Rozhodli jste se šetřit energii a pořídili si ohřívač vody. Velkou výhodou je, že ty nejčastější příčiny nefungujícího ohřívače vody si umíte svépomocí odhalit a opravit i sami doma. Víte, co je vůbec nejčastější potíží? Že do něj nejde proud! Proto než začnete řešit jakýkoliv problém a než začnete hledat číslo do autorizovaného servisu, zkontrolujte, že vám jde elektřina, bojler je v zásuvce a kontrolka na něm svítí.
1. Malý tlak teplé vody z bojleru
Pokud máte pocit, že se stále ztenčuje pramínek vody, který vám teče z kohoutku, možná příčina je ucpání trubek, ventilů či sprchové hadice nečistotami a usazeninami vodního kamene. Vyčistěte proto odtok na baterii, proudový regulátor i sprchovou hadici a hlavici. K tomu můžete použít běžně dostupné prostředky na vodní kámen. Pokud to nepomůže, kontaktujte servis, který ohřívač zkontroluje.
2. Bojler neohřívá vodu
I když je páka baterie otočená na maximum, stále vám z kohoutku teče pouze vlažná voda? Zkuste zkontrolovat nastavení termostatu na ohřívači. Pokud neustále svítí ohřev vody či je teplota příliš nízká, zkuste ji o pár stupňů zvýšit. Nezapomínejte i na to, že voda se ohřívá postupně, takže pokud si před vámi někdo dal dlouhou teplou vanu, je možné, že se voda ještě dostatečně neohřála. To samé platí, pokud máte návštěvu či poddimenzovaný objem bojleru pro aktuální počet osob žijících v domácnosti. V takovém případě na něm nastavte vyšší teplotu, čímž budete mít k dispozici větší množství smíšené vody. Dejte si však pozor na nebezpečí opaření. Teplota na odběrném místě by neměla překročit 55 °C.
3. Příliš horká voda
Pokud máte velký problém vybalancovat příjemnou teplotu vody, protože se vám zdá, že je pořád příliš horká, opět zkontrolujte termostat. Ten může být nastaven na příliš vysokou teplotu. Jejím snížením nejen, že si rychleji nastavíte ideální teplotu na umývání nádobí i sprchu, ale taky ušetříte pár korun za ohřev vody.
Bojler do koupelny Stiebel Eltron. Zdroj: stiebel-eltron.cz
4. Tlačítka bojleru nereagují
Snažíte se změnit nastavení ohřívače vody, ale tlačítka nereagují? Je možné, že jsou pouze zablokované. Tuto funkci umožňují moderní elektrické bojlery proto, aby si s nimi například nehrálo vaše dítě. Jestli jsou tlačítka opravdu zablokovaná, uvidíte na displeji klíč nebo bude klávesnice blikat. Na každém zařízení se tato pojistka vypíná jinak, proto raději nahlédněte do manuálu od výrobce.
Správnou péčí problémům předejdete
Všechny tyto problémy mají velmi jednoduché řešení. Pokud se ale chcete vyhnout těm závažnějším, měli byste svůj ohřívač vody pravidelně servisovat. Sami byste jej měli pravidelně čistit od vodního kamene a dalších usazenin, každé zhruba dva roky je také třeba vyměnit hořčíkovou anodu. Ta může výrazně prodloužit životnost ohřívače. Zároveň je při tomto zásahu doporučeno nechat bojler vyčistit od vodního kamene a dalších usazenin.
Pokud i přesto narazíte na závažnější problém, je dobré zavolat odborníky. Servis kvalitního výrobce moderních ohřívačů vody je často schopen poradit i po telefonu, stačí operátorovi nahlásit chybovou hlášku, kterou bojler zobrazuje. Pokud ani to nepomůže, nechte si bojler zkontrolovat autorizovaným technikem.
Sdílet / hodnotit tento článek