I když se to na první pohled nemusí zdát, člověk v běžném provozu domácnosti vyprodukuje velké množství páry a vlhkosti. Nejvíce sušením prádla, vařením či koupáním. Kromě kvalitních oken je proto vhodné mít i správně izolované podkroví. Difuzní fólie je důležitá i z hlediska kondenzace vodní páry v izolaci, kde napomáhá ke správnému vypařování ven z domu.
Ve většině případů se dávají difuzní fólie pod skládané střešní krytiny, aby zvýšily její odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. To znamená, že zabraňuji proniknutí srážek, které se dostanou pod krytinu při silných bouřkách nebo ve formě prachového sněhu. Namísto toho voda stéká po fólii přes okapničku mimo obrys budovy.
Investorům ve Wienerbergeru radíme na difuzní fólii nešetřit a vybrat tu správnou podle takzvané třídy těsnosti DHV, která by měla být uvedena v návrhu střechy, nebo by ji měl určit pokrývač. Jaký zvolit typ, se stanoví podle několika požadavků. Jedním z nich je sklon střechy, který se dá určit i podle typu drážek na střešní tašce. Následně je důležité zohlednit zvýšené požadavky na střechu, což jsou místo stavby, členitost, konstrukce a další aspekty. Na základě nich se poté přiřadí vhodný typ fólie. Existuje totiž několik typů, rozdělených například podle způsobu výroby. Každý výrobce by měl také na webových stránkách zveřejnit tabulku s přiřazenými výrobky z řad fólií, které se v dané třídě těsnosti dají použít.
Nejčastěji chyby, kterých se investoři dopouštějí, je opomenutí požadavků. Některé firmy se řídí například pouze sklonem střechy a to je chyba. Na střechu je nutné se dívat jako na celek. Každá je originál, mělo by se k ní tak i přistupovat. Další chybou je i nahrazování kvalitních fólií od ověřených značek levnými variantami s neuvedeným výrobcem. To se pak může investorům vymstít, protože jediná oprava nebo výměna difuzní fólie, je stavba celé střechy od znovu. Kvalita fólie se pozná podle uvedení kvalitativní třídy fólie (UDB-A nebo USB-A), pokud je uvedena, není se čeho bát. V opačném případě bych volil raději ověřené výrobce.
Občas se můžeme setkat i s laickým termínem kontaktní fólie, který ale není zcela přesný. A to z toho důvodu, že z 99 procent už jsou v podstatě všechny fólie kontaktní, protože se dotýkají tepelné izolace, popřípadě bednění. Odborný název je fólie na dvouplášťové střechy, bedněné nebo nebedněné.
Sdílet / hodnotit tento článek