Pro člověka příjemná hladina zvuku je pod 50 dB – pro lepší představu je to např. klidně plynoucí řeka. Nepohodlí způsobené hlukem pociťujeme už od 80 decibelů – to je například silnice za silného provozu. Jakmile hladina přesáhne denní expozicí hluku 85 decibelů, zaměstnavatel musí dohlédnout na to, aby pracovníci používali pomůcky k ochraně sluchu.
Aktivní nebo pasivní chrániče sluchu?
Chrániče sluchu se třídí na pasivní a aktivní. První tlumí všechny zvuky, což je nevýhoda v provozu, kde je důležitá komunikace. Proto vznikla aktivní varianta, která poskytuje profesionální ochranu a zároveň filtruje zvuky z okolí a do uší propouští pouze zvuky, které nepřesahují určitou hladinu. Aktivní chrániče sluchu tedy poskytují ochranu před nebezpečnými zvuky a zároveň umožňují vést rozhovory. Aktivní chrániče sluchu se proto používají tam, kde komunikace hraje klíčovou roli.
Jaké chrániče sluchu vybrat?
Výběr kvalitních aktivních chráničů nemusí znamenat velké výdaje. Elektronická sluchátka Earmor spojují vysokou ergonomii a pokročilé možností za atraktivní cenu. Populární model s aktivní elektronickou ochranou Earmor M30 vešel ve známost jako střelecká sluchátka, jedná se však o univerzální ochranu do každého hlučného provozu. Tyto mušlové chrániče snižují nebezpečné zvuky na úroveň 82 dB, a přitom ostatní zvuky zesilují až 3×, což poskytuje dynamické sledování hlasu. Napájení na 2 AAA baterie stačí na 350 hodin provozu a nízkoprofilové mušle jsou pohodlné i při dlouhým nošení.
Sdílet / hodnotit tento článek