Klíčovým komponentem v tomto směru je perlátor. Ten zajišťuje regulaci průtoku vody, zároveň u některých typů baterií díky němu lze modifikovat také směr proudu. Zároveň míchá vzduch s vodou, čímž proud vody zjemní a zároveň sníží průtok. Ten se dá regulovat typem použitého perlátoru, např. u baterie Mio-N v rozsahu 1,14–5,7 l/min, což je potřebné například pro použití v projektech s požadavkem na deklarovanou úsporu spotřeby vody. U starších baterií bez použití úsporného perlátoru byl průtok vody kolem 12 litrů za minutu. Značkové baterie jsou vybaveny perlátory, jež jsou vyrobeny z materiálu odolného proti usazování vodního kamene. Umyvadlová baterie Mio-N a Cubito-N od značky JIKA disponuje perlátorem, u kterého můžete prstem snadno nastavit směr proudu vody.
Studený start
Umyvadlové baterie značky LAUFEN, JIKA i ROCA nabízejí funkci Cold Start, která zajišťuje spuštění pouze studené vody při použití ovládací páky standardně v poloze na středu. Pro spuštění teplé vody je třeba nastavit páku vlevo. Čím více vlevo je páka, tím teplejší je tekoucí voda. Což znamená, že při krátkém oplachu rukou šetříme energii na přípravu teplé vody, která v případě běžné baterie stačí stejně dotéct pouze do přívodních trubek a ne k uživateli.
Keramické jádro kartuše
Kartuše je další důležitý komponent. U nové baterie je dobré si vždy ověřit, z jakého materiálu je vyrobena. Keramická kartuše je zárukou kvality, zcela přesného nastavení vody a dlouhověkosti. Neusazuje s v ní vodní kámen, a i proto je na keramické kartuše poskytována delší záruka, u značek LAUFEN, JIKA a ROCA je to 5 let. Vždy je ale potřeba myslet také na ochranu před zanesením hrubými nečistotami (písek, rez, apod.), které se do baterie mohou dostat z hlavního potrubí. Proto je důležité ideálně používat také domovní filtr na hrubé nečistoty, nebo alespoň rohové ventily s filtry.
Termostatická, nebo páková?
Zodpovězení této otázky je poměrně zásadní na cestě za výběrem vhodné vodovodní baterie. Termostatická varianta totiž nabízí mnoho uživatelských výhod. První z nich je jejich rychlost a přesnost při nastavení teploty vody. Vysoce kvalitní termostatický ventil totiž zajistí dodávku smíchané vody v požadované teplotě v řádu sekund. I u termostatů je kladen důraz na úsporu vody, a tak je u baterií LAUFEN, JIKA a ROCA díky tlačítku možné rozeznat, že je nastaveno 50 % průtoku. Pro nastavení vyššího množství vody je třeba tlačítko stisknout. Bezpečnost je dalším důležitým faktorem, a tak jsou baterie s termostatem vybaveny i tlačítkem zamezujícím nastavení teploty na více než tělu příjemných 38 °C. Vyšší teplota vody je možná až po stisknutí tlačítka. Chytré termostaty zajišťují stálou teplotu nastavené vody i v případě, kdy na přívodu kolísá tlak studené nebo teplé vody. Je to z důvodu ochrany proti opaření, obzvláště v případě používání dětmi. Termostatické baterie mohou být i podomítkové, ty nabízejí kromě zmíněných výhod i benefit v podobě úspory místa a minimalistického vzhledu.
Podomítkové boxy
Když už je řeč o podomítkových bateriích, jsou z hlediska budoucí změny designu baterie nejvhodnějším řešením podomítkové boxy. Díky nim je možné v budoucnu vyměnit nejen vrchní sadu baterie, ale i zcela změnit typ, například z pákové baterie na baterii termostatickou.A525869403 RocaBox A5A0B96C00 Naia Podomítková vanová-sprchová baterie. Zdroj: LAUFEN CZ s.r.o.
U podomítkového tělesa Simibox od značky LAUFEN lze také během kompletace baterie prohodit přívod teplé a studené vody nebo spodní a horní výtok v případě, že se při instalaci stala chyba v připojení. Zvláště u termostatických baterií je toto klíčový benefit, protože na tom závisí jejich funkčnost. Proto se investice do Simiboxu rozhodně vyplatí. Simibox navíc nabízí systém instalace do všech typů zdí a lehkých příček, jaký na trhu existuje.
PVD povrchová úprava
Dlouhou dobu byly standardem baterie v chromovém provedení. V posledních letech se výrazně začaly prosazovat vodovodní baterie v různých barevných variantách. Pro prostředí koupelny je důležité, aby byl povrch velmi odolný, čehož zárukou chromovaný povrch je. Nabízet baterie v barvách nám nyní umožňují povrchy PVD. U PVD povrchu jde o to, že ve vakuu se z pevné látky odpaří mikročástečky, které se pod vysokým tlakem nanáší na syrový materiál. Tyto částečky se pak spojí přímo s vrstvou, na kterou jsou aplikovány, a díky tomu perfektně pokryjí požadovaný povrch. Nejedná se tedy nástřik či práškovou barvu, v případě PVD je barva součástí kovu. To zajišťuje, že se povrchová úprava nebude loupat. PVD povrch je velmi tvrdý, odolný vůči korozi, oděru a vysokým teplotám. Co je důležité – tato PVD vrstva se nanáší na již hotovou, chromovanou baterii. Značka LAUFEN nabízí vodovodní baterie a příslušenství v barvách titan černý mat, inox kartáčovaná ocel, zlatorůžová, zlatá lesklá a zlatá matná.
Podívat se nejen na baterie z produkce společnosti Laufen CZ se můžete v LAUFEN space Prague na náměstí I. P. Pavlova v Praze, kde je možné širokou nabídku baterií vidět a vyzkoušet, jak fungují a zjistit potřebné technické detaily.
Sdílet / hodnotit tento článek