenek – mile neotřelým způsobem – odráží i poslední projekt BXB Studio architekta Bogusław Barnaśe. Jeho tzv. Microtenement House, tedy volně přeloženo Mikro-nájemní dům, si SARP odnesl proto, že názorně dokládá jak i stavební situací neoptimální, náročný a úzký pozemek nebo omezená stavební plocha, nejsou překážkou pro vytvoření atraktivního, funkčního a flexibilního prostoru.

Foto: Piotr Krajewski

Malý dům, velké příležitosti

Pochvala ve formě SARP, kterou si 12. května 2023 v paláci Zamoyski ve Varšavě Barnaś přebral, je současně oceněním „příležitosti“ kterou svou realizací nabízí. Realizovaný projekt totiž neskrývá ambice stát se investičním nástrojem. V různých dispozicích totiž může být podle základní formy usazen na nejrůznějších místech, v nejrůznějších konfiguracích. A dokáže tak (relativně) nenáročně zhodnotit i pozemky, které se jeví být bez většího potenciálu.

Od Microtenement House se sice nedají očekávat zázraky – jeho zastavěná plocha činí sedmdesát metrů čtverečních – ale přesto je přináší. Ve své první realizaci je usazen na výrazně úzkém a těsném pozemku, obklopeném ze stran obytnými budovami, městskou ulicí. Je vmáčknutý do prostoru, kde by se dala spíše očekávat garáž. A přesto si tu hoví, sahá do výše druhého podlaží a přitom nikterak nenarušuje ani stromy, které rostou vedle něj. Je to objekt, který se sem doslova vtlačil. A přesto nepůsobí dojmem vetřelce.

Foto: Piotr Krajewski

Charakteristickým rysem této budovy je (podle architekta) její flexibilita a vysoká míra přizpůsobivosti. Tyto vlastnosti tu reprezentuje nejen navenek „dynamická a inovativní“ fasáda, ale především inteligentní funkční uspořádání zevnitř.

Tři konfigurace, možností nekonečně

Microtenement House je tu od toho, aby se přizpůsoboval svým obyvatelům. A chápe, svou flexibilní povahou, že se potřeby uživatel mohou měnit a vyvíjet. Takže navzdory svému malému měřítku dokáže tato budova pojmout hned několik různých funkčních variant, aniž by bylo nutné dodatečnými úpravami ohrožovat nosnou konstrukci. Do té se už po dokončení zasahuje jen minimálně a změny se tu odehrávají uvnitř.

Foto: Piotr Krajewski

BXB Studio rozpracovalo tři základní varianty dispozičních řešení, byť i sám Barnaś připouští, že výčet to není definitivní. V první sestavě funguje jako rodinný dům, druhá je o dvou samostatných apartmánech (2x 60 metrů čtverečních) a třetí jako čtyřpokojová studiová jednotka (4x 30 metrů čtverečních). Kombinace se skutečně neomezují jen na tuto trojici, a lákavě může působit třeba dvouúrovňový obytný dům s kanceláří v přízemí, nebo dispozice se dvěma mikrobytovými jednotkami na jedné úrovni a větším bytem na druhé.

Přízemí může kromě garáže nebo komerčního prostoru sloužit také jako dobře osvětlený sklepní prostor. Ve stávající (oceněné) realizaci na předměstí Krakova funguje objekt jako mikro-nájemní komplex pěti jednotek, jehož součástí je výrazně prosklený komerční prostor orientovaný do ulice.

Foto: Piotr Krajewski

Jakmile se někam přichomýtne předpona „mikro“, čpí z toho nucená skromnost a minimalismus. S ničím takovým se ale u Microtenement House neshledáme. Už zvenku působí docela velkolepě. Charakteristickým prvkem této budovy je pečlivě a inovativně uspořádané zdivo, které vymezuje uliční fasády a vytváří překvapivé světelné a stínové efekty, které se mění s úhlem dopadu slunečního světla.

Puristickou zjednodušenou formu mikro činžovního domu dotváří plechová střecha, přičemž ze stejného materiálu jsou i okenní rámy a zábradlí korunující betonová schodiště a balkony. Z mála tu vzniká hodně, a není to ošizené. Dům místu sluší a architekt si cenu SARP zasloužil. Je jen otázkou, jestli se v dohledné době shledáme i s  realizacemi dalších z možných variant.

Foto: Piotr Krajewski

Údaje o projektu

Název projektu: Microtenement House
Typ projektu: rodinný dům, stavba oceněná SARP
Architektonické studio: BXB studio Bogusław Barnaś
Lokalizace: Krakov, Polsko
Vedoucí architekt: Bogusław Barnaś
Projektový tým: Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska, Urszula Furmanik, Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Kinga Żuk, Marzia Tocca, Paula Wróblewska, Maros Mitro, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Miquel Alberto, Raquel Astasio Luna
Klient: soukromá osoba
Zastavěná plocha: 70 m2
(využitelná) Užitná plocha: 176 m2
Zahájení projektové fáze: 2016
Rok dokončení (finalizace): 2022

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:  Julian Weyer

Cihla, kámen, dřevo. Základními materiály vyjádřili architekti při stavbě vily vše potřebné

Některé věci se nemění. Třeba to, že pálená cihla, přírodní kámen a dubové dřevo představují známku solidní jistoty, a k tradiční dánské architektuře neodlučně patří. Dílem proto, že charakterem nestárnou, a jejich univerzální povaha dokáže pořád dodat patřičné vyznění útulné pohody všem rodinným domům, byť se možná…

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Przemyslaw Turlej

Novostavba rodinného domu ze starých cihel

Jaký má význam má fasáda novostavby, zbudovaná z cihel dvě století staré stodoly? Není to jen o recyklaci materiálu, ale hlavně o atmosféře. A tu rodinný dům z Poznaně opravdu má. Staré cihlové zdivo zpracovali do nové formy. Tvoří originální tvář domu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA