REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

S pálenými taškami od Tondachu se nemusíte obávat nepředvídatelného počasí. Hravě zvládnou kroupy i silný vítr

Jedním z nejnebezpečnějších přírodních jevů jsou bouřky s krupobitím. Ročně je na našem území evidováno asi 12 dní s kroupami o průměru větším než 2 centimetry, které se mohou podepsat na kapotách aut a mohly by také výrazně poškodit střechu. S pálenými taškami Tondach se však krupobití obávat nemusíte. Krytina totiž prošla zkouškou, která prokázala její odolnost vůči vnějším vlivům počasí.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Kroupy v Česku běžně dosahují průměru 2 centimetrů, výjimečně až 5 centimetrů. Vědomi si všech rizik spojených s krupobitím se v Tondachu před pár lety rozhodli provést přísné testování střešních tašek, které mělo simulovat nápor krup na krytinu. Přesto, že normou toto testování není stanoveno, značka Tondach od Wienerbergeru si zakládá na důvěře a kvalitě produktů, a proto nechtěli nechat náhodě ani tuto skutečnost. „Testování proběhlo ve specializované laboratoři IBS v rakouském Linci se střešními taškami Contiton 12 a Planoton 11. Střešní krytina čelila náporu ledových krup, které na tašku ostřelovalo vzduchové dělo. Zkoušeli jsme různé velikosti krup, od těch nejmenších až po největší. Tašky jsme umístili ve třech řadách na posuvnou konstrukci, díky čemuž šlo měnit místo dopadu kroupy. Po každé ráně jsme místo dopadu označili, uvedli číslo a průměr kroupy,” komentuje průběh testování produktový manažer společnosti Wienerberger, Hynek Stančík.

Jako první byla zkoušena pálená střešní taška Contiton 12, která bez problémů vydržela nápor krup o velikosti 3 cm v jakémkoliv místě dopadu. Při běžném krupobití je tak zcela odolná a bezpečná.

Druhou zkoušenou byla oblíbená plochá pálená střešní taška Planoton 11. „Tuto tašku jsme rovnou vystavili větším kroupám o průměru 4 cm. Po provedení testu byl její povrch prakticky netknutý, její funkčnost a vzhled nebyly nijak narušeny. Zkusili jsme tedy kroupu o velikosti 5 cm, která na tašku dopadala v rychlosti 110 km/h, což už je značná zátěž. Na jejím povrchu se objevila prasklina, nicméně taška testem prošla a prokázala výdrž a bezpečnost našich tašek. V testování jsme pokračovali a taška podlehla až náporu kroupy s průměrem 7 cm, která na krytinu dopadla rychlostí 130 km/h. Takto velké kroupy se však na našem území vyskytují zcela výjimečně,” dodává Hynek Stančík.

Střešní tašky Tondach čelily náporu celkem 50 krup různých velikostí, které na ně mířily kolmo a testem pevnosti tak prošly. Zkoušky se navíc vyhodnocují podle nejnepříznivějšího souběhu okolností, ve skutečnosti ale krupobití nepůsobí přesně kolmo, kroupy dopadají na líc tašky pod úhlem v závislosti na sklonu střechy a síle větru. Proto v reálných podmínkách vydrží střešní krytina mnohem víc, než prokázala samotná zkouška. Se střechou od Tondachu se tak nemusíte bát silného deště, větru ani krupobití až do 5 centimetrů.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

zelená linka: 800 240 250
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Střešní taška Tondach Contiton 12 v praxi. Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Pálená střešní taška je vhodná pro novostavby i rekonstrukce

Na trhu dnes existuje několik druhů střešních tašek, při výběru té správné to tak může být pro investora složitější. Pokud pro rekonstrukci nebo novostavbu zvolí tradiční pálené střešní tašky od Tondachu, nešlápne vedle. Výměně střešních tašek nebo celé střechy však předchází pravidelná každoroční kontrola stavu…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Střešní okna Tondach: Optimální řešení pro každé obytné podkroví

Tondach už nejsou jenom střešní tašky. Výrobce tradičních pálených střešních tašek nově nabízí i střešní okna ve dvou variantách – plastová a dřevěná. Obě varianty splňují vysoké tepelněizolační a akustické parametry. Hodí se jak pro novostavby, tak i rekonstrukce. Použití střešních oken Tondach…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každá střecha je originál. Podle toho je také potřeba vybírat vhodnou difuzní fólii

Každý, kdo rekonstruuje střechu nebo staví dům, by si měl zjistit, co je zkratka DHV neboli doplňkové hydroizolační vrstvy. Do těch patří i difuzní fólie, které by se měly pokládat pod skládanou střešní krytinu, aby byla zcela odolná vůči atmosférickým srážkám. Hlavní role fólie je dvousměrná. Zabraňuje…

REKLAMA